sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Tuleje zaciskowe ER

4.8571428571429 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.86 (7 głosów)
Tuleje zaciskowe ER

Tuleje zaciskowe ER to elementy przytrzymujące, będące rodzajem uchwytu, tworzącego kołnierz wokół trzymanego przedmiotu. W efekcie można uzyskać dużą siłę zaciskową. Z powodzeniem może być stosowana zarówno do przedmiotu obrabianego, jak i narzędzia.

Tulejka zaciskowa posiada otwór przelotowy i stożkową stronę zewnętrzną. Może być ona zaciśnięta wokół pasującego stożka. Wówczas wewnętrzna strona kurczy się do mniejszej średnicy, efektywnie zaciskając narzędzie lub obrabiany przedmiot. W tym celu stosuje się zazwyczaj tulejki sprężyste, wykonane ze stali sprężystej, które posiadają jedno lub więcej nacięć wzdłuż długości, co w efekcie prowadzi do rozszerzania i kurczenia się tulejki. Alternatywę dla tej konstrukcji stanowi tuleja gumowo-stalowa, która posiada kilka stożkowych stalowych płytek tworzących okrąg, trzymanych dzięki wykorzystaniu elastycznego materiału.

Tuleje zaciskowe ER znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim we frezarkach górnowrzecionowych, gdzie ich obecność pozwala utrzymywać frezy we wrzecionie. Stosowane są do narzędzi o chwytach 6,4 i 12,7 mm w USA i 6 lub 8 mm w Europie. Oprócz tego mogą być one wykorzystywane w obróbce metali. Wówczas najczęściej wykorzystuje się tulejki RB i S.C. Najczęściej wykorzystywane są tulejki z chwytem cylindrycznym, jednak dostępne są także kwadratowe i sześciokątne. Tuleje często są także wykonywane na zamówienie, aby sprostać nietypowym rozmiarom i kształtom. Nazywane są one „tulejkami miękkimi” lub „tulejkami awaryjnymi”.

ER – najczęściej wykorzystywany rodzaj tulejek

System tulejek zaciskowych „ER” zostały opracowany w 1973 roku przez Rego-Fix. Obecnie jest najchętniej wybieranym system zaciskowym, dostępnym w asortymencie wielu firm na całym świecie. Do jego standardowych rozmiarów zaliczymy ER-8, ER-11, ER-16, ER-20, ER-25, ER-32, ER-40, a także ER-50. Są to rozmiary średnicy zewnętrznej tulejki znajdujące się przy czole uchwytu podawane w milimetrach.

Tulejki ER stosowane są do mocowania najpopularniejszych narzędzi skrawających – wierteł, frezów i gwintowników, a także do trzymania obrabianych przedmiotów.

Tuleje zaciskowe ER - rysunek techniczny
alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png