sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Zawiasy z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa CFSW

4.7272727272727 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.73 (11 głosów)
Zawiasy z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa CFSW

Materiał

- Korpus zawiasu: samogasnący, wytrzymały SUPER-technopolimer w kolorze czarnym. Odporny na rozpuszczalniki, oleje, smary i inne czynniki chemiczne.
- Sworzeń obrotowy: wzmocniony włóknem szklanym technopolimer na bazie poliamidu (PA), kolor czarny.
- Zestaw montażowy (patrz instrukcja poniżej):
- 4 zaślepki z technopolimeru (rys. 3)
- 4 tuleje z technopolimeru (rys. 4 i rys. 5)
- 1 korek zabezpieczający z termoplastycznego elastomeru (rys. 7) w celu zapewnienia stopnia ochrony IP67.
- Przełącznik: cztery wolnoprzełączające styki o kształcie Zb (patrz IEC EN 60947-5-1) które można ustawić do pracy w systemie normalnie otwartym (NO) lub normalnie zamkniętym (NC).
Wymuszone rozwarcie zgodnie z IEC EN 60947-5-1 aneks K: rozdzielenie styków elektrycznych jest bezpośrednim wynikiem działania siły wywieranej za pomocą elementów nieelastycznych. Oznacza to, że nie zależy ono od elastyczności tych elementów. Stop srebra, który został użyty do produkcji styków zapewania ich samoczyszczenie.
Dzięki korpusowi z SUPER-technopolimeru, zawias CFSW zapewnia podwójną ochronę wewnętrznych obwodów, dlatego więc nie ma potrzeby uziemiania połączenia. Ponadto, korpus chroni styki elektryczne przed wstrząsami, czynnikami atmosferycznymi i przypadkowymi wniknięciami narzędzi.

Wykonania standardowe

- C-A: 8-pinowa wtyczka, wyjście od góry.
- C-C: 8-pinowa wtyczka, wyjście od dołu.
- F-A: 2 lub 5 m kabel, ośmiożyłowy, wyjście od góry.
- F-C: 2 lub 5 m kabel, ośmiożyłowy, wyjście od dołu.
- F-B: 2 lub 5 m kabel, ośmiożyłowy, wyjście od tyłu.
- NO-NC-NO-NC: 2 styki NO + 2 styki NC.
- NO-NC-NC-NC: 1 styk NO + 3 styki NC.

Właściwości i zastosowania

- Zawias z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa (patent ELESA) jest bezpiecznym urządzeniem ponieważ w razie przypadkowego otwarcia drzwi lub osłon maszyny, zawias automatycznie odcina dopływ prądu.
- Dzięki stopniu ochrony IP67 i zastosowaniu elementów ze stali nierdzewnej zawias ten może podlegać wielu cyklom czyszczenia i może być stosowany w każdej sytuacji lub środowisku gdzie wymagane są wysokie standardy higieny.
- Małe gabaryty, różne sposoby montażu oraz opcje podłączenia (kabel/wtyczka) sprawiają że produkt ten jest łatwy w instalowaniu na większości profili aluminiowych (minimum 30mm szerokości).
- Łatwy montaż: wbudowany (wielostykowy) wyłącznik bezpieczeństwa zapewnia łatwość i szybkość zamocowania. Jest to wielka zaleta w porównaniu z tradycyjnymi systemami składającymi się z zawiasu i osobnego wyłącznika bezpieczeństwa łączonych specjalną szpilką w zastępstwie standardowej szpilki zawiasu.
- Uniwersalne zastosowanie: zawiasy CFSW. mogą być mocowane na większości profili aluminiowych.
- System zaprojektowany pod SIL3 lub PLe w zgodności z EN ISO 13849-1 możliwy w przypadku użycia redukcji.

Kąt obrotu (wartość przybliżona)

Maks. 180° (0° i +180° gdzie 0° to pozycja, w której powierzchnie mocowania obu ramion zawiasu znajdują się w tej samej płaszczyźnie rys. 1). Kąt przełączania (patrz wbudowany wielostykowy przełącznik bezpieczeństwa i konserwacja) jest wyznaczony względem tej pozycji.
Należy bezwzględnie przestrzegać zachowania wspólnej płaszczyzny montażu obu ramion zawiasu. Przekroczenie kąta 180° między płaszczyznami jego ramion może spowodować uszkodzenie wyłącznika (rys. 2).

Wykonania specjalne na życzenie

- dla układów wymagających innego niż standardowy kąta działania zawiasu możliwe są wykonania ze specjalnym kątem otwarcia (15° lub wielokrotność).
- ustawienia styków NC i NO (do 4 NC).
- pokrywające się zakresy działania NO i NC.

Instrukcja montażu

Zawiasy CFSW. mogą być montowane na trzy różne sposoby:
- śrubami z łbem stożkowym M6 UNI 5933 ISO 10642 (nie w komplecie) i pokrywami do osłonięcia śrub (rys. 3).
- śrubami z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym M6 UNI 5931 ISO 4762 (nie w komplecie) do montażu z tuleją zawartą w zestawie (rys. 4).
- nakrętkami M6 UNI 5588 ISO 4032 (nie w komplecie) i tulejami zawartymi w zestawie (rys. 5). Ten sposób montażu uniemożliwia demontaż zawiasu od frontu (zapobiega niepożądanemu dostępowi).
- Zamocować zawias skrzydłem z wbudowanym przełącznikiem na ramie i drugim skrzydłem na drzwiach.
- Pozostawić najmniejszy luz między otworami na ściankach a średnicą śrub montażowych (Maks. 0.5mm). Sugerowany moment obrotowy nie powinien przekraczać 5 Nm.
- Zawias nie może być używany jako mechanizm zderzakowy zatrzymujący dla drzwi. Do tego celu proponujemy użycie zewnętrznych urządzeń zatrzymujących aby zapobiec całkowitemu otwarciu drzwi na zawias zamocowany na ramie (rys. 1) lub przekroczeniu zakresu kąta pracy zawiasu (rys. 2).
- Zawias CFSW. musi byc uzupełniany w montażu przynajmniej jednym zawiasem CFMW.
- Kable przyłączeniowe muszą być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi.


Styki i przewody

Wbudowany przełącznik dostępny jest z 4 stykami które mogą być ustawione w trybie normalnie zamkniętym lub normalnie otwartym.
- Styk NC z funkcją wymuszonego rozwarcia używany jest do aplikacji bezpiecznych. Zastosowanie więcej niż jednego styku NC zmniejsza ryzyko błędu.
- Styki NO mogą być użyte równocześnie ze stykami NC dzięki ich elektrycznemu rozdzieleniu. Zastosowanie styków NO i NC razem zapewnia bezpieczne rozłączenie urządzenia przy jednoczesnej możliwości zasygnalizowania tego faktu (np. załączenie alarmu).
- z wtyczką M12x1 jak w ukazanym diagramie.

Funkcjonowanie i utrzymanie wbudowanego przełącznika bezpieczeństwa

- Kąt pracy (patrz wykres) jest ustawiony na 5° (sugerujemy sprawdzenie wg EN294).
- Aby zapewnić działanie funkcji bezpieczeństwa, zawias musi wykonywać obrót o przynajmniej 11° (patrz wykres), odpowiedni do wymuszonego otwarcia styków NC (wymuszone rozwarcie).
- Kąt przełączania może być regulowany do 1° za pomocą śruby montażowej (rys. 6).
Po wykonaniu regulacji, mocujemy korek zabezpieczający (Uwaga! Po zamontowaniu nie ma możliwości demontażu korka) aby zapewnić stopień ochrony IP67 (rys. 7). Funkcje ukazane w diagramie zmieniają się analogicznie do kąta pracy (np.: kąt pracy 1°, kąt wymuszonego rozwarcia 7°).
Przy normalnych warunkach pracy, gdy minie mechaniczny okres życia urządzenia, kąt pracy może się zwiększyć o 3° względem kąta początkowego.
- Sugerujemy początkowe i okresowe sprawdzanie prawidłowego funkcjonowania zawiasu CFSW. Gdy osłona jest otwarta maszyna musi się natychmiast zatrzymać. Gdy osłona jest otwarta pod jakimkolwiek kątem, maszyna nie powinna się uruchomić.

Ostrzeżenia

- Wybór i zastosowanie zawiasu CFSW. zależy od klienta który powinien sprawdzić czy aplikacja podlega określonym normom bezpieczeństwa w danych warunkach pracy.
- Stosowanie zawiasów CFSW. zawsze wymaga pełnej wiedzy o zgodności z wymogami bezpieczeństwa, w tym UNI EN ISO 13849-1, IEC EN 60204-1, EN1088 i EN ISO 12100.
- Zawias musi być zawsze mocowany i przyłączany przez wykwalifikowanych pracowników, którzy powinni dokonywać regularnych przeglądów urządzenia.
- Zawias CFSW. z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa nie może być używany w środowiskach o częstej zmianie temperatur co wywołuje skraplanie, w obecności gazów łatwopalnych i wybuchowych zawias musi być chroniony odpowiednim zabezpieczeniem (patrz tabela Właściwości Elektrycznych).
- Budowa zawiasu CFSW. nie może być modyfikowana i nie można usuwać tylnej pokrywy zawiasu: nieprawidłowa instalacja zawiasu może spowodować nieskuteczną ochronę i w konsekwencji poważne uszkodzenia.
- Podczas przewożenia i składowania wykazane warunki otoczenia muszą być przestrzegane.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png