sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Koła zębate

4.6153846153846 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.62 (13 głosów)
Koła zębate

Koła zębate to istotna część całego układu napędowego, a jego zastosowanie można mnożyć w każdej dziedzinie techniki – nadaje się świetnie do przekazywania ruchu obrotowego w bardzo dokładnych mechanizmach, ale także przenosi duże moce. Może wygląda niepozornie, ale naprawdę wiele potrafi. Koło zębate może pracować z drugim kołem zębatym oraz tarczą i też listwą zębatą. W niewielkich obciążeniach radzą sobie równie dobrze. W naszej ofercie znajdą Państwo bardzo duży wybór kół zębatych dostępnych w różnych modułach i ilości zębów. Koła zębate mogą pozycjonować mechanizm i pracować w różnych przekładniach. Ich wykonanie to solidna stal po obróbce. Na życzenie naszych Klientów możemy sprowadzić inne modele o innym ułożeniu zębów. Każdy produkt będzie niezawodnie pracował i ma bardzo wysoką jakość wykonania, którą na bieżąco kontrolujemy.

 

Informacje techniczne:

  • Dostępne moduły: od M1 do M6
  • Ilość zębów: od12 do 127
  • Gatunek stali: C43 PN-73/H-84026/UNI 7847
  • Twardość: 20-25 HRC
  • Proste uzębienie
  • Kąt przyporu: 20°

 

Koła zębate to czynna część przekładni zębatej, a także element innych konstrukcji, m.in. sprzęgła zębatego czy też pompy zębatej. Stosowane jest w mechanizmach, w których trzeba wprawić dany element w ruch. Jego zadaniem jest przekazywanie siły poprzez zmianę ruchu obrotowego w posuwisty z określonym kierunkiem, który uzależniony jest od kierunku obrotu koła zębatego.

Budowa koła zębatego

Koło zębate składa się z wieńca zębatego, piasty i łącznika, który łączy piastę oraz wieniec. Nie zawsze jest on jednak obecny w układzie. Łącznik nie występuje w kołach zębatych o małej liczbie zębów i niewielkiej średnicy, a wieniec zębaty spełnia jednocześnie rolę piasty. Koła zębate, które mają taką budowę nazywane są zębnikami. Zębnik jest nacięty zwykle bezpośrednio na wale i tworzy z nim spójną całość albo osadzony jest na nim przy pomocy połączenia wciskowego.

Koła zębate osadzane są na wale przy pomocy połączenia wpustowego, wielowypustowego albo klinowego. Wieniec zębaty zbudowany jest z zębów oraz wieńca, którego zęby wystają. Przestrzenie występujące między zębami określane są zaś wrębami. Jeśli chodzi o parametry, które wyróżniają koła zębate, na pewno warto wspomnieć o: liczbie zębów, średnicy podziałowej, średnicy stóp, średnicy wierzchołkowej, średnicy koła zasadniczego, podziałce zasadniczej, podziałce obwodowej, module zęba, wysokości zęba, wysokości głowy zęba, wysokości stopy zęba, współczynniku wysokości zęba, współczynniku korekcji, a także luzie wierzchołkowym. Parametrów kół zębatych jest bardzo wiele, dlatego dobór odpowiedniego rodzaju jest naprawdę bardzo istotny.

Jak działa koło zębate?

Jeśli chodzi o mechanizmy, w których wykorzystuje się więcej niż jedno koło zębate wspólnie zazębiające się, w trakcie obrotu kół dwa współpracujące ze sobą zęby otaczają się i jednocześnie ślizgają po sobie. Warto wiedzieć, że ten poślizg nie jest pożądany, jednak można go wyeliminować. Wystarczy odpowiednio dopasować koło zębate do warunków pracy na podstawie parametrów, o których pisaliśmy powyżej.

Czy koła zębate są odporne i wytrzymałe?

W uzębieniu kół zębatych zachodzą bardzo różne, a przy tym złożone zależności, dlatego też nie ma możliwości, by stworzyć metodę obliczenia ich wytrzymałości. Do oceny można jednak wykorzystać metodę parametryczną, która uwzględnia na przykład prędkość kół, ich wielkość, a także przełożenie, przenoszoną moc, liczbę zębów, intensywność pracy czy też sposób smarowania oraz chłodzenia. To wszystko to parametry związane z empirycznymi formułami, dzięki którym można obliczyć minimalne wymagania kół zębatych. Co więcej, można także wykorzystać metody komputerowe modelowania zjawisk wewnątrz części maszyn, co dotyczy także kół zębatych. Dzięki temu ocena konstrukcji kół jest znacznie łatwiejsza.

 

Wybierz moduł:

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png