sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Pasek klinowy

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.75 (6 głosów)
Pasek klinowy

Pasek klinowy wielu znanych producentów: Gates, Optibelt, Stomil Sanok oraz wiele innych oferowany jest przez nasz sklep. Od lat współpracujemy z wieloma dostawcami, dlatego na specjalne zamówienie naszych Klientów możemy sprowadzić dowolny rodzaj paska klinowego, zachowując przy tym bardzo krótki termin oczekiwania. Pasy klinowe są stosowane są w przekładniach i mają bardzo zwartą budowę oraz dużą wytrzymałość, a przy tym praca przekładni jest niesamowicie cicha. Pas rzadko pęka lub się ślizga. Przekładnie z pasami klinowymi mają tę zaletę, że przenoszą duże obciążenia. Należy jednak pamiętać, że trzeba o nie regularnie dbać i w razie czego wymieniać. Ich zastosowanie to również element napędu albo transportu w ogólnie pojętym przemyśle, a zwłaszcza: prasach, szlifierkach, małych elektrowniach wodnych czy maszynach do obróbki drewna. Pas klinowy może być wykonany z gumy, skóry, tworzywa sztucznego albo tkaniny czy stali. Najczęściej spotykany jest ten wykonany z gumy. Pracują przy silnych obciążeniach, a ich przekrój ma kształt trapezu. Budowa jest dość prosta – to warstwa gumy i zatopiony stalowy kord, a całość tworzy szkielet pasa, który odpowiada za wytrzymałość i rozciąganie. Do tego dochodzi jeszcze osnowa, która ma za zadanie dodatkowo umacniać wytrzymałość, aby mechaniczne uszkodzenia aż tak bardzo nie wpływały na jego pracę.

Przekładnia pasowa to podstawowy element przenoszenia ruchu, który znajduje się przede wszystkim w maszynach przemysłowych, a także w innych, podobnych do nich urządzeniach. Najczęściej wykorzystuje się ją w nieskomplikowanych konstrukcjach, choć warto zauważyć, że w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność i częściej stosowana jest także w złożonych konstrukcjach. Przekładnia pasowa składa się z kilku elementów, ale tym zdecydowanie najważniejszym są bez wątpienia pasy napędowe, w tym również pasy klinowe.

Choć pasy klinowe to z pozoru proste elementy, w gruncie rzeczy są wyjątkowo złożone. Przekrój poprzeczny pasów ma kształt trapezu, a ich najważniejsze zadanie to zagwarantowanie wysokiej wartości siły tarcia przy jednoczesnym uwzględnieniu niewielkiego napięcia wstępnego pasa. Warto pamiętać, że zastosowanie pasków klinowych różni się w zależności od jego rodzaju.

Rodzaje pasków klinowych

Pasy klinowe dzielą się na kilka różnych rodzajów, a każdy z nich używany jest do zupełnie innych czynności. Wśród nich wyróżniamy:

Pas klinowy ze ściętymi bokami - wyróżnia je mały poślizg oraz większa wartość przenoszonej mocy w porównaniu do pasów okrytych o zbliżonych wymiarach.

Pasy klinowe z uzębieniem – mogą posiadać uzębienie zewnętrzne lub wewnętrzne. Taka budowa pasków sprawia, że mają większą elastyczność powierzchni bocznych. Pasek jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia, a to wszystko za sprawą mniejszego tarcia wewnętrznego w warstwie ściskanej. Warto również zauważyć, że ze względu na przyleganie powierzchni rowka pasek klinowy z uzębieniem jest w stanie efektywnie pracować także z mniejszymi kątami opasania.

Pas klinowy zespolony – jest to połączenie dwóch, a nawet większej liczby pasków klinowych. Spoiwem w tym przypadku jest taśma elastyczna. Należy jednak uważać, ponieważ nie wszystkie rodzaje pasów można łączyć. Nadają się do tego pasy o takiej samej długości oraz wielkości. Warto zwrócić uwagę na istotny plus pasków zespolonych, czyli możliwość przenoszenia większych mocy. Właśnie dlatego najczęściej stosuje się je w pojazdach roboczych.

Paski klinowe normalnoprofilowe – mają bardzo szerokie zastosowanie, a najczęściej używa się ich w napędach przemysłowych maszyn energetycznych, takich jak chociażby sprężarki czy pompy. Wykorzystuje się je także w maszynach technologicznych, np. w tokarkach.

Paski klinowe otwarte i zamknięte – pierwsze z nich najczęściej umieszcza się w sprzętach wymagających zastosowania nietypowej długości pasa. Znajdują się także w konstrukcjach, które ze względu na zabudowę uniemożliwiają zastosowanie paska klinowego zamkniętego.

Pasy wieloklinowe – są to profesjonalne pasy o bardzo wielu zaletach. Łączą w sobie najlepsze cechy pasków klinowych oraz pasków płaskich. Najczęściej używa się ich w przekładniach napędowych, które znajdują się w pojazdach ciężarowych czy urządzeniach AGD. Ich budowa umożliwia szybkie i proste przenoszenie dużych mocy przy wysokich prędkościach.

Na Wiedza EBMiA przeczytasz: Jak zmierzyć pasek klinowy? Wymiary i oznaczenia pasków klinowych

 

 

 

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png