sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Sprzęgła jednokierunkowe

4.7272727272727 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.73 (11 głosów)
Sprzęgła jednokierunkowe

Sprzęgła jednokierunkowe to bardzo specyficzna grupa sprzęgieł stosowanych głównie w maszynach, w których możliwa i konieczna jest zmiana biegów i gdzie konieczne jest wysprzęglenie oraz wprowadzenie maszyny w tak zwany bieg jałowy. Sprzęgła jednokierunkowe mają możliwość przenoszenia momentu obrotowego w jednym kierunku. Jednocześnie są to sprzęgła, które w przypadku zmiany kierunku ruchu, rozłączają się, pozwalając na osiągnięcie biegu jałowego. W ten sposób możliwe jest późniejsza jego zmiana. Ruch nieobciążony, czyli jałowy następuje w momencie rozłączenia się współpracujących elementów sprzęgła. Nasza szeroka oferta sprzęgieł obejmuje sprzęgła o różnych typach oraz rozmiarach, dostępnych w bardzo szerokiej gamie. Sprzęgła przenoszą różne wartości momentu obrotowego, w zależności od zastosowanego rodzaju sprzęgła oraz jego wielkości.

Parametry techniczne sprzęgieł jednokierunkowych

Sprzęgła jednokierunkowe charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami technicznymi. W zależności od wielkości sprzęgła przenoszą większy lub mniejszy moment obrotowy. Mogą pracować w środowisku nieprzyjaznym, uniemożliwiają jednocześnie zmianę kierunku pracy ruchu jałowego lub przy wysprzęgleniu pozwalają na ruch jałowy w kierunku przeciwnym do przenoszonego momentu obrotowego. Sprzęgła jednokierunkowe dostępne są w wersjach kulkowych, igiełkowych, wałeczkowych, a także w licznych wersjach mieszanych. Pracują doskonale z maszynami taktującymi lub urządzeniami, gdzie niezbędna jest  blokada ruchu powrotnego lub regulacja biegu w zależności od zapotrzebowania.

Sprzęgło jednokierunkowe stanowi element maszyn, a także linii produkcyjnych. Jego zadaniem jest przekazywanie momentu obrotowego w systemach napędowych. To kluczowy komponent większych konstrukcji, dlatego jego dopasowanie do konkretnej aplikacji jest bardzo istotne. Chcesz dowiedzieć się, jak działa sprzęgło jednokierunkowe, jak jest zbudowane i gdzie jest stosowane? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak zbudowane jest sprzęgło jednokierunkowe?

Sprzęgło jednokierunkowe zbudowane jest z pięciu elementów. Poniżej przedstawiamy poszczególne części sprzęgła i zadania, jakie spełniają w tej konstrukcji. A zatem na standardowe sprzęgło jednokierunkowe składa się:

- Obudowa – jest to cześć, która jest połączona na sztywno z zębnikiem. Ma kształt stalowej tulei.

- Sprężyna spiralna – najczęściej wykonywana jest ze stali, a jej zadaniem jest ustalenie wstępne położenia danych wałków.

- Tuleja prowadząca – wytwarza się ją ze stali i tworzywa sztucznego. Bezpośrednio wpływa na pracę wałków. Jest bardzo ważnym elementem sprzęgła jednokierunkowego, dlatego nie wolno go pomijać. W przeciwnym razie sprężyny spiralne oddziaływałyby na wałki i z czasem ulegałyby zniekształceniu i odkształceniu.

- Wałki – mają formę walców i wytwarzane są ze stali. Sprzęgają obudowę wraz z zabierakiem i odwrotnie.

- Zbierak – wykonuje się go ze stali. W części konstrukcji tworzy spójną całość z tulejami zespołu sprzęgającego.

W tym miejscu należy dodać, że sprzęgło jednokierunkowe to element, którego nie da się rozebrać. Oznacza to, że jeśli jedna cześć ulegnie zniszczeniu lub się zepsuje, konieczna jest wymiana całego zespołu sprzęgającego.

Sprzęgła jednokierunkowe - zasada działania

Sprzęgła jednokierunkowe przenoszą moment obrotowy wyłącznie w jednym kierunku. Zalicza się je do kategorii sprzęgieł tarciowych. Dużym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że sprzęgło kierunkowe przenosi i jednocześnie wspiera moment obrotowy. W sytuacji, gdy następuje zmiana kierunku obrotów, sprzęgło rozłącza pracujące ze sobą części i umożliwia ruch jałowy, czyli w drugim kierunku, który jest inaczej obciążony.

Zdarza się tak, że sprzęgła jednokierunkowe są używane w kilku sytuacjach, czyli w aplikacjach, gdzie potrzebne są komponenty taktujące, a także do blokady ruchu powrotnego i do rozłączania napędu, kiedy osiągnie on konkretną prędkość obrotową w taki sposób, aby po odłączeniu bieg maszyny był dalej możliwy.

Zastosowanie sprzęgła jednokierunkowego

Sprzęgła jednokierunkowe wykorzystuje się w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Często są one montowane w silnikach elektrycznych, w maszynach pakujących, napełniających czy drukarskich, a także w sprężarkach, przenośnikach taśmowych, dmuchawach, kompresorach, wentylatorach oraz urządzeniach rolniczych. Jak widać, zastosowanie sprzęgieł jednokierunkowych jest bardzo szerokie. Ważne jest jednak, by dopasować odpowiedni model, który zapewni precyzyjną, bezawaryjną i niezawodną pracę urządzenia czy maszyny.

 

Sprzęgła jednokierunkowe - rysunek techniczny
alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png