sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Młotki i siekiery

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (10 głosów)
Młotki i siekiery

Młoty i siekiery to narzędzia uderzeniowe o prostej budowie, które przydadzą się w każdej dziedzinie, w gospodarstwie domowym jak i firmie budowlanej. Ich zastosowanie jest nieocenione i nieograniczone. Wbijają, rozbijają, kruszą, tną, łamią wszelkie materiały. Mogą pracować w połączeniu z innymi narzędziami takimi jak dłuta czy wybijaki. Ich wielkości są różne, a budowa stosunkowo prosta – rękojeść i głowica. Jednak dla Państwa budowy podzieliliśmy je na kategorię, ze względu na zastosowanie.

Młotek to podstawowe narzędzie ręczne o szerokim zastosowaniu, które warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej, przydomowym garażu czy warsztacie. Występuje w różnych rodzajach, dzięki czemu można go łatwo dopasować do wykonywanych prac. Każdy rodzaj młotka różni się od siebie nie tylko zastosowaniem, ale również budową. Jakie są najpopularniejsze rodzaje młotków? Dowiedz się!


Pierwszym rodzajem jest oczywiście młotek tradycyjny, który ma największy zakres zastosowań, dlatego używany jest najczęściej. Można go spotkać w większości gospodarstw domowych, jak i warsztatach. Krótszy koniec części metalowej jest ścięty i nazywany jest obuchem, zaś dłuższy rąbem. Z kolei trzonek najczęściej wykonywany jest z drewna, a także stali, jak i tworzyw sztucznych. Młotki tradycyjne mogą mieć różną wielkość oraz masę elementu metalowego – od 100 g do nawet 1,5 kg.

Młotek bezodrzutowy różni się od innych tym, że wnętrze jego głowicy jest puste, lub wypełnione drobnymi elementami. Amortyzuje to siłę uderzenia i zapobiega odrzutowi. Jest to bardzo przydatne zarówno przy sprężynujących materiałach jak i ciężkich warunkach

Młotek gumowy jak sama nazwa wskazuje to narzędzie którego obuch zbudowany jest z gumy. Przystosowuje się on do powierzchni uderzanej, dzięki czemu nie niszczy jej. Poza tym jest łagodny na przykład dla lakieru, przez co używa się go w naprawach blacharskich, do wyrównywania wygięć.

Młotek ślusarki to najbardziej popularna wersja młotka. Jego głowica jest zbudowana z grubego, wytrzymałego materiału którym uderza się w materiał. Zależnie od wielkości można go używać dwuręcznie lub jednoręcznie. Dzięki temu wraz z młotkiem ślusarskim można używać innych narzędzi.

Siekiery to klasyczne narzędzia rozbijające twarde materiały, których nie dałoby się pociąć, na części. Dobrym przykładem jest tutaj drewno. Ich głowica w przeciwieństwie do młotów, nie jest tępa, ale zaostrzona na końcu. Dzięki temu siekiera łączy wytrzymałość i siłę uderzenia młota z ostrością noża czy piły.

Kolejnym rodzajem jest młotek murarski, który jest odrobinę większy od młotka tradycyjnego. Używa się go w głównej mierze podczas wznoszenia, jak również naprawy murów. Sprawdzają się także podczas dzielenia cegieł, a także zbijania tynku. Niektóre modele młotków murarskich mają także szczelinę w bocznej krawędzi, co sprawia, że można nimi wyciągać gwoździe.

Z kolei młotek blacharski wykorzystywany jest do prostowania, gięcia oraz kształtowania blachy. Okazuje się również niezbędny podczas wbijania i podbijania gwoździ. Młotki blacharskie mają główki najczęściej wykonane ze stali, tworzyw sztucznych lub drewna.

Młotek kamieniarki to natomiast model z obuchem zakończonym tępo z obu stron. Idealnie sprawdza się podczas rozkuwania betonu i rozbijania kostki brukowej. Występują w różnych wielkościach – ich waga waha się od 3 do 10 kg.

Jeśli zaś chodzi o młotek stolarski, ma on obuch najczęściej wykonany z drewna. Wykorzystywane są do podbijania innych narzędzi podczas prac stolarskich, np. przecinaków czy dłut.
Następnym rodzajem jest młotek ciesielski, czyli niezbędnik podczas wyciągania gwoździ – szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Posiada stalową główkę, a zamiast ściętego końca ma dwa zęby, gdzie jeden z nich jest nieco krótszy.

Na koniec kilka słów o młotku brukarskim. Posiada on obuch wykonany z metalu, na który można nakładać wymienne nakładki gumowe. Niekiedy można spotkać także młotki brukarskie w całości wykonane z gumy. Natomiast ich trzonki zwykle wykonywane są z drewna albo metalu. Młotek brukarski używany jest do wbijania kostek brukowych, krawężników czy płyt chodnikowych.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png