sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Dłuta

4.7777777777778 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.78 (9 głosów)
Dłuta

Dłuta to narzędzia do kompleksowej obróbki drewna. Przydadzą się  do dużych powierzchni, jak i do tworzenia otworów, krawędzi, zaczepów. Docenią je zarówno profesjonalni stolarze jak i hobbistyczni rzeźbiarze. To co ważne w dłucie to stal z jakiej jest wykonane. Im twardsza, tym dłużej narzędzie pozostaje ostre, ale z drugiej strony jest bardziej kruche. Twardość stali jest opisywana przez jednostkę hrc. Im większy numer tym twardsze ostrze. Rękojeść w dłucie jest bardzo ważna. To ona przekazuje do naszych dłoni siłę uderzenia. Powinna ją maksymalnie amortyzować, przy jednoczesnym zachowaniu uczucia kontroli i precyzji nad dłutem. Do wyboru są rękojeści kompozytowe jak i klasyczne, drewniane. Długość ostrza determinuję czy będzie ono bardziej przydatne przy ogólnej obróbce, przy precyzyjnym rzeźbieniu, czy tworzeniu w materiale otworów.

Rodzaje dłuta:

Bez fazowania (rzezak) – dłuto jest zaostrzone tylko z jednej strony. Wpływa to na wytrzymałość dłuta, przydaje się przy najcięższych pracach stolarskich, ogólnej obróbce, oczyszczaniu gniazd.

Z fazowaniem bocznym  (dłubak) – poza zaostrzoną krawędzią na czubku także boczne są fazowane. Takie dłuto jest najbardziej uniwersalne. Pomimo, że nie jest najbardziej wytrzymałe, to z łatwością można nim wykonywać różne prace.

Z fazowaniem zbieżnym – podobnie jak w fazowaniu bocznym krawędzie boczne są fazowane, jednak tym razem schodzą się do siebie. Taki kształt pozwala używać dłuta trudnodostępnych miejscach.

Skośne – poza fazowaniem bocznym ma ścięty koniec, to jest bardzo efektywne przy wykonywaniu i oczyszczaniu narożników.

Gniazdowe (przysiek) – dłuto bez fazowania, bardzo wąskie. Jest bardzo wytrzymałe, może służyć jako dźwignia. Poza tym tworzy głębokie otwory w materiale.

Kątowe – dzięki wyprowadzonemu ostrza idealne do oczyszczania i prac wykończeniowych.

Żłobak – półokrągła klinka pozwala wykonywać otwory i wgłębienia.

Krótkie – bardzo precyzyjna wersja dłuta z fazowaniem zbieżnym, zapewnia maksymalną kontrolę i dużą siłę.

Długie – Ze względu na dłuższą, ale cieńszą klingę pozwala na zeskrobywanie cienkich warstw.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png