sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Obcęgi

4.55 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.55 (10 głosów)
Obcęgi

Obcęgi to narzędzia, które na pierwszy rzut oka mają bardzo prostą budowę oraz funkcję. Nic bardziej mylnego. Obcęgi skonstruowano tak, aby wielokrotnie zwiększały siłę nacisku działającą na rękojeść i przekazywały ją do ich głowicy. Taka budowa wymaga bardzo silnej i grubej, hartowanej stali, odpornej na pęknięcia, oraz rękojeści która umożliwi wygodną pracę i sterowanie. Ich funkcją jest przede wszystkim wyciąganie lub wyrywanie elementów takich jak gwoździe czy drut. Z pewnością będą bardzo użyteczne przy pracach budowlanych. Poza tym mogą przytrzymywać element obrabiany termicznie. Ich budowa pozwala na wykręcanie, ale także na cięcie drutu.

Oferujemy Państwu szczypce o długościach 160mm/180mm/200mm i bardzo wydajne szczypce 300mm. Mniejsze szczypce idealnie nadają się do wyciągania, wyginania drutu czy cięcia kabli. Mają bardzo wygodną rączkę, pokrytą specjalnym tworzywem. Większe są odpowiednie do cięcia grubego drutu wiązałkowego, a dzięki specjalnej budowie praca nie obciąża tak bardzo stawów

Obcęgi to narzędzie niezwykle praktyczne, które przyda się nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale także w przydomowych garażach oraz w każdym domu i mieszkaniu. Zaskakują swoją funkcjonalnością. Dzięki nim można wykonać wiele drobnych, jak i większych prac, takich jak montaż mebli czy okazjonalne naprawy. Po prostu trudno wyobrazić sobie zestaw narzędzi bez dobrych obcęgów. Jak wybrać odpowiednie obcęgi i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy!

Czym są obcęgi i co warto o nich wiedzieć?

Obcęgi to jedno z najpopularniejszych narzędzi, które znajduje zastosowanie zarówno w domu, jak również podczas prac profesjonalnych. Są stosunkowo niewielkie, ponieważ mierzą kilkanaście centymetrów, natomiast działają na zasadzie równoważni. Końcówka obcęgów to dwie równoległe, ostro zakończone szczęki, które zaciskają się po zaciśnięciu rączek narzędzia. Moc zacisku obcęgów na przedmiocie jest tym większa, z im większą siłą zaciska się rączki. Obcęgi są bardzo proste i w tym właśnie tkwi ich funkcjonalność. Narzędzi składa się bowiem wyłącznie z dwóch elementów, które są swoim lustrzanym odbiciem, a całość spaja nit. Same obcęgi wykonane są z metalu, jednak ich rączki mogą być dodatkowo pokryte tworzywem, które ułatwi wygodne chwytanie.

Obcęgi stosowane są przede wszystkim do wyciągania gwoździ, a także do cięcia przewodów. Występują w wielu różnych rodzajach, jednak każde narzędzi posiada przeciwstawne szczęki działające na zasadzie zacisku. Jeśli zaś chodzi o główkę, może być ona ustawiona czołowo lub poprzecznie, jednak nie ma to znaczenia dla pracy narzędzia, choć oczywiście pozwala na dopasowanie odpowiedniej pozycji podczas pracy.

Obcęgi – jak je naostrzyć?

Jak wspominaliśmy powyżej, obcęgi to narzędzie wykorzystywane m.in. do cięcia. Wynika to z faktu, że mają one bardzo ostre szczeki. Im są ostrzejsze, tym lepiej, ponieważ nie trzeba wkładać tak dużej siły, by przeciąć przewód. Jednak podczas eksploatacji tracą one swoje właściwości, podobnie jak inne ostre narzędzia. To na szczęście nie powód, by kupować nowe obcęgi. Wystarczy je naostrzyć! W tym celu bardzo przyda się zacisk oraz specjalny pilnik do ostrzenia narzędzi.

By szybko i skutecznie naostrzyć obcęgi, należy umieścić je w zacisku. Ponieważ są one wykonywane z bardzo grubego metalu i mają z tego powodu mocną i solidną konstrukcję, warto zamocować je w zacisku bardzo mocno. Dzięki temu obcęgi na pewno nie będą się przesuwały i nie wypadną podczas ostrzenia. Obcęgi należy zamocować w pozycji rozwartej, a następnie przy pomocy pilnika trzeba spiłować pod kątem wewnętrzny rant szczypiec.

Obcęgi a kombinerki – czym się różnią?

Obcęgi są bardzo często mylone z kombinerkami. Część osób używa tych nazw zamiennie, ale zdecydowanie nie są to te same akcesoria. Obcęgi na zakończeniu mają proste szczęki i wykorzystywane są przede wszystkim do cięcia, podczas gdy kombinerki zakończone są prostymi i długimi kleszczami, które składają się z wielu części. Jest to m.in. koliste wytłoczenie na środku kleszczy, które używane jest do cięcia przewodów oraz zdejmowania izolacji. Wystarczy umieścić przewód w zaokrąglonej części kleszczy, a następnie zacisnąć. Tę czynność można zrobić zarówno przy pomocy kombinerek, jak również obcęgów.

Inna różnica pomiędzy kombinerkami i obcęgami jest taka, że kombinerki na zakończeniu kleszczy wyposażone są w poprzecznie ząbkowane bruzdy, które pozwalają na chwycenie przedmiotu. Bruzdy sprawiają bowiem, że nie wyślizguje się on z narzędzia.

Wśród najpopularniejszych zastosowań kombinerek można wyróżnić: ściąganie izolacji, cięcie przewodów, pracę w trudno dostępnych miejscach oraz przytrzymywanie niewielkich elementów. Z kolei obcęgi służą głównie do: wyjmowania gwoździ, cięcia przewodów oraz przycinania części metalowych.

Jakie obcęgi warto kupić?

Obcęgi należy dobierać przede wszystkim do konkretnych zastosowań. Jeśli potrzebujesz na przykład narzędzia do pracy z przewodami czy drutami lub szukasz odpowiedniego akcesorium do drobnej obróbki metalu, obcęgi będą dobrym wyborem. Kombinerki będą natomiast bardziej uniwersalnym narzędziem, które oprócz przecinania może służyć także do przytrzymywania i chwytania.

Bez względu na to, na jakie konkretnie rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by zwrócić uwagę na jakość narzędzia. Wpływa ona bowiem na wygodę, szybkość oraz efektywność pracy. Bardzo ważny jest zwłaszcza sposób wykonania rękojeści. Dobrze, by była ona ściśle dopasowana do metalowego rdzenia i nie odstawała od niego.

 

 

 

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png