sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Klucze oczkowe

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.75 (8 głosów)
Klucze oczkowe

Klucze oczkowe to bardzo użyteczne narzędzia, będące ciekawą odmianą dla standardowych kluczy płaskich wyposażonych w szczęki. Oczko obejmuje śruby i wkręty z każdej strony co zapewnia większą siłę jak i bardzo pewny chwyt. Klucze o wygiętych końcówkach pozwalają sięgać głębiej niż zwykłe klucze. Wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów które są odporne na złamania i inne czynniki działające na klucz w trakcie długotrwałej pracy. Dla Państwa wygody podzieliliśmy nasze klucze oczkowe na wiele kategorii, dzięki czemu łatwiej odnajdą Państwo klucze spełniające wasze wymagania.

Klucze oczkowe calowe / Klucze oczkowe metryczne to klucze opisywane różnymi jednostkami. Metry to jednostka popularna w naszym rejonie, cale są używane na przykład w Stanach Zjednoczonych. Taki podział umożliwia dobranie narzędzia kompatybilnego do śrub z którymi mamy zamiar pracować, ponieważ mogą być one opisane na różne sposoby.

Klucze oczkowe do pobijania powstały dla manualnego wykręcania śrub umieszczonych w trudnych materiałach, które bardzo ciężko wykręcić tradycyjnym kluczem. Ich specjalna budowa, pogrubiona od strony rękojeści, umożliwia wygodne i bezpieczne uderzanie w klucz, co pozwoli osiągnąć siłę niemożliwą przy ręcznym użytkowaniu klucza. Materiał z którego powstał klucz jest przystosowany do uderzeń, odporny na wstrząsy i złamania.

Klucze oczkowe do dokręcania dzięki swojemu wygiętemu kształtowi są idealne, gdy chcemy maksymalnie dokręcić śrubę. Sama rękojeść znajduje się nad oczkiem, dzięki czemu mamy swobodę ruchu i możemy pewnie chwycić klucz. Umożliwia on także przedłużenie dźwigni poprzez inne narzędzie, którym można objąć rękojeść.

Narzędzia ręczne są niezwykle uniwersalne – na tyle, że używają ich zarówno profesjonaliści, jak również amatorzy majsterkowania, a także każdy, kto po prostu musi skręcić szafkę czy biurko w swoim mieszkaniu. Wśród narzędzi ręcznych bardzo ważne są klucze, a szczególnie klucze oczkowe. Które z nich warto kupić i czym się różnią poszczególne modele? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Czym różnią się klucze płaskie od oczkowych?

Klucze oczkowe to jedne z najchętniej używanych kluczy warsztatowych. Stanowią funkcjonalniejszą alternatywę dla kluczy płaskich. Wynika to z faktu, że ich powierzchnia styczna z wkręcaną czy wykręcaną śrubą lub nakrętką jest większa. Dzięki temu praktycznie nie występuje ślizganie podczas pracy, co sprawia, że istnieje znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia nakrętki oraz łba śruby. Warto jednak wspomnieć o wadzie kluczy oczkowych, czyli konieczności całkowitego dostępu do wkręcanego czy wykręcanego łącznika.

Ciekawą alternatywą dla tych dwóch rozwiązań są także klucze płasko-oczkowe. Z jednej strony posiadają one zakończenie klucza płaskiego, z drugiej zaś oczkowego. Są bardzo uniwersalne, dlatego przydadzą się zarówno w warsztacie, jak i w domu.

Rodzaje kluczy oczkowych

W sklepach budowlano-remontowych można znaleźć bardzo wiele rodzajów kluczy oczkowych, przez co wybór konkretnego rozwiązania może stanowić problem. Poniżej przedstawiamy więc najpopularniejszą klasyfikację tych narzędzi wraz z zastosowaniem:

  • Klucze oczkowe zamknięte i otwarte – klucze zamknięte uważane są za najpopularniejszy model tego narzędzia za względu na szerokie zastosowanie. Natomiast klucze otwarte posiadają niedomknięte oczka, stąd najczęściej używane są podczas pracy z układami hamulcowymi.

  • Klucze oczkowe krótkie i długie – tutaj główną rolę odgrywa rękojeść oraz jej długość. Im klucz jest dłuższy, tym większą posiada siłę dokręcania. Z kolei klucze krótkie sprawdzą się w miejscach, w których pole manewru jest ograniczone.

  • Klucze oczkowe proste i z grzechotką – grzechotka to ruchoma część z zapadką, która znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Dzięki niej nie ma konieczności wykonywania narzędziem pełnych obrotów, co jest bardzo przydatne szczególnie w trudno dostępnych miejscach.

  • Klucze oczkowe odgięte, łamane i osadzone – klucze z wygiętą rękojeścią to najlepszy wybór do miejsc, gdzie nie ma dużego pola manewru. Oczko klucza odgiętego jest bowiem ułożone w innej płaszczyźnie niż rękojeść narzędzia. Jeśli zaś chodzi o klucze osadzone, jedynie mała część rękojeści ułożona jest pod kątem. Natomiast klucze oczkowe łamane zapewniają największą wygodę pracy. Ich końcówka robocza jest ruchoma, dlatego może pracować w każdej płaszczyźnie.

Klucze oczkowe – jakie wybrać?

Jeśli planujesz zakup kluczy oczkowych lub płasko-oczkowych, na samym początku zwróć uwagę na to, z jakich materiałów zostały wyprodukowane. Można bowiem trafić na naprawdę dobrej jakości klucze w przystępnej cenie. Niektórzy producenci dają na swoje narzędzia nawet dożywotnią gwarancję. Inna kwestia, którą należy uwzględnić, to rozmiary kluczy. Występują one bowiem w kilkunastu rozmiarach: od 6 mm do 30 mm. Najpopularniejsze modele to zdecydowanie klucze oczkowe 8 mm, 10 mm, 13 mm, 17 mm oraz 19 mm.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png