sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Czujniki zegarowe

4.8571428571429 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.86 (7 głosów)
Czujniki zegarowe

Czujniki zegarowe to urządzenia pomiarowe z podziałką rozmieszczoną na okręgu, tak jak w zwykłym zegarku. Stosuje się je do pomiarów średniej dokładności, w proukcji przy kontroli wymiarów, do ustawienia obrabianych przedmitów oraz narzędzi w obrabiarkach, do pomiaru odchyłek kształtu a także położenia. Dokładność czujników zegarowych wynosi od 0.001 do 0.01.

Czujnik to narzędzie pomiarowe, które używane jest w wielu różnych dziedzinach przemysłu, ale nie tylko. Korzysta się z nich także przy obróbce metalu. Czujniki dzielą się na dwa typy: zegarowe oraz cyfrowe. Chcesz wiedzieć, czym się różnią, jakie są ich zalety i do czego są stosowane? Zapraszamy do lektury!

Co to jest czujnik zegarowy?

Czujniki zegarowe inaczej nazywane są czujnikami analogowymi. To klasyczne rozwiązanie, które w przemyśle obecne jest od wielu lat. Ich działanie oparte jest na sygnale analogowym. Swoim wyglądem czujniki analogowe przypominają zegary, ponieważ posiadają tarczę ze wskazówką. Mają także przekładnię zębatą, która pozwala na odczytywanie wyników z tarczy. Jest to możliwe dzięki temu, że obwód podzielni zbudowany jest z równych części, a każda z nich odpowiada wartości 0,01 mm przy 100 częściach oraz 0,001 mm przy 1000 części. Warto także zwrócić uwagę na to, że obecnie praktycznie wszystkie czujniki zegarowe produkowane są w zgodzie z normą DIN lub PN.

Jeśli chodzi o ich zastosowanie, to przede wszystkim służą do określania, czy konkretny element jest odpowiedni do użycia w maszynie, do prac tokarskich, frezowania czy też kontroli kształtu geometrycznego danego elementu. Choć czujnik zegarowy jest bardzo precyzyjnym urządzeniem, ma swojego konkurenta, który wykazuje się jeszcze większą dokładnością. A jest to czujnik cyfrowy.

Czujniki zegarowe czy cyfrowe?

Główna różnica pomiędzy czujnikami cyfrowymi i analogowymi to rodzaj przesyłanego sygnału. Jeśli chodzi o te pierwsze, to wyróżniają się tym, że natychmiast generują sygnał elektryczny. Te drugie natomiast przesyłają sygnał analogowy, który następnie musi zostać poddany konwersji, by w na końcu otrzymać sygnał elektryczny. Co warte zauważenia, czujniki cyfrowe przesyłają sygnał, który nie jest ciągły (nazywa się go dyskretnym). Natomiast czujniki zegarowe gwarantują ciągłość sygnału. Ponadto te dwa rodzaje urządzeń różni dokładność działania. Mianowicie urządzenia cyfrowe są bardziej precyzyjne od analogowych. Czujniki cyfrowe zostały stworzone jako alternatywa dla sprzętów analogowych, które miały usprawnić wykonywanie pomiarów, stąd oczywistym jest, że te urządzenia są znacznie dokładniejsze. Warto jednak pamiętać, że czujniki analogowe wciąż mają szerokie zastosowanie i duże grono zwolenników. Co więcej, obecnie tworzonych jest wiele różnorodnych modeli czujników, które niekiedy trudno sklasyfikować i obsadzić w obrębie którejś z kategorii. Wśród nich jest mnóstwo modeli analogowych z wyświetlaczami cyfrowymi czy urządzeń cyfrowych z zegarami. Trzeba pamiętać, by dobierać te czujniki do konkretnych zastosowań. Wtedy będą działały z maksymalną wydajnością.

Do czego służą czujniki cyfrowe?

Czujniki cyfrowe są to zdecydowanie nowocześniejsze urządzenia w porównaniu z tradycyjnymi czujnikami analogowymi. Zwykle wykorzystywane są do oceniania najazdów na krawędzie frezowane. Wyposażone są w wyświetlacze cyfrowe, które pozwalają na wyświetlanie bardzo dokładnych wyników pomiarów, a także na ich wygodny odczyt. Czujniki cyfrowe używane są zatem przede wszystkim w takich miejscach, gdzie konieczna jest bardzo duża precyzja pracy.
Warto także nadmienić, że wśród czujników występują także modele mieszane, czyli cyfrowo-analogowe. W tym przypadku czujniki działają tak, jak w urządzeniach cyfrowych, ale mają tarcze, jak czujniki zegarowe.

 

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png