sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Średnicówki

4.7272727272727 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.73 (11 głosów)
Średnicówki

Średnicówki służą do pomiarów wewnętrznych w szerokim zakresie pomiarowym. Dla przedziału od 4 do 18 mm stosuje się najczęściej średnicówki rozprężne, których końcówki pomiarowe doznają przemieszczenia przez przesuwany stożek połączony z trzpieniem pomiarowym czujnika zębatego. Natomiast przy pomiarze wielkości większych niż 18 mm używa się średniówek z wymiennymi końcówkami pomiarowymi, których ruch zostaje zamieniony w przesuw trzpienia za pomocą przekładni dźwigowej.

Dodatkowo stosuje się również średnicówki czujnikowe, które wymagają do zerowania wzorców nastawczych oraz takie, które dla regulacji posiadają wmontowane głowice mikrometryczne w osi trzpienia czujnika zębatego 4 osadzonego w tulei 1 z uchwytem 2. W tulei natomiast znajduje się przedłużacz wraz ze sprężyną zadającą nacisk pomiarowy. Przedłużacz poprzez dźwignię przenosi ruch posuwisty stałej końcówki pomiarowej 7 do trzpienia czujnika zębatego 4. Naprzeciwko końcówki stałej zamocowanej w tulejce 5 wkręca się końcówkę wymienną 8.

Przygotowanie średnicówki do pomiaru wymaga wstępnego określenia wartości wielkości mierzonej do doboru właściwej końcówki oraz nastawienia zerowego wskazania przyrządu. Zerowanie średnicówki czujnikowej wykonuje się w otworze pierścienia wzorcowego lub w uchwycie z płytkami wzorcowymi. W warunkach warsztatowych, stosowanie wzorców na stanowisku pracy jest utrudnione, dlatego też często stosuje się zerowanie przy pomocy mikrometru, co zwiększa jednak błąd pomiaru.

W czynnościach zerowania końcówki pomiarowe średnicówki wstawia się między powierzchnie pomiarowe wrzeciona i kowadełka. Proces zerowania polega na nastawieniu zerowego wskazania czujnika zębatego średnicówki czujnikowej, gdy końcówki pomiarowe przyrządu są prawidłowo ustawione między powierzchniami odtwarzającymi wymiar nastawczy, czyli minimum wymiaru.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png