sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Mikrometry

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.75 (4 głosów)
Mikrometry

Mikrometry, zwane inaczej mikromierzami lub śrubą mikrometryczną, służy do pomiarów niewielkich, twardych elementów z bardzo dużą dokładnością. Mikrometry mierzą obiekty z dokładnością do 0,01mm, a ich nowoczesne, elektroniczne wersje  nawet do 0,001mm! Są to bardzo precyzyjne urządzenia, mające swój rodowód w suwmiarkach.

Budowa mikrometrów

Aby zmierzyć obiekt w mikrometrze, należy umieścić go między zaciskami i stopniowo dokręcać pokrętło. Pokrętło wyposażone jest w sprzęgło, które gwarantuje, że naciskamy na mierzony obiekt za każdym razem taką samą siłą. Następnie wykonuje się odczyt wyników z podziałek, aby odpowiednio je zanotować. Odkręca się zatem pokrętło, wyjmuje mierzony przedmiot i narzędzie jest gotowe do wykonywania pomiarów kolejnych obiektów. Obsługa nowoczesnych, elektronicznych mikrometrów jest jeszcze prostsza. Rozróżniamy mikrometry wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze służą do pomiarów małych elementów, drugie zaś do mierzenia średnic otworów. Mikrometry, jak wszystkie urządzenia pomiarowe, co jakiś czas należy kontrolować, a w razie potrzeby ponownie skalibrować.

Mikrometry - zastosowanie

Mikrometry są niezastąpione wszędzie tam, gdzie wymagany jest precyzyjny pomiar. Można zmierzyć nim np.  grubość drutu, blachy, czy ścianki rury. Używa się go m.in. przy produkcji śrub. Dzięki niemu możemy zmierzyć średnicę podziałową gwintu. W wypadku produkcji pił tarczowych, mikrometr poda nam dokładną grubość zębów w kole zębatym. Mikrometry to niezastąpione narzędzia przy planowaniu mechaniki i budowy maszyn, ale także w wielu innych dziedzinach.

Mikrometry muszą również spełniać odpowiednie normy błędów. Warto zatem skorzystać z tabeli, która przedstawia jakie są maksymalne błędy, mogące osiągać mikrometry. Podstawową częścią pomiarową mikrometru jest bęben, który posiada skok gwintu P-0,5 mm. Obwód bębna jest podzielony na 50 części, które odpowiadają 0,01 mm. Mikrometr wewnętrzny jest stosowany do pomiaru średnic otworów, wgłębień i szerokości rowków. Odczytywanie wyników i sposób pomiaru są identyczne jak w mikrometrze zewnętrznym. Mikrometry wewnętrzne są budowane o zakresach pomiarowych: 5÷30 mm i 30÷ 55 mm.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png