sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Przewody i kable

4.7272727272727 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.73 (11 głosów)
Przewody i kable

Wraz z rozwojem technologii cyfrowych i elektrycznych oraz przesyłu danych, rozwijała się również technologia projektowania oraz tworzenia kabli, a także przewodów. Kable i przewody są przystosowane do przesyłania danych lub też do przesyłania energii elektrycznej. Dodatkowo, mogą służyć jako elementy przesyłające sygnał, dane cyfrowe lub też analogowe. Kable oraz przewody stosowane są powszechnie w automatyce, a także w każdym niemalże elektrycznym urządzeniu, które nas otacza. 

Budowa kabli oraz przewodów

Kabel czy też przewód służący do przesyłu energii lub transmisji danych zbudowany jest na podobnej zasadzie. Zewnętrzna otulina w większości przypadków wykonana jest z gumy lub specjalnego tworzywa, wewnątrz znajduje się rdzeń w warstwie izolującej. Jest to najbardziej podstawowa budowa kabla czy też przewodu. Bardziej wymagające kable lub przewody oczywiście wymagają również zastosowania specjalnych osłon czy też tak zwanych ekranów, wszystko uzależnione jest od roli, jaką przewód ma spełniać. W większości przypadków kabel czy też przewód składa się z warstw: 

  • żyły,
  • izolacji,
  • pancerza,
  • powłoki.

Kable i przewody mogą być jednożyłowe, lub też wielożyłowe, a przekrój żyły tak naprawdę uzależniony jest od konkretnych potrzeb. Inny jest przekrój żyły dla kabla elektrycznego, inny na przykład dla kabla telefonicznego. 

Kable i przewody wykonywane mogą być z różnych materiałów. Tutaj również wszystko zależne jest od tego, jaką rolę spełniają. Najczęściej jest to miedź. Powszechne jednak są również kable aluminiowe, czy nawet ołowiane, choć w ostatnich latach odchodzi się od stosowania tych materiałów. 

Rodzaje kabli oraz przewodów

Typów, a także rodzajów kabli czy też przewodów jest wiele. Jednak wyróżnia się wśród nich kilka najważniejszych:

- kable antenowe, są to kable stosowane przy łączeniu anten radiowych czy też telewizyjnych lub satelitarnych z odbiornikiem. Pozwalają przesyłać sygnał i mogą być stosowane na przykład w maszynach, do łączenia nadajnika z odbiornikiem, 

- kable i przewody instalacyjne to bardzo popularna grupa kabli i przewodów. Najczęściej spotyka się w niej kable do instalacji elektryki, a także podzespołów elektrycznych, 

- kable i przewody głośnikowe. Wbrew pozorom jest to bardzo szeroka grupa, bardzo wysokiej jakości przewodów, które stosowane są również w przemyśle. Przewody i kable te muszą charakteryzować się nienaganną wręcz budową i wysoką efektywnością, 

- kable i przewody komputerowe oraz telefoniczne to popularna grupa przewodów stosowanych w branży IT, a także w przemyśle. Najczęściej wykorzystuje się je jako przewody do transmisji bądź też przesyłania danych i informacji. 

 - kable ziemne, czyli okablowanie, które stosowane może być pod gruntem. Najczęściej jest ono wysoce odporne na bardzo niskie temperatury, a także charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. 

- przewody sterownicze, są to wszelkiego rodzaju przewody oraz kable służące do transmisji danych, a także łączenia się ze sterownikami urządzeń i maszyn. Charakteryzować się muszą wysoką jakością wykonania oraz bardzo precyzyjną pracą. 

Przewody, okablowanie, a także jego dobór jest często lekceważone, niemniej może mieć wpływ na jakość komunikacji maszyny czy urządzenia, precyzję i stabilność działania oraz samą trwałość maszyny. Warto więc dobrać odpowiednie okablowanie i pamiętać, że dobrych kabli nie wymienia się przez wiele lat. 

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png