Program wspomaga proces wytwarzania produktu począwszy od stworzenia modelu, po  przez zaplanowanie procesu obróbki, a kończąc na wygenerowaniu kodu NC, który dzięki szerokiej gamie postprocesorów będzie dopasowany do sterowania Państwa maszyną.
 
Realizację swojego pomysłu możemy rozpocząć od zaprojektowania go bezpośrednio w programie, możemy również wybrać jeden z gotowych projektów z bogatej biblioteki clipartów, lub też zaimportować zdjęcie - wówczas rozpoczęty projekt można szybko stworzyć lub edytować przy użyciu narzędzi wektorowych ArtCAM’a. Można także importować pliki 3D, aby uzyskać bardziej złożone kształty w postaci reliefów 3D.

Program ArtCAM  Standard jest wyposażony w szereg strategii obróbki, które umożliwiają przeprowadzenie szybkiej i skutecznej pracy. Dzięki możliwości wyboru z bazy ponad 250 narzędzi o najczęściej spotykanych kształtach, bez problemu możemy uzyskać pożądane wykończenie powierzchni. Dzięki możliwości przeprowadzenia symulacji, efekty obróbki będziemy mogli poznać jeszcze przed rzeczywistym wykonaniem detalu. Twoje projekty mogą być realizowane przy użyciu tradycyjnych obrabiarek 3-osiowych, a także 4-osiowych – z osią obrotową.  

Program ArtCAM to proste i łatwe w obsłudze rozwiązanie CAD/CAM, służące do projektowania i tworzenia. Interfejs jest intuicyjny i łatwy do nauczenia. Do rozpoczęcia pracy nie potrzebujemy żadnych zaawansowanych szkoleń. Wykupując subskrypcję oprogramowania uzyskujemy dostęp do wsparcia technicznego producenta. Dodatkowo w cenie programu uzyskamy możliwość aktualizacji oprogramowania w wykupionym okresie subskrypcji. Jeśli chodzi o subskrypcję jest to licencja, która działa przez 12 miesięcy od jej uruchomienia. Po upływie tego czasu licencja wygasa.
   
Do jednych z najważniejszych funkcji oferowanych przez ten program należy funkcja nesting’u, która pozwala na lepsze wykorzystanie surowca, co prowadzi do zwiększenia zysków i zmniejszenia ilości odpadów. Poniżej możemy zapoznać się z wszystkimi możliwościami jakie oferują poszczególne wersje oprogramowania ArtCAM.

Więcej szczegółów technicznych dotyczących programu do uzyskania na stronie producenta pod adresem http://www.artcam.com/standard/index.asp . Również tam jest możliwość pobrania 30-dniowej wersji testowej w celu zapoznania się z funkcjami, jakie oferuje program. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej. Należy zaznaczyć, że dostępna jest również darmowa wersja - ArtCam Free, która dostępna jest do pobrania również na stronie producenta. Poniżej prezentujemy minimalne wymagania sprzętowe dla poprawnej obsługi programu:  

Minimalne wymagania systemowe dla programu ArtCAM 2018:
System operacyjny
  • Microsoft® Windows® 7 64-bit
  • Microsoft Windows 8.1 64-bit
  • Microsoft Windows 10 64-bit
Procesor 64-bit single- or multi-core Intel® or AMD® processor with SSE2 technology
Highest affordable CPU speed rating recommended
Pamięć 4 GB RAM (16 GB RAM recommended)
Karta graficzna 1280 x 1024 (1920 x 1200 or higher recommended) with True Color
1 GB RAM (2 GB RAM recommended), OpenGL® 4.0 compliant and DirectX® 11 compliant

* Enhanced support for Intel® and AMD® graphics included in 2018.1 Update
Dysk twardy Installation 5 GB free disk space (500 GB recommended)
Przeglądarka Microsoft® Internet Explorer® 11, required by software interface
Media Download or installation from DVD media
Urządzenia wskazujące MS-Mouse, 3Dconnexion SpaceMouse® or Wacom® tablet
Dostęp do internetu Internet connection for additional library content downloads