sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Złączka wtykowa

4.8888888888889 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.89 (9 głosów)
Złączka wtykowa

Złączka wtykowa służy do prawidłowego działania mechanizmu pneumatycznego. Mają one bardzo łatwy montaż, który nie zajmuje wiele czasu, a do tego są niezwykle trwałe, konstrukcja trzyma się bardzo stabilnie i pozwala na długie użytkowanie. Ich zaletą jest również to, że nadają się do pracy nawet w niekorzystnych warunkach. Złączki wtykowe z naszej oferty można dostać od najprostszej ich formy, ale są również złączki kątowe, aż do trójników i złączkach do zadań specjalnych. Dzięki złączkom wtykowym można szybko połączyć węże pneumatyczne.

Złączki wtykowe to powszechne rozwiązanie stosowane do tworzenia połączeń przewodów z elementami układów pneumatycznych. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów złączy wtykowych o różnorodnym zastosowaniu. Poznaj najpopularniejsze złączki wtykowe i dowiedz się, jak są zbudowane i do czego służą. Zapraszamy do lektury!

Złączka wtykowa – co to jest?

Złączka wtykowa sto element, który wykorzystuje się w celu szybkiego i bezproblemowego łączenia przewodów z poszczególnymi częściami układów pneumatycznych. Nie jest to trudne. Wystarczy wcisnąć wężyk do otworu montażowego wybranej złączki. Jak widać, montaż, ale i demontaż przewodu jest bajecznie prosty, a to wszystko dzięki temu, że w pierścieniu zastosowano kształt eliptyczny. Dzięki takiej budowie złączka wtykowa jest chętnie wykorzystywana w miejscach o trudnej dostępności, które są wyjątkowo wąskie.

Charakterystyczną cechą złączek wtykowych jest ich wysoka odporność na rdzę. Osiągnięto ją dzięki zastosowaniu do ich produkcji niklowanych elementów metalowych. Dodatkowo sprawia to, że na powierzchni nie gromadzą się zanieczyszczenia. Warto także dodać, że części wyposażone w gwinty pokryte teflonową powłoką nie muszą być wyposażone w dodatkowe uszczelnienie. Wśród złączy wtykowych można wyróżnić m.in. złącza wymiarowe. Są one świetnym rozwiązaniem dla osób, które szukają opcji, która nie jest dostępna w standardzie.

Należy pamiętać, że złączka wtykowa powinno być zastosowana się przy przewodach wytworzonych z poliuretanu lub poliamidu. Temperatura robocza powinna zaś wynosić od 0 do 60 stopni Celsjusza.

Jak zbudowane jest złącze wtykowe?

Standardowe złączki wtykowe zbudowane jest z metalowego elementu gwintowanego, korpusu z tworzywa, o-ringa, uszczelki, blaszki szczękowej, zewnętrznego i blokującego pierścienia oraz z metalowej tulei.

Złączki wtykowe – najpopularniejsze rodzaje

Wśród złączy wtykowych wyróżnia się m.in. złącza kątowe, złącza łożyskowane, rozdzielacze, złącza typu T oraz Y, złącza wtykowe w wersji MINI, złącza wtykowe z uszczelnieniami FKM, zawory odpowietrzające, zawory zwrotne, zawory dławiąco-zwrotne, zawory kulowe, złącza proste oraz złącza odcinające.

Przed wyborem konkretnej złączki wtykowej należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ono gwint wewnętrzny czy zewnętrzny. W przypadku, gdy potrzebne będzie rozwiązanie, które pozwala na swobodny przepływ powietrza w danym kierunku, najlepszą opcją będzie złącze dławiąco-zwrotne. Z kolei zawory kulowe w wersji otwórz/zamknij będą dobrym wyborem, gdy możliwe jest wyłącznie ręczne odcinanie przepływu medium w dwóch kierunkach. Natomiast po zawory zwrotne sięga się, gdy potrzebny jest swobodny przepływ powietrza w daną stronę i zablokowanie przepływu w kierunku przeciwnym.

Klasyczny zawór łożyskowany będzie zaś dobrym wyborem do aplikacji, w których występuje ciągła praca obrotowa. Do wyboru są komponenty z jednym lub dwoma łożyskami kulkowymi. Pierwsze rozwiązanie będzie odpowiednie do 500 obrotów na minutę, zaś drugie do max. 1500 obrotów na minutę.

Kiedy natomiast wymagana jest zwarta, a wręcz kompaktowa konstrukcja, warto wybrać złączki wtykowe w wersji mini, które są o około 20% mniejsze od klasycznych złączek. Występują w wersji prostej z gwintem zewnętrznym oraz uszczelką, a także w wersji kątowej.

 

 

 

 

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png