Uzdatnianie sprężonego powietrza
Uzdatnianie sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym jest konieczne, aby osiągnąć parametry jakościowe zależne od specyfiki branży i wymagań producenta urządzeń końcowych. Dostosowywanie się do tych wymagań pozwala zachować wysoką jakość i wydajność urządzeń na długo.
Do uzdatniania sprężonego powietrza wykorzystuje się takie urządzenia jak: zespoły przygotowania powietrza, filtry, smarownice itp. Uzdatnianie sprężonego powietrza zapewnia czystość i bezawaryjność instalacji i narzędzi pneumatycznych.
Sprężone powietrze mogą oczyszczać dodatkowe filtry lub stacje uzdatniania powietrza.
Zanieczyszczenia z powietrza, wytwarzanego przez sprężarkę usuwa filtr sprężonego powietrza, który jest urządzeniem ciśnieniowym. Filtry dbają o poprawną pracę urządzeń pneumatycznych. Rozróżnia się cztery rodzaje filtrów: pyłowe, węglowe, sterylne i koalescencyjne.
Popularnym elementem, który możemy wykorzystać w instalacji pneumatycznej jest stacja uzdatniania powietrza. Jest to urządzenie składające się z kilku połączonych ze sobą bloków, z których każdy realizuje inną funkcję. Trzy najpopularniejsze elementy stacji to filtr, reduktor i smarownica, dodatkowo można również stosować w stacjach osuszacze, odolejacze, zawory szybkiego startu i inne.
Bloki wchodzą w skład zestawu, usuwającego zanieczyszczenia stałe i płynne w odpowiednich ilościach zgodnie z użytą wkładką filtracyjną. Stacja służy również do nastawiania i utrzymywania stałej wartości ciśnienia wyjściowego w instalacjach pneumatycznych, niezależnie od wyższego ciśnienia wejściowego.
Stacja uzdatniania powietrza wyposażona jest w dozownik oleju, którego działanie ma na celu nasycenie olejem powietrza zasilającego odbiorniki wymagające smarowania. Smarownice dbają o urządzenia i zabezpieczają je przed uszkodzeniem, poprzez bieżące wprowadzanie mgły olejowej do instalacji uzdatniania sprężonego powietrza.