Narzędzia dzielą się na dwie kategorie, czyli na narzędzia ręczne oraz elektryczne, zwane elektronarzędziami. Wśród przyrządów należących do tej pierwszej grupy znajdują się m.in. narzędzia traserskie, czyli do wyznaczania miejsca pracy w drewnie. Możemy do nich zaliczyć chociażby znaczniki, rysiki, ołówki, węgielnice, kątomierze oraz cyrkle. Chcesz wiedzieć, do czego służą narzędzia traserskie? Zapraszamy do lektury!

 

Na czym polega trasowanie?

Trasowanie jest to rodzaj obróbki materiałów. Polega na wyznaczaniu na powierzchni określonych linii, dzięki którym można następnie z łatwością wyciąć element z obrabianego materiału. Trasowanie dzieli się na dwie podstawowe kategorie, czyli trasowanie płaskie i trasowanie przestrzenne. Podczas tego procesu przydatne okazują się również precyzyjne narzędzia, które umożliwiają poprawne wyznaczenie miejsc. Określają one m.in. położenie linii i kątów, wzdłuż których wykonuje się cięcie. Do tego celu wykorzystuje się przyrządy, o których pisaliśmy na początku. Poniżej znajdziesz ich szczegółowe opisy.

 

Co do jest węgielnica i do czego się ją stosuje?

Węgielnica jest to narzędzie traserskie, które znajduje zastosowanie zarówno w warsztatach stolarskich, jak również w geodezji czy murarstwie. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Odnosi się do węgła, czyli narożnika budynku. Węgielnica wykorzystywana jest bowiem do wytyczania kątów prostych, pełnych oraz półpełnych. Jest bardzo dokładna, zapewnia precyzję na poziomie wyższym niż 1°. Działa na zasadzie zjawiska łamania promieni słonecznych na granicy dwóch ośrodków i odbicia od powierzchni. Węgielnicę można kupić w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze spośród nich to te z ramionami o wymiarach od 80 do 150 cm.

Narzędzia i przyrządy traserskie kupisz na EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/1805-narzedzia

 

Czym jest znacznik?

Znacznik jest to przyrząd traserski służący do wyznaczania linii na powierzchniach drewnianych. Najczęściej tworzy się go z jednej lub dwóch listew z podziałką milimetrową. Na końcówkach tych podziałek umieszczany jest rysik, który pomaga w oznaczaniu szerokości. Znacznik umożliwia również odtwarzanie kształtów i przenoszenie ich na materiał poddawany obróbce.

 

Do czego można zastosować wysokościomierz suwmiarkowy?

Wysokościomierz suwmiarkowy jest to narzędzie traserskie do pomiaru wysokości przedmiotu. Konieczne jest używanie go na płaskiej powierzchni, najczęściej jest to płyta traserska. Do odczytu wysokości stosuje się noniusz z podziałki, która umieszczona jest na prowadnicy pionowej.

 

Czym jest płyta traserska i do czego służy?

Płyta traserska to inaczej płyta pomiarowa, która stosowana jest jako płaszczyzna odniesienia w trakcie pomiarów elementów maszynowych, wykonywanych wysokościomierzem. Zwykle płyty traserskie wykonywane są z żeliwa, granitu lub ceramiki. Sprawdzają się zarówno podczas trasowania, jak i podczas sprawdzania płaskości powierzchni metodą tuszowania.

 

Przyrządy treserskie – ołówek stolarski, kątomierz, cyrkiel, punktak

Oprócz narzędzi traserskich, o których wspominaliśmy powyżej, można wyróżnić jeszcze kilka innych, bardzo przydatnych przyrządów traserskich, które przydadzą się podczas prac stolarskich. Jest to m.in. ołówek, ale nie ten, który każdy z nas ma w swoim domu, lecz ołówek stolarski. Jest on znacznie mocniejszy i ma dużo ciemniejszy grafit. Dzięki temu można nim wykonać bardzo wyraźne rysunki na powierzchni drewnianej. Oprócz tego ważnym przyrządem jest cyrkiel drążkowy do kreślenia promieni i odmierzania równych odcinków, jak również kątomierz stalowy do wyznaczania środka w okrągłych przedmiotach. Na koniec warto wspomnieć także o punktaku, który stosowany jest do oznaczania konkretnych miejsc w postaci niewielkich zagłębień. Pomaga on w przygotowywaniu punktów do wiercenia.