Łożysko przegubowe jest jednym z rodzajów łożysk ślizgowych. Jest ono pozbawione ruchomych elementów pośredniczących. Posiada z kolei elementy kuliste ze ślizgającą się powierzchnią. W porównaniu z innymi łożyskami ma dość nietypową budowę. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się je w konstrukcjach stworzonych do przenoszenia dużych obciążeń.

Łożyska przegubowe budowa

Łożysko przegubowe zbudowane jest z dwóch pierścieni. W przypadku, gdy łożysko ma być wykorzystywane przy dużych obciążeniach, a także przy jednokierunkowym ruchu obciążenia, posiadają dodatkowo specjalne szczeliny i uwypuklenia, dzięki którym możliwe jest odkładanie produktu smarującego.

Co jest powodem właśnie takiej, a nie innej konstrukcji? Otóż chodzi o to, że łożyska przegubowe używane są w maszynach, przy których jednym z najistotniejszych aspektów jest niezawodność. Łożyska są więc zbudowane w taki sposób, by gwarantować maksymalną efektywność procesów produkcyjnych. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie przed ścieraniem i zmniejszenie siły tarcia. To właśnie te funkcjonalności odpowiadają za ostateczny kształt łożyska przegubowego. Należy również zauważyć, że bieżnia łożyska powlekana jest specjalną warstwą ochronną stworzoną z kwasu fosforowego i fosforanów. Zapobiega ona uszkodzeniom, a także chroni przed korozją.

Jeśli zaś chodzi o dwa pierścienie, są one nierozłączne. Najistotniejsze jest, aby linia przegubu nie była obciążona. Bardzo ważne jest również miejsce, w którym łożysko naciska w czasie umieszczania go w zabudowie. Warto także pamiętać, że tuleja, w której zlokalizowane jest łożysko napiera jedynie na pierścień zewnętrzny. Z kolei w trakcie instalacji łożyska przegubowego na wale nacisk musi być kładziony na pierścień wewnętrzny.

Łożyska, tuleje i akcesoria kupisz w naszym sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/21-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria

łożyska

Łożysko przegubowe zastosowanie

Łożyska przegubowe najczęściej używane są podczas produkcji instrumentów muzycznych, a także sprzętów medycznych, jak również tytoniu oraz opakowań. Co więcej, znajdują zastosowanie także w branży motoryzacyjnej i kolejowej. Poza tym są bardzo przydatne podczas obróbki drewna. Łożyska przegubowe występują w różnych rodzajach. Mogą mieć różne zastosowanie oraz budowę i to właśnie one determinują charakterystyczne cechy łożyska. Niektóre modele wykazują wysoką odporność na działanie kwasów, inne na wysokie temperatury czy drganie, a jeszcze inne na brud.