Nitowanie jest to proces trwałego łączenia ze sobą elementów konstrukcyjnych. Może ono powstać wyłącznie dzięki dopasowaniu odpowiedniego nitu. Jaki rodzaj nitu wybrać więc do konkretnego zadania? Podpowiadamy! Zapraszamy do lektury.

Nitownice dostępne są w naszym sklepie pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/891-narzedzia/narzedzia-reczne/nitownice

 

Nity rodzaje

Nity dzieli się przede wszystkim ze względu na zastosowanie. Jest to najpopularniejsza klasyfikacja, którą spotkać można u większości producentów. Tak więc ze względu na te aspekty wyróżnia się:

Nity standardowe – jak sama nazwa wskazuje jest to podstawowy rodzaj nitów o szerokim zastosowaniu. Można ich użyć właściwie do większości prac, ponieważ wykonywane są z różnych materiałów.

Nity zamknięte – pozwalają na zachowanie trzpienia i mają świetne właściwości wodoodporne.

Nity otwarte – będą najlepsze do niskoobciążeniowych zastosowań.

Nity rozwidlone – sprawdzą się podczas pracy z miękkimi materiałami, takimi jak płyta gipsowa, drewno, laminat czy plastik.

Nity szczelne – stosuje się je wszędzie tam, gdzie niezbędne jest uzyskanie wodoodporności.

Nity wpuszczane – jest to rodzaj nitów otwartych, które wpuszcza się obustronnie w otwór podczas aplikacji. Dzięki nim można uzyskać gładką i płaską powierzchnię.

Nity rozprężne – mają dużą siłę zacisku. Zatrzymują końcówkę trzpienia i rozpęczniają po wewnętrznej stronie, co sprawia, że są odporne na rozciąganie.

Nity rowkowane – używane są w otworach nieprzelotowych właśnie ze względu na rowkowanie.

 

Rodzaje nitów ze względu na kształt łba

Istnieje także inny podział nitów, a mianowicie ze względu na kształt łba. W tym przypadku można wyróżnić następujące nity:

Nity z dużym kołnierzem – stosuje się je do mocowania cienkich materiałów do twardego podłoża. Dzięki dużemu kołnierzowi można zamaskować nawet zbyt duży otwór, dzięki czemu konstrukcja jest bardzo szczelna.

Nity z łbem kulistym – posiadają niski profil, co sprawia, że mają bardzo szerokie zastosowanie.

Nity z łbem stożkowym – pozwalają na uzyskanie niezwykle gładkiej powierzchni.

Oprócz tego popularne są również nity z łbem walcowym, grzybkowym, półokrągłym oraz soczewkowym.

 

Budowa nitu

Nity mogą być wykonywane z wielu rozmaitych materiałów. To istotne, ponieważ materiał jest głównym kryterium wyboru nitu. Wyróżnia się zatem:

Nity miedziane – świetnie przewodzą prąd elektryczny i ciepło.

Nity stalowe – mają szerokie zastosowanie. Mówi się, że są to nity uniwersalne.

Nity aluminiowe – jest to najbardziej różnorodna grupa nitów. Różnią się bowiem od siebie zawartością magnezu w stopie aluminium i zawartość ta przesądza o ich właściwościach. Nity, które mają małe stężenie magnezu są bardzo miękki, co sprawia, że nadają się do łączenia delikatnych materiałów. Jeśli zaś nity mają większe stężenie magnezu (ok. 3,5%), nabierają uniwersalnego zastosowania. Z kolei nity o ponad pięcioprocentowej zawartości magnezu są twarde, dzięki czemu można ich używać do pracy z wymagającymi tworzywami.

Nity ze stali nierdzewnej – przeznaczone są do użytku w miejscach narażonych na powstawanie rdzy, a także wszędzie tam, gdzie niezbędna jest sterylność.

Nity miedziano-niklowe – stosuje się je w miejscach narażonych na korozję, a także negatywny wpływ wysokich temperatur.

Nitownice dostępne są w naszym sklepie pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/891-narzedzia/narzedzia-reczne/nitownice