Narzędzia ręczne to akcesoria, które przydają się zarówno osobom zajmującym się majsterkowaniem sporadycznie, jak i specjalistom pracującym z tego typu urządzeniami na co dzień. Wśród narzędzi ręcznych dużą popularnością – zaraz obok wkrętaków czy kombinerek – cieszą się szczypce. Występują one w wielu różnych rodzajach: uniwersalnych, jak i specjalistycznych. A do której z tych grup zalicza się szczypce Morse’a? O tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Szczypce zaciskowe Morse’a budowa

 

Szczypce zaciskowe Morse’a to specjalistyczne narzędzia, które wyposażone są w mechanizm umożliwiający stałe i kontrolowane ściskanie przyrządu na wybranym poziomie. Dzięki temu jest to narzędzi odpowiednie do bardzo precyzyjnych prac, które wymagają stabilnego uchwytu. Przedstawione funkcje szczypiec Morse’a są możliwe do uzyskania dzięki ich specyficznej budowie.

Szczypce morse'a składają się bowiem z:

Szczęk radełkowanych – mogą mieć różne formy w zależności od zastosowania szczypiec,

Mechanizmu zapadkowego – odgrywa on bardzo istotną rolę w całym układzie, ponieważ to właśnie za jego pomocą można zablokować zacisk oraz wywieraną na niego siłę.

Śruby regulującej siłę nacisku – można nią bardzo wygodnie operować.

Przycisku – pozwala na zwolnienie mechanizmu zapadkowego.

Szczypce zaciskowe Morse'a sprawdzisz w naszym sklepie w dziale: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/2638-narzedzia/narzedzia-reczne/szczypce-i-sciagacze/szczypce-zaciskowe

Specjaliści bardzo często nazywają szczypce Morse’a kluczem nastawnym. W praktyce jest to bowiem bardziej zaawansowana wersja klucza nastawnego typu „Szwed”, znanego również jako żabka. Posiadają one rękojeść, która ma kształt szczypiec. Dzięki niej można odciążyć ręce w trakcie pracy, dzięki czemu przebiega ona komfortowo. Oznacza to również, że w pracę można włożyć więcej siły.

 

Szczypce Morse’a zastosowanie

 

Szczypce Morse’a mają szeroki zakres zastosowań, jeśli chodzi o prace specjalistyczne. Przydadzą się osobom, które pracują jako ślusarze, hydraulicy, spawacze, a także mechanicy samochodowi czy blacharze. Warto jednak pamiętać, że na tym wcale nie kończy się ich rola, gdyż można je zastosować także do szeregu innych prac. Przydadzą się na przykład wtedy, gdy będzie trzeba przytrzymać dwie części, skleić je, złączyć czy utrzymać w jednej pozycji. Szczypce Morse’a pozwalają bowiem na wywarcie stałego nacisku na przedmioty. Niektórzy wykorzystują je również do prac domowych, podczas projektów DIY czy w czasie majsterkowania.

Jeśli chodzi o szczęki szczypiec Morse’a, mają one kształt litery C lub V, a same narzędzia dostępne są w wielu różnych formach oraz modelach, a także rozmiarach. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do rodzaju wykonywanych prac. Część robocza w szczypcach Morse’a wytwarzana jest najczęściej ze stali, natomiast najlepsze szczęki to te ze stali wanadowo-chromowej. Rękojeść zwykle jest metalowa i pokrywana warstwą niklu, a czasem wykonuje się ją z tworzywa sztucznego.