Drut spawalniczy to akcesorium, które używane jest podczas procesu spawania metodą MIG/MAG. Dzięki niemu powstała spoina jest nie tylko wytrzymała, ale i estetyczna. Zapewnia przy tym także duży komfort pracy. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje drutów spawalniczych oraz czym kierować się przy wyborze każdego z nich.

Jaką grubość drutu spawalniczego wybrać?

Druty do spawania występują w wielu różnych grubościach, by można było z łatwością dobrać je do rodzaju wykonywanej pracy, a także do materiału, do jakiego będą stosowane. Warto pamiętać o tym, że im większa jest średnica drutu, tym grubszy materiał można nim spawać bez pogorszenia jakości spoiny. W przypadku drutów bardzo cienkich można natomiast uzyskać znacznie większą głębokość i większą gęstość wtopienia.

Zdecydowanie najpopularniejszymi grubościami drutów są druty o grubości 0,8 mm, które będą odpowiednie do spawania blachy o grubości do 1 mm. Najczęściej używa się ich w warsztatach samochodowych, jak i zakładach ślusarskich. Wykorzystywane są do spawania mniejszych konstrukcji stalowych. Oprócz nich warto także wyróżnić druty o grubości 1,2 mm do blachy o grubości od 2 mm do 8 mm, druty o grubości 1,6 mm do blachy o grubości od 8 mm do 16 mm oraz druty spawalnicze o grubości 2 mm do blach o grubości od 16 mm.

Rodzaje drutów spawalniczych

Jeśli planujesz wykonywać prace spawalnicze metodą MIG/MAG, najlepszym wyborem będą druty nawinięte na szpulę i bęben. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne opcja, ponieważ przepływ materiału jest swobodny i nic nie utrudnia podawania go. Warto jednak przed zakupem upewnić się, że drut jest równo nawinięty. Dzięki temu w późniejszym czasie unikniesz problemów podczas spawania.

Kolejnym rodzajem drutu spawalniczego jest to drut w tzw. beczkach, który ma budowę zamkniętą (w odróżnieniu od szpuli). Jest to nie tylko wygodna, ale i bardzo funkcjonalna opcja. Za największą zaletę tego rozwiązania uważa się skuteczną ochronę przed porażeniem prądem podczas spawania, gdyż drut jest w całości ukryty.  

Jaki rodzaj drutu spawalniczego kupić?

Podczas wyboru drutu spawalniczego warto zwrócić uwagę na to, że poszczególne modele oznaczane są różnego rodzaju symbolami, np. SG3 (G4SI1), jak również SG4 (G3SI1). Określają one gatunek drutu do spawania. Dobrze jest więc pamiętać, że pierwszy z nich ma znacznie większą zawartość Si-Mn. Właśnie dlatego wyróżnia się on lepszą wytrzymałością spoiwa, a przy tym jest mniej podatny na zabrudzenia podczas spawania. Pozwoli zatem uzyskać gładką, równą i czystą spoinę.

W ofercie sklepu dostępne są:

- druty rdzeniowe

- lite druty spawalnicze

- elektrody otulone

- pręty spawalnicze