Współczesny przemysł coraz chętniej wykorzystuje różnego rodzaju maszyny, w tym maszyny CNC. Z związku z tym rośnie też zapotrzebowanie na osoby, które będą je obsługiwać. Operator CNC to praca, za którą warto się obejrzeć. Zwłaszcza, że zarobki są przyzwoite, a zostać nim może właściwie każdy.

 

Co to jest CNC?

 

Technologia CNC polega na zastosowaniu maszyn sterowanych numerycznie w procesach obróbki różnego rodzaju materiałów. Zatem maszyna CNC to po prostu urządzenie sterowane przez program komputerowy. Oprogramowanie Oprogramowanie precyzyjnie planuje ruchy narzędzia obróbczego, a maszyna CNC może w ten sposób wykonać na przykład toczenie, frezowanie, szlifowanie czy wiercenie.

 

 

Na dużą popularność wykorzystania w przemyśle maszyn sterowanych numerycznie wpływa ich precyzyjna oraz możliwość seryjnej produkcji bardzo szczegółowych detali produktów. Ponadto technologia CNC zapewnia bardzo dobrą jakością wykonania elementów i co najważniejsze – powtarzalność tego procesu z dokładnie tymi samymi ustawieniami.

 

Interesuje cię praca operatora maszyn CNC? To dobry kierunek, bowiem wykorzystanie maszyn sterowanych numerycznie w przemyśle systematycznie rośnie. Główne pytania, które mają osoby myślące o wejściu w ten zawód dotyczą nie tylko zarobków, ale też kwalifikacji jakie musi mieć operator CNC. Dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśniamy jak zostać operatorem CNC, do należy do jego obowiązków i jakie są zarobki operatora CNC w Polsce.

 

Operator CNC: co robi, jakie kwalifikacje

 

Operator CNC to osoba obsługujące rzeczone maszyny sterowane numerycznie. Jest to zatem praca, w której pracownik odpowiada za niemal cały proces obróbki, jeśli odbywa się on z wykorzystaniem tego typu urządzeń. Aby zostać operatorem urządzeń sterowanych numerycznie kandydat na to stanowisko musi posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikację. Kwalifikacje zdobywa się poprzez odbycie stosownego kursu, na którym kandydat uczy się pracy w tym zawodzie od podstaw.

A jakie umiejętności musi posiadać operator CNC? Poza umiejętnością obsługi maszyny, osoba taka powinna posiadać jako taką wiedzę i doświadczenie w obsłudze tradycyjnych ręcznych obrabiarek. Chodzi tu o ręczną frezarkę, tokarkę czy szlifierkę. Dodatkowo trzeba umieć dobrać materiał oraz tworzywo do obróbki, a także umieć oszacować tempo zużycia maszyn oraz narzędzi.

 

Kolejną kwalifikacją, którą musi posiadać operator CNC jest umiejętność programowania i serwisowania maszyn. Taka osoba musi też umieć opracować technologię obróbki detali na podstawie rysunku technicznego. Trzeba także umieć modyfikować już zawarte w komputerze programy.

 

Operator maszyn CNC kurs

 

Jak już wspomnieliśmy kurs na operatora maszyn sterowanych numerycznie jest pierwszy krokiem w zawodowej karierze na tym stanowisku. Jest to kurs zawodowy i specjalistyczny, a jego cena waha się pomiędzy 2 a 3 tys. zł. Tego typu kursy oferuje wiele ośrodków w Polsce, jednak program jest mniej więcej zbliżony. Po pierwsze kursant uczy się jak obsługiwać maszyny od podstaw, a jeśli pomyślnie przejdzie cały kurs i zda egzamin otrzyma dyplom zaświadczający o możliwości podjęcia przez niego pracy jako operator CNC. Poza kursami ogólnymi istnieją specjalne szkolenia szkolące z obsługi konkretnych rodzajów maszyn CNC o specjalistycznym charakterze.

 

Operator CNC zarobki

 

Zarobki operatora CNC to z pewnością najważniejsze zagadnienie dla osób, które chcą rozpocząć pracę w tym zawodzie. Najczęściej występujące zarobki na tym stanowisku do 3,9 tys. zł brutto, ale w zależności od firm operator może zarobić pomiędzy 2,4 tys. a nawet 4,7 tys. zł brutto. Dodatkowo według najnowszych danych co czwarty operator CNC zarabia powyżej 4,7 tys. zł brutto, a dodatkowo aż 95% osób na tym stanowisku pracuje w oparciu o umowę o prace. Jest to więc zawód stabilny i stosunkowo dobrze płatny, a zarobki rosną wraz ze stażem pracy.

Na jeszcze większe zarobki może liczyć programista CNC, czyli osoba pisząca program dla maszyny. Średnia pensja w Polsce na tym stanowisku to od 3,9 do 5,8 tys. zł. brutto. Z tego aż 1/4 programistów CNC zarabia powyżej tej średniej. Wynagrodzenie zależy oczywiście od kilku czynników. Np. od stażu pracy, od wielkości firmy, od miasta czy zakresu obowiązków. Na wysokość zarobków w pływa też ilość pracowników w firmie, dodatkowe premie, a także doświadczenie zawodowe operatora lub programisty CNC.

Na pewno aspektami, które zachęcają do podejmowania zatrudnienia w charakterze operatora maszyn CNC jest rosnąca ilość zakładów przemysłowych, które wykorzystują te maszyny. To większy wybór miejsca pracy, lepsza pozycja negocjacyjne w zakresie warunków zatrudnienia, jak i dobre prognozy na przyszłość dla tego zawodu.