Bity to podstawowe wyposażenie każdej wkrętarki. Ich odpowiedni dobór usprawnia pracę urządzenia. Dzięki bitom możliwe jest bowiem wykonywanie rozmaitych prac warsztatowych, remontowych, a także monterskich. Jakie są najpopularniejsze rodzaje bitów do wkrętarek? W które z nich warto zainwestować? Dowiesz się z naszego artykułu!

 

Bity do wkrętarek rodzaje

Bity do wkrętarek można podzielić na różne rodzaje. Biorąc pod uwagę kształt grotu można wyróżnić:

Bit torx – kształtem przypomina gwiazdę sześcioramienną o lekko zaokrąglonych krawędziach. Świetnie radzi sobie z przenoszeniem wysokich momentów obrotowych, dlatego nie niszczy on w żaden sposób wkrętów. Dodatkowo kąt przyłożenia o wartości 15° chroni przed wyślizgiwaniem się bitu z wkrętu w czasie wkręcania. W EBMiA.pl kupisz bity Torx

Bit torx plus – od standardowego bitu torx odróżnia go przede wszystkim wygląd, bowiem jego krawędzie są nie tylko zaokrąglone, ale i spłaszczone. Z tego powodu generuje on jeszcze wyższy moment obrotowy, nie niszcząc przy tym wkrętu.

Bit torx TR – w odróżnieniu od klasycznego bitu posiada otwór na środku.

Bit prosty – inaczej nazywany jest bitem rowkowym. Stosuje się go do wkrętów, które mają proste nacięcie łba. Nie nadaje się jednak do wkrętarek akumulatorowych, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że wyskoczy z wkrętu. Nie posiada bowiem centrowania.

Bit trójkątny – nie jest zbyt popularny, ponieważ nie posiada zbyt wielu zastosowań. Dodatkowo, by go użyć, konieczne jest zastosowanie dużej siły w trakcie wkręcania.

Bit kwadratowy – nazywany jest również bitem czworokątnym, ponieważ przypomina wyglądem czworokąt o równych krawędziach. Wykorzystywany jest głównie w szafach sterowniczych.

Bit krzyżowy PH – jest to bit, który będzie idealnym wyborem do wkrętów z wgłębieniem typu Philips, czyli takich, które złożone są z dwóch nacięć płaskich ułożonych w krzyż. Moment skręcający przenoszony jest w tym przypadku na czterech krawędziach, dzięki czemu bit nie wypada podczas pracy. W EBMiA.pl Bity Philips (PH)

Bit krzyżowy PZ – jest to bit typu Pozidriv, który nieco przypomina bit krzyżowy PH. Jego profil składa się z dwóch krzyży ułożonych względem siebie pod kątem 45°C. Węższy ma dodatkowo mniejszą głębokość, dzięki czemu jest w stanie stabilizować narzędzie w trakcie pracy. W EBMiA.pl kupisz Bity Pozidriv (PZ)

Bit sześciokątny – jego krawędzi ułożone są pod kątem 60°.

Bit XYZ – określany jest jako bit wielozębny, który posiada aż 12 niewielkich zębów. Sprawdza się wiec do przenoszenie wysokich momentów obrotowych.

Bit Torq-Set – posiada cztery krawędzie, które ułożone są w kształt przesuniętego krzyża. Znajduje zastosowanie w lotnictwie.

Bit Tri-Wing – posiada trzy powierzchnie nośne, które uniemożliwiają jego odkręcenie przez osobę niepowołaną. Podobnie jak poprzednik, również znajduje zastosowanie w lotnictwie.

Sprawdź również dostępne w EBMiA.pl zestawy bitów

 

Rodzaje bitów w zależności od wierconego materiału

Bity do wkrętarek dzieli się również ze względu na materiał, w którym będą one wiercić. Najpopularniejsze są zdecydowanie wkręty do wiercenia w miękkim podłożu, takim jak na przykład drewno oraz wkręty do wiercenia w twardym podłożu, czyli w metalu, kamieniu oraz betonie. Te pierwsze wyróżnia równy i stały przyrost momentu obrotowego w trakcie wiercenia. W przypadku wkrętów do twardego podłoża moment obrotowy wzrasta wyłącznie w końcowej fazie pracy. Istnieją także oczywiście bity uniwersalne, które mogą być używane do pracy w każdym podłożu. Mają jednak znacznie mniejszą wytrzymałość mechaniczną, dlatego też ich okres eksploatacji jest krótszy.

 

Dobre i mocne bity do wkrętarki, czyli jakie?

Dopasowanie odpowiedniego bitu do rodzaju wykonywanej pracy jest bardzo istotne. Źle dopasowany bit może bowiem uszkodzić zarówno wkręt, jak i narzędzie. Nie należy używać innych bitów nawet w sytuacji, gdy różnią się one od siebie nieznacznie, jak chociażby w przypadku bitów torx, torx plus oraz torx TR. Wybór bitu ułatwić może m.in. twardość podłoża, w którym będzie wykonywane wiercenie. Zbyt elastycznie wiertło może się złamać i nie być w stanie wykonać otworu. Z kolei zbyt twarde może uszkodzić powierzchnię, która jest poddawana obróbce.