Jednym z najpopularniejszych sposobów łączenia ze sobą różnego rodzaju elementów jest nitowanie. Połączenia nitowe, jak można się domyślić, tworzone są przy pomocy nitów. Co warto o nich wiedzieć? W jakich przypadkach można użyć połączeń nitowych? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

 

Połączenia nitowe – co to jest?

Połączenia nitowe określa się jako pośrednie oraz nierozłączne, co oznacza, że pomiędzy łączonymi elementami umieszczona jest część pośrednia oraz że elementów połączonych przy pomocy tychże połączeń nie da się rozdzielić i ponownie złożyć bez uszkodzenia. Elementy łączone są za pomocą nitów, które przypominają walcowate trzpienie z łbami w różnych kształtach, np. kulistym, płaskim czy grzybkowym. Nity produkuje się z metalu, dzięki czemu świetnie sprawdzają się do łączenia części maszyn, blach, kształtowników stalowych, zbiorników, wsporników, a także tworzyw sztucznych i wielu innych materiałów. Jeśli chodzi o łączenie metali za pomocą nitów, powinny być one tak dopasowane, aby materiał, z jakiego zostały wykonane nity odpowiadał materiałowi, z jakiego zostały wykonane elementy poddawane łączeniu. Dobrze, by nity były wytworzone z takich materiałów, które są dosyć plastyczne. Dzięki temu formowanie zakuwek nie będzie stanowiło żadnego problemu.

 

W sklepie EBMiA.pl kupisz wysokiej jakości nitownice i nitonakrętki

 

Rodzaje połączeń nitowych

Występuje kilka rodzajów połączeń nitowych, a różnią się one od siebie przede wszystkim zastosowaniem. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnia się połączenia szczelne, mocne, mocno-szczelne, a także nieznacznie obciążone. Jeśli weźmiemy zaś pod uwagę budowę połączeń nitowych, wyróżnia się połączenia zakładkowe oraz nakładkowe. Z kolei uwzględniając sposób rozstawienia nitów, wyróżnia się połączenia jednorzędowe i wielorzędowe.

 

Nitowanie - na czym polega?

Należy rozpocząć od wykonania otworu poprzez przebicie lub wywiercenie. Następnie w tym otworze umieszcza się nit i zakuwa go przy użyciu młotka ręcznego lub pneumatycznego czy też nitownicy. Kolejnym krokiem jest odkształcenie trzpienia, przez co tworzy się zakuwka. Jeśli chodzi o nity w małych rozmiarach, to zakuwa się je na zimno, zaś te większe na gorąco. Długość trzpieni dopasowuje się tak, by była równa grubości wszystkich nitowanych materiałów i dodatkowo powiększona o część przeznaczoną do uformowania zakuwki. W większości przypadków nity pracują na rozciąganie lub ścinanie, stąd też te warunki należy mieć na uwadze podczas tworzenia połączeń nitowych.