Wiertło diamentowe uważane jest za najmocniejszy rodzaj wierteł o wysokiej odporności na uszkodzenia i dużej twardości. Znajdują zastosowanie przy obróbce bardzo twardych, a także delikatnych materiałów. Wykorzystywane są m.in. do szkła, gresu, metalu, betonu oraz ceramiki. Za pomocą wiertła diamentowego można wiercić zarówno na sucho, jak i na mokro. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym typie wierteł? Zapraszamy do lektury!

 

Wiertła diamentowe do gresu i do szkła

Popularne wiertła diamentowe dostępne w każdym sklepie budowlano-remontowych o typowym wyglądzie lub wiertła koronowe z końcówką roboczą w kształcie rury doskonale sprawdzą się przy obróbce gresu oraz szkła. W przypadku wierteł koronnych obróbka odbywa się wyłącznie na krawędziach końcówek wierteł. Z kolei do wierteł diamentowych wykorzystywane są zwykle kryształy diamentu syntetycznego. Stąd też stępienie ich jest wręcz niemożliwe.

Jeśli chodzi o wiercenie w gresie, najlepszą opcją będą wiertła oraz koronki diamentowe, które sprawdzą się nie tylko przy wierceniu na sucho, ale i na mokro. Klasyczne wiertła diamentowe do gresu oraz wiertła koronowe do użytku na sucho sprawiają zaś, że wykonany otwór nie jest tak gładki. To rozwiązanie wykorzystywane jest do wiercenia otworów, które nie będą widoczne.

Ogromny wybór wierteł znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/2603-wiertla

                       wiertło

Wiertło diamentowe do gresu może być użytkowane przy wierceniu na mokro, jednak ta technika wymaga ciągłego polewania materiału poddawanego obróbce wodą. Dzięki temu rozwiązaniu otwory zyskają gładkość, stąd też można z niej korzystać, gdy przy obróbce w widocznych miejscach. Wiertło koronowe do gresu stosowane jest natomiast do wykonywania otworów o dużej średnicy, a klasyczne wiertła diamentowe go wiercenia małych otworów.

Innym rodzajem wiertła do gresu jest wiertło olejowe diamentowe. To specjalny typ wierteł, który wykonywany jest w taki sposób, by podczas wiercenia wypływał z niego olej. Olej ten wiąże pył, a oprócz tego chłodzi końcówkę wiertła. Takie wiertła dostępne są z opcją uzupełniania oleju, ale też bez takiej możliwości.

Wiertła diamentowe mogą być też stosowane do obróbki szkła czy glazury ceramicznej. Wiertła do szkła sprawdzą się przy obróbce wielu rodzajów tego materiału, a przede wszystkim szkła hartowanego. Do wiercenia w szkle odpowiednim wyborem będą rurowe wiertło diamentowe, jak i wiertło koronowe.

 

Wiertło diamentowe do betonu

Wiertła diamentowe znajdują zastosowanie również przy obróbce betonu. Mocuje się je do urządzenia za pomocą specjalnego uchwytu SDS-Max lub też SDS-Plus. Wiertła diamentowe do betonu mogą mieć także postać klasycznych lub koronowych wierteł. Często używane są także do obróbki różnych typów kamienia, takich jak chociażby piaskowiec czy granit. Ich długość sięga nawet do 50 cm.

Wysokiej jakości narzędzia skrawające jak: frezy, noże tokarskie składane, gwintowniki i narzynki i wiele wiele więcej dostępne w EBMiA.pl

                      narzędzia skrawające

 

Wiertło diamentowe do metalu

Wiertła diamentowe przez wiele osób stosowane są także do obróbki metalu. Jest on bowiem bardzo twardy, stąd wiertła z diamentową końcówką będą odpowiednie do wiercenia tego materiału. Można ich używać chociażby do obróbki żelaza, miedzi czy stali, w tym stali cynkowanej. Wiertła diamentowe będą szczególnie dobrym rozwiązaniem przy wierceniu metali o wyjątkowo dużej twardości.