Klej anaerobowy wykorzystywany jest do wzmacniania uszczelnień, jak również do łączenia metalowych elementów. Z pewnością wielu osobom jego nazwa nic nie mówi, jednak ma on naprawdę szerokie zastosowanie, o czym dowiesz się po lekturze naszego artykułu. Wykorzystuje się go przede wszystkim w mechanice, a także inżynierii chemicznej, gdyż pozwala na zmniejszenie całkowitych kosztów produkcji, a także problemów gwarancyjnych związanych ze zwrotem. Ceni się go również za zwiększanie niezawodności urządzeń. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Zapraszamy do lektury!

 

Klej beztlenowy – poznaj jego działanie

Klej anaerobowy nazywany jest często klejem beztlenowym. Wynika to z faktu, że zaczyna działać wtedy, gdy po połączeniu dwóch elementów zostaje odcięty dostęp tlenu. Można to zobrazować na podstawie łączenia śruby z nakrętką, ponieważ w momencie, gdy klej zostanie nałożony na gwint, a następnie nakrętka dokręcona, klej zaczyna zmieniać konsystencję z ciekłej w stałą i tym sposobem zespaja ze sobą te dwa elementy. Podczas tego procesu klej wypełnia wszelkie przestrzenie, a przez to, że zaczyna brakować tlenu, klej się utwardza. Co więcej, w tym przypadku metal pełni rolę katalizatora, czyli przyspiesza reakcję chemiczną.

Kleje anaerobowe dostępne są w sklepie EBMiA.pl -https://www.ebmia.pl/975-kleje

 

Do czego można zastosować klej anaerobowy?

Klej anaerobowy stosowany jest m.in. w celu uszczelnienia lub połączenia dwóch takich samych lub innych metali. Dotyczy to aluminium, stali, jak i mosiądzu. Można go wykorzystać również do spajania metalu ze szkłem, gumą lub tworzywami sztucznymi. Często kleje beztlenowe stosowane są w częściach instalacji do ich zabezpieczenia przed odkręceniem. Służą do zabezpieczania gwintów czy mocowań części współosiowych. Ponadto używa się ich do naprawy sprzętów jako alternatywę dla uszczelek, bowiem skutecznie chronią przed wyciekaniem wilgoci, cieczy, gazów, jak i zabezpieczają przed zanieczyszczeniami. Można ich z powodzeniem użyć również przy montażu i uszczelnianiu części zdemontowanych podczas awarii.

 

Kleje anaerobowe - siła wiązania

Wśród klejów anaerobowych możemy wyróżnić m.in. te o średniej sile wiązania. Stosuje się je przede wszystkim przy osadzaniu niezbyt obciążonych łożysk, do ochrony przed odkręcaniem połączeń śrubowych, a także przy uszczelnianiu dopasowanych połączeń gwintowych. Wykorzystywane są także jako zamiennik podkładek sprężynujących oraz zawleczek.

Druga kategoria to kleje beztlenowe o najwyższej sile wiązania, które sprawdzają się do zastosowań specjalistycznych oraz przemysłowych. Najbardziej efektywne są kleje wytwarzane na bazie żywic metakrylowych. Stosuje się jego łączenia części wymagających dużej statycznej wytrzymałości mechanicznej, jak również znakomitej odporności dynamicznej. Wśród klejów o najwyższej sile wiązania występują dwie kategorie:

- Kleje anaerobowe do montażu elementów mechaniki przemysłowej, automatyki i tworzenia konstrukcji skręcanych – stosowane są przede wszystkim do montażu zębatych, pasowych oraz zamachowych kół, jak również krzywek. Są świetnym rozwiązaniem ze względu na to, że minimalizują luz przy mocowaniu wybitego łożyska.

- Kleje anaerobowe używane w hydraulice do uszczelniania rur w instalacjach centralnego ogrzewania i w systemach wentylacyjno-chłodniczych – składają się w głównej mierze z proszku teflonowego. Stosowane są głównie do montażu instalacji gazowych, a także wodnych, jak również do uszczelniania agregatów i instalacji samochodowych. Znakomicie sprawdzają się w tym celu, gdyż mają świetną wytrzymałość na agresywną chemię oraz wysokie ciśnienie. Są również odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Charakteryzują się doskonałymi właściwościami tiksotropowymi oraz dużą lepkością.

Sprawdź również produkty LOCTITE do zabezpieczania gwintów w EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/976-zabezpieczanie-gwintow

 

Jak stosuje się anaerobowy klej?

Klej anaerobowy nakłada się w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim przed przystąpieniem do klejenia trzeba dobrze przygotować powierzchnie, a mianowicie wyczyścić je, osuszyć, a na końcu odtłuścić. Teraz, gdy są już czyste, należy nałożyć kilka kropel kleju na jeden z elementów i ruchem obrotowym przymocować do niego drugiej części. Dzięki temu klej się dobrze rozprowadzi i będzie miał doskonałą szczelność. Istotne jest jednak, żeby nie zanurzyć żadnej części w kleju.

 

Ile kosztuje klej anaerobowy?

Kleje anaerobowe nie należą do najtańszych. Za dobrej jakości klej o średniej sile wiązania w opakowaniu o pojemności 50 ml trzeba będzie zapłacić około 50-70 zł.