Łożyska wieńcowe charakteryzują się nietypową konstrukcją – zupełnie odmienną od tej znanej nam ze standardowych łożysk. Mimo tego znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu. Odpowiadamy w nim na wiele pytań dotyczących łożysk wieńcowych. Zapraszamy do lektury!

 

Co to są łożyska wieńcowe?

Nim przejdziemy do omówienia zastosowania łożysk wieńcowych, warto na początku skupić się na tym, czym właściwie są i z czego składają się owe łożyska. Z garścią takich informacji znacznie łatwiej będzie wybrać odpowiednie rozwiązanie. Otóż łożyska wieńcowe to jedne z najpopularniejszych łożysk wielkogabarytowych. Dlaczego zaliczają się do tej kategorii? Wynika to z tego, że ich średnica wewnętrzna wynosi ponad 0,3 m. W porównaniu do innych łożysk, modele wieńcowe mają zupełnie inaczej ukształtowane pierścienie, które mocuje się do elementów nośnych korpusu urządzenia odpowiednimi śrubami. Mają one zazwyczaj jeden pierścień w kształcie wieńca zębatego.

Ogromny wybór łożysk takich jak kulkowe, stożkowe, walcowe, igiełkowe, baryłkowe i wiele wiele więcej znajdziesz w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/140-lozyska-rolki-tuleje-slizgowe

                                   łożyska

 

Łożysko wieńcowe budowa

Łożysko wieńcowe standardowo składa się z dwóch pierścieni, a między nimi zlokalizowane są elementy toczne, które mają postać wałeczków lub kulek. Niektóre łożyska wieńcowe mogą mieć nawet trzy pierścienie. Elementy do tworzenia łożysk zwykle produkuje się z solidnej stali.

Warto również dodać, że łożyska wieńcowe posiadają uszczelnienia techniczne w różnych przekrojach. Montowane są one między pierścieniami. Co więcej, ze względu na konieczność regularnego używania środków smarnych, łożyska wieńcowe są również wyposażone w smarowniczki.

 

Najważniejsze parametry łożyska wieńcowego

Za największy plus łożysk wieńcowych uznaje się ich wysoką skuteczność przy niskich obrotach. Podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę na obciążenia statyczne. Istotny jest moment wywrotowy oraz siła osiowa. Zarówno jeden, jak i drugi parametr wykazuje dokładnie punkt pracy mechanizmu.

Łożyska wieńcowe mają wiele różnych wersji, które różnią się zewnętrzną budową. Biorąc pod uwagę te kwestie, wyróżnia się: łożyska z zewnętrznym uzębieniem, łożyska z wewnętrznym uzębieniem oraz łożyska bez zębów.

Z kolei biorąc pod uwagę budowę wewnętrzną łożysk wieńcowych, wyróżnia się: łożyska jednorzędowe, dwurzędowe oraz trzyrzędowe. Oprócz tego ten rodzaj łożysk może różnić się także kształtem elementów tocznych. Biorąc pod uwagę takie rozróżnienie, wyróżnia się: wieńcowe oraz wałeczkowe łożyska kulkowe.

 

Łożyska wieńcowe zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie łożysk wieńcowych, to wykorzystuje się je przede wszystkim przy wolnoobrotowych łożyskowaniach wielkogabarytowych maszyn przemysłowych. Znajdują zastosowanie w aplikacjach, w których są narażone na duże obciążenia. Najczęściej spotkamy je w elektrowniach wiatrowych, ładowarkach, koparkach, mieszadłach, maszynach leśnych, żurawiach wieżowych, zgarniaczach, platformach obrotowych, manipulatorach, radarach, antenach oraz podnośnikach koszowych. Jak widać, łożyska wieńcowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że są to łożyska bardzo specyficzne pod względem konstrukcyjnym, dlatego też dostępne są wyłącznie na zamówienie.