Wiertło widiowe to bardzo popularne wiertło o szerokim zastosowaniu. Służą przede wszystkim do obróbki materiałów bardzo twardych, takich jak chociażby stal nierdzewna czy też metal. Wierteł widiowych można używać także do obróbki betonu, żelbetu i różnych rodzajów kamienia. Na tle innych wierteł wyróżniają się tym, że są bardzo wytrzymałe, a to wszystko zasługa węglika spiekanego, z którego są produkowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wiertłach widiowych, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

 

Co to jest wiertła widiowe?

Nazwa wiertła widiowego pochodzi od słowa „widia”, które jest potocznym określeniem węglika spiekanego, z którego wykonuje się owe wiertła. To materiał narzędziowy, który pozyskuje się metodami metalurgii proszkowej. Widię można wytworzyć z węglików różnych metali, np. tytanu, wolframu, cyrkonu, chromu, tantalu, a także niobu. Określenie „widia” wzięło się z języka niemieckiego. Jest to skrót od wie Diamant, co oznacza diament.

Jak powstaje wiertło widiowe? Rozdrobnione węgliki sprasowuje się pod wpływem wysokiej temperatury oraz dużego ciśnienia. Natomiast to wszystko spaja kobalt, nikiel lub wanad. Narzędzia, które powstają z węglików spiekanych są wyjątkowo twarde, a także mają znakomitą wytrzymałość na ścieranie. Widia jest w stanie wykonywać efektywnie pracę przy temperaturze dochodzącej nawet do 850°C. Z tego powodu wykorzystywana jest do wytwarzania różnego rodzaju narzędzi tnących, takich jak właśnie wiertła czy noże tokarskie lub frezy.

Wiertła widiowe są odpowiednie do obróbki takich materiałów, jak stal hartowana, porcelana, metale, żeliwo białe, żelbet, beton, płytki kamienne itp. Wiertła (i inne narzędzia), które wyprodukowane zostały z węglików spiekanych, oznaczane są symbolem „VHM” i jest to skrót od niemieckiego słowa Vollhartmetall.

 

Ogromny wybór wierteł znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/2603-wiertla

wiertła widiowe

 

Wiertła widiowe budowa

Wiertła widiowe wykonane są z węglików spiekanych, a te z kolei uznawane są za dosyć kruche, co niewątpliwie jest ich wadą. Z tego powodu materiał ten stosowany jest wyłącznie do tworzenia niewielkich płytek, które przytwierdzane są do korpusu wiertła i pełnią rolę ostrza.

Węgliki spiekane można łączyć z korpusem wiertła na różne sposoby. Jednym z nich jest łączenie trwałe, które osiąga się poprzez lutowanie. Jak przebiega instalacja? Najpierw wymagane jest stępienie płytki widiowej, która następnie musi być naostrzona rozłącznie. Druga metoda polega na wykonaniu mocowania mechanicznego. W ten sposób nakłada się płytki wieloostrzowe. W tym

wypadku, gdy wiertło widiowe się zużyje, wymienia się płytkę lub ostrze.

Płytki wieloostrzowe w wiertłach widiowych pokrywane są warstwami TiC, TiC i Al2O3 i dodatkową warstwą TiN, która stanowi warstwę trzecią. Niekiedy pokrywa się je wielowarstwowo różnymi kombinacjami tych materiałów. Z kolei wytrzymałość płytki można zwiększyć poprzez nagniatanie.

 

Wiertło z widią rodzaje

Wiertło widiowe do metalu i do stali nierdzewnej (lufowe)

Najpopularniejszym rodzajem wiertła widiowego jest wiertło lufowe, które doskonale sprawdza się przy pracy na mokro. Wiertło lufowe doprowadza ciecz obróbkową poprzez otwór, a wióry odprowadzane są specjalnym rowkiem, który również zlokalizowany jest w wiertle. Uszczelnienie umieszczone jest pomiędzy materiałem obrabianym a tuleją wiertarki oraz w pojemniku na wióry. Ten typ wierteł stosowany jest do obróbki twardych materiałów. Pozwala na stworzenie wąskich otworów o dobrej chropowatości. Wśród wierteł lufowych wyróżnia się przede wszystkim wiertła jednoostrzowe, dwuostrzowe, pełnowęglikowe, a także do dużych posuwów. Oznacza się je różnymi symbolami, np. ISO P (wiertło do stali), ISO K (wiertło do żeliwa), ISO M (wiertło do stali nierdzewnej), ISO S (wiertło do superstopów żaroodpornych), ISO N (wiertło do metali nieżelaznych).

 

Wiertło widiowe do betonu

Najważniejsze przy wyborze wierteł widiowych są uchwyty. W przypadku wiertarek, które wyposażone są w uchwyt szybkomocujący, najlepiej użyć wiertła walcowego, które nazywane jest także wiertłem cylindrycznym. Z kolei do młotowiertarek, jak i młotów udarowych odpowiedni będzie uchwyt SDS-Max (do prac lżejszych), a także SDS-Plus (do prac cięższych).

Jeśli chodzi o średnicę wierteł do betonu, wynosi ona od 3 do 32 mm – są to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązania. Oprócz nich można kupić także wiertła widiowe do betonu o większej średnicy. Ten rodzaj wierteł może być stosowany nie tylko do betonu, ale i żelbetu, cegły, a także kamienia. Wiertła dostępne są wiec w różnych długościach, nawet do 50 cm. Wykonane są ze stali narzędziowej i węglików spiekanych. Popularne są także wiertła łączone, które mają rdzeń oraz uchwyt zrobiony ze stali, a na części roboczej nalutowane są węgliki spiekane. Głowica wierteł widiowych do betonu ma zaś bardzo masywny kształt, a spirala posiada pojedynczy rowek. Część robocza jest natomiast bardzo szeroka, twarda, masywna oraz głęboko osadzona, co pozwala na pracę z twardymi materiałami.

 

Wysokiej jakości narzędzia skrawające jak: frezy, noże tokarskie składane, gwintowniki i narzynki i wiele wiele więcej dostępne w EBMiA.pl

narzędzia skrawające

 

Wiertło widia piórowe do drewna

Wiertła widiowe piórowe do drewna są skonstruowane w taki sposób, że umożliwiają bardzo precyzyjną pracę. Najczęściej wybierane wiertła to te wykonane ze stali narzędziowej. Ich ostrza mogą być także pokryte węglikiem spiekanym. Za sprawą tego dodatku zyskują one jeszcze lepszą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Dzięki temu można ich używać nawet do obróbki drewna egzotycznego, np. mahoniu.

 

Wiertło z widią tytanowe i wiertła kobaltowe

Wiertła tytanowe oraz kobaltowe także mogą mieć wiertła zakończone węglikiem spiekanym. Stanowią one grupę najmocniejszych i bardzo wytrzymałych wierteł. Używa się ich do obróbki metali, a także stali nierdzewnej i hartowanej. Za sprawą pokrycia tego rodzaju wierteł dodatkową powłoką z węglika spiekanego, można uzyskać jeszcze twardsze wiertło, które można będzie zastosować do wiercenia nie tylko w metalu, ale i stali nierdzewnej, jak i hartowanej.