Frezarka to narzędzie, które jest bardzo często wykorzystywane podczas obróbki drewna. Jego możliwości są bowiem bardzo szerokie – pozwala przede wszystkim w szybki oraz nieskomplikowany sposób wykonywać różnego rodzaju przedmioty, a nawet całe konstrukcje z drewna. Frezarka stanowi wręcz niezbędnik każdego, kto zajmuje się obróbką drewna. Warto też pamiętać, by do frezarki dopasować wysokiej jakości frezy. Jakie frezy do drewna będą najlepsze? Rodzaje frezów do drewna i odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

 

Jakie frezy do drewna?

Frezy do drewna są to montowane na frezarkach narzędzia do mechanicznej obróbki drewna. Produkuje się je zwykle z węglików spiekanych lub stali szybkotnącej. To drugie rozwiązanie sprawdzi się przy obróbce miękkiego drewna (sosny, topole oraz świerki), ponieważ w prosty sposób można je modyfikować. Nie potrzeba więc twardych materiałów do jego obróbki. Jeśli chodzi zaś o frezy z węglików spiekanych, są one rozwiązaniem uniwersalnym, które można zastosować zarówno do obróbki drewna miękkiego, jak i twardego. Frezy te najczęściej stosuje się do materiałów egzotycznych, a także płyt MDF. Istnieje także trzecia grupa, czyli frezy diamentowe, które stosowane są do obróbki drewna litego i materiałów drewnopodobnych.

Ogromny wybór frezów do drewna i nie tylko od sprawdzonych producentów znajdziesz w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/4452-frezy

frezy

 

Rodzaje frezów do drewna

Frezy do drewna występują w wielu różnych rodzajach. Różnią się m.in. kształtem oraz sposobem wykończenia, co wpływa na ich zastosowanie, jak i właściwości. Jakie są najpopularniejsze frezy do obróbki drewna? Poniżej znajdziesz najchętniej wybierane rozwiązania.

 

Frezy do drewna nasadzane

Stanowią najpopularniejszą grupę frezów do drewna. Posiadają one otwór mocujący do wrzeciona frezarki. Bez problemu dopasowuje się je do średnicy trzpienia urządzenia, ponieważ posiadają możliwość redukcji wielkości otworów. Frezy nasadzane do drewna znajdują zastosowanie podczas standardowych prac. Można je zastosować podczas wykonywania wyrobów drewnianych, takich jak chociażby krzesła. Bardzo często używa się ich we frezarkach dolnowrzecionowych.

 

Frezy do drewna trzpieniowe

Wykorzystuje się je głównie we frezarkach górnowrzecionowych, dolnowrzecionowych, a także w maszynach CNC. Mocuje się je do urządzeń za pomocą trzpieni. Wśród nich wyróżnia się aż pięć rodzajów frezów o odmiennej konstrukcji ostrzy. Są to:

Frezy trzpieniowe z ostrzami spiralnymi

Frezy trzpieniowe z ostrzami spiralnymi – nie są to tanie frezy, ale za ceną idzie bez wątpienia znakomita jakość oraz wydajność. Przy użyciu tego rodzaju frezów praca przebiega naprawdę bezproblemowo i bardzo szybko. W kontakcie z drewnem nie napotykają one praktycznie na żaden opór. We tych frezach występują dwa typy ostrzy spiralnych, czyli pozytyw oraz negatyw. Pierwsze z nich wióry odprowadzane są w stronę uchwytu, zaś w drugich w przeciwną stronę. Frezy z ostrzami spiralnymi występują w wersji z jednym, dwoma, trzema lub czterema ostrzami skrawającymi.

Frezy trzpieniowe z ostrzami prostymi

Frezy trzpieniowe z ostrzami prostymi – ich cena jest naprawdę przystępna, szczególnie w porównaniu z frezami z ostrzami spiralnymi. Są one bowiem znacznie tańsze w produkcji. Warto dodać, że mogą mieć od dwóch do czterech ostrzy skrawających – jest to zależne od zastosowania frezów. Ten rodzaj frezów wyposażony jest także w ostrze czołowe, dzięki czemu można nimi nie tylko frezować, ale również wycinać oraz wiercić krzywoliniowo. Najczęściej frezy z ostrzami prostymi produkowane są ze stali lub z węglików spiekanych. Co więcej, skrawają one na całej wysokości drewna przez co zapewniają mniej spektakularne efekty niż inne rodzaje frezów do drewna.

Frezy trzpieniowe do połączeń

Frezy trzpieniowe do połączeń – wykorzystuje się je głównie do tworzenia połączeń profili drewnianych, rowków oraz wręgów. Ostrza tych frezów występują w różnych kształtów – jest to zależne od ich zastosowania.

Frezy trzpieniowe profilowe

Frezy trzpieniowe profilowe – przydają się w szczególności podczas wykonywania prac zdobniczych. Wykonywane są z węglików drobnoziarnistych, dzięki czemu mają znakomitą trwałość. Można je znaleźć w opcjach o średnicy od 3 do 30 mm. Ich profile mają formę prostą, kulistą lub z promieniem. Stosowane są przede wszystkim we frezowaniu z jednym przejściem narzędzia.

Frezy trzpieniowe do frontów i ramek

Frezy trzpieniowe do frontów i ramek – stosowane m.in. do produkcji frontów z drewna i płyt MDF, jak również do profilowania listew oraz frezowania pod uszczelki. Frezy trzpieniowe do frontów i ramek produkowane są z węglików.

 

Frezy do drewna palcowe

Ten rodzaj frezów wykorzystywany jest podczas obróbki płyt MDF, jak i kompozytów, aluminium oraz innych tworzyw sztucznych. Najlepszym wyborem będą frezy pełnowęglikowe. Można je dostać w kilku różnych wariantach, np. jako mikrofrezy czy z długimi krawędziami skrawania. Posiadają jedno lub dwa ostrza skrawające.

 

Frezy diamentowe do drewna

To zdecydowanie najtwardsze, a tym samym najmocniejsze frezy do drewna. Z tego też powodu stosowane są w obróbce ciągłej. Mają 100 razy większą żywotność niż inne rodzaje frezów. Za ich jakością idzie również cena. Są stosunkowo drogie, ale i bardzo trwałe, dlatego warto w nie zainwestować, jeśli planuje się obróbkę litego drewna.

Gwintowniki, wiertła, noże tokarskie składane i inne narzędzia skrawające znajdziesz w sklepie EBMiA.pl

narzędzia skrawające

 

Jak naostrzyć frez do drewna?

Czy frezy do drewna można ostrzyć samodzielnie? W niektórych przypadkach tak. Frezy proste i inne frezy standardowe można bez problemu naostrzyć za pomocą narzędzi znajdujących się w przydomowym warsztacie. Posłuży do tego na przykład szlifierka, która jest precyzyjnym urządzeniem, będącym w stanie naostrzyć każde ostrze. Jeśli zaś ma się do czynienia ze złożonymi, specjalistycznymi frezami, takimi jak frezy spiralne czy diamentowe, w kwestii ostrzenia najlepiej będzie zaufać specjalistom. Oni wykorzystują do tego odpowiednie narzędzia, które pozwolą sprawnie naostrzyć frezy bez uszczerbku na ich jakości.