Łożyska poprzeczne, inaczej zwane promieniowymi, to jedne z rodzajów łożysk tocznych. A łożyska toczne są to elementy, które zbudowane są z pierścieni oraz elementów tocznych, mogących występować w różnych kształtach. Otóż elementy toczne mogą mieć formę wałeczków, kulek, stożków lub igiełek. Poszczególne kształty wpływają zarówno na parametry, jak i na zastosowanie łożysk. Łożyska toczne dzieli się zwykle właśnie ze względu na element toczny, jednak można także rozróżnić je, biorąc pod uwagę podział komponentów na mechanizmy wzdłużne oraz poprzeczne. I to właśnie o tych drugich mechanizmach przeczytasz więcej w naszym artykule. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej o łożyskach poprzecznych, zapraszamy do lektury!

 

Łożyska toczne poprzeczne – co warto o nich wiedzieć?

Na łożyska toczne działają dwa rodzaje sił. Jedne z nich to siły osiowe, czyli wzdłużne, a drugie to siły promieniowe, czyli poprzeczne. By móc ocenić, do jakiego rodzaju obciążenia można wykorzystać konkretne łożysko, konieczne jest sprawdzenie, jaka jest suma wektorowa sił, które działają na układ. W przypadku łożysk tocznych poprzecznych bardzo istotne jest, pod jakim kątem względem prostopadłej osi do osi mechanizmu działa siła całkowita.

Ogromny wybór łożysk takich jak kulkowe, stożkowe, walcowe, igiełkowe, baryłkowe i wiele wiele więcej znajdziesz w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/140-lozyska-rolki-tuleje-slizgowe

łożyska

Jeśli chodzi o klasyczne łożysko toczne poprzeczne (określane również jako łożysko promieniowe), to jest ono przeznaczone do przenoszenia wyłącznie sił poprzecznych oraz kąta alfa, który wynosi 0 stopni. Oznacza to, że łożyska poprzeczne będą dobrym wyborem w miejscach, gdzie działa na nie tylko siła promieniowa, a dodatkowo nie występuje siła wzdłużna. Za przykład może posłużyć chociażby przekładnia pasowa.

 

Jakie są rodzaje łożysk poprzecznych?

Łożyska poprzeczne stanowią najczęściej wybieraną grupę łożysk tocznych. Biorąc pod uwagę także inne modele, to właśnie łożyska promieniowe wykazują dużo mniejszy opór ruchu. Komponenty te można dostać w wielu wariantach, także takich, które są w stanie przejmować dwukierunkowe siły wzdłużne, również przy wysokich prędkościach obrotowych.

Wśród najpopularniejszych rodzajów łożysk poprzecznych znajdują się przede wszystkim łożyska kulkowe, które można zakupić w kilku różnych wersjach, m.in. w wersji podstawowej, jednorzędowej, dwurzędowej, wahliwej oraz samonastawnej. Innym rodzajem są łożyska wałeczkowe, spośród których wyróżnia się łożyska poprzeczne walcowe, stożkowe, igiełkowe oraz baryłkowe. Dostępne są one w wersji jednorzędowej, dwurzędowej oraz wielorzędowej. Z kolei modele igiełkowe można kupić w wariancie cienkościennym lub masywnym, jak również w złożeniach.

 

Łożysko poprzeczne – gdzie się je montuje?

Łożyska poprzeczne kulkowe oraz wałeczkowe wykorzystuje się do aplikacji, przy których wymagana jest zdolność do osiągania wysokich prędkości. Warto również dodać, że łożyska te powinny zapewniać niskie tarcie, aby komponenty nie zużywały się tak szybko. Jeśli zaś chodzi o łożyska poprzeczne dwurzędowe w wersji walcowej, będą najlepszym wyborem do urządzeń precyzyjnych, np. obrabiarek. Z kolei łożyska baryłkowe wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie łożyska są nastawione na duże obciążenia poprzeczne i umiarkowane obciążenia wzdłużne.