Cięcie aluminium można wykonać na wiele różnych sposobów i wieloma rozmaitymi narzędziami. Ponieważ jest to materiał dosyć miękki, warto pamiętać o tym, że praca z nim wymaga dokładności i zdecydowania. Jakie urządzenia przydadzą się podczas cięcia aluminium? Odpowiadamy!

 

Cięcie aluminium - na czym polega?

Aluminium jest to plastyczny i lekki metal, który znakomicie przewodzi prąd elektrycznego, nie matowieje i można poddawać go recyklingowi. Wykorzystywany jest przede wszystkim przez branżę samochodową, stoczniową, lotniczą, a także budowlaną. Warto także dodać, że aluminium stosowane jest do produkcji przewodów oraz kabli.

Ponieważ aluminium jest bardzo plastyczne, jego obróbka jest stosunkowo trudna i uciążliwa. Na szczęście można temu zaradzić, stosując narzędzia przeznaczone specjalnie do ciecia aluminium. Jest ich kilka, a każde z nich tnie materiał nieco inaczej. Wybór odpowiedniego rozwiązania dopasowuje się do czasu obróbki, grubości materiału, wymaganej jakości, kosztów, precyzji ciecia oraz dostępności narzędzi.

 

Czym ciąć aluminium? Jakie narzędzia do cięcia?

Jak wspominaliśmy, aluminium można ciąć na kilka różnych sposobów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze narzędzia wykorzystywane do obróbki tego materiału.

 

Cięcie aluminium piłą tarczową

Na cięcie aluminium piłą tarczową decydują się najczęściej doświadczeni fachowcy, którzy w swoim wyposażeniu mają właśnie to elektronarzędzie. Jeśli jednak posiadasz piłę tarczową, nie ma powodu, by nie użyć jej do cięcia aluminium. Tym bardziej, że gwarantuje ona niezwykle precyzyjną obróbkę tego materiału. Warto także dodać, że cięcie aluminium przy pomocy piły tarczowej jest niezwykle wygodne. Można jej użyć do obróbki blachy, profili, a także rur.

Należy pamiętać, że do cięcia aluminium piłą tarczową wymagana jest specjalna tarcza. Bardzo ważne, by dopasować odpowiedni model pod względem rodzaju, grubości, a także średnicy. Dzięki temu efekt końcowy będzie w 100% zadowalający. Przy wyborze tarczy należy także zwrócić uwagę na to, by była wykonana z solidnego materiału, który zagwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszą opcją jest zdecydowanie elektrokorund. Tarcza powinna zawierać także ścierniwo, żywice syntetyczne, włókno szklane, jak i żywotne ziarna ścierne. Ich celem jest wzmocnienie tarczy, a także wydłużenie okresu eksploatacji. Piły tarczowe kupisz pod adresem: https://www.ebmia.pl/4747-pilarki-tarczowe

 

Cięcie aluminium laserem

Cięcie aluminium laserem polega na topieniu aluminium wiązką laserową. Sposób ten uznawany jest za bardzo skuteczny oraz precyzyjny. Ważną kwestią, której należy przestrzegać podczas pracy z laserem, jest obowiązek noszenia specjalnych okularów ochronnych, które zabezpieczą oczy przed silnym odblaskiem oślepiającym i opiłkami metalu. Ciecie aluminium laserem przede wszystkim wykonywane jest w wyspecjalizowanych w tym temacie przedsiębiorstwach. Dzięki temu proces jest maksymalnie wydajny.

 

Cięcie aluminium plazmą

Cięcie aluminium plazmą wykonywane jest przy użyciu gazu zjonizowanego termicznie. Jest on aplikowany z bardzo dużą prędkością za pomocą specjalnej dyszy plazmowej. W ten sposób wytwarza się łuk plazmowy o dużej energii kinetycznej oraz mocno skoncentrowanych naładowanych cząsteczkach. Umożliwia to niezwykle precyzyjną oraz wydajną obróbkę aluminium. Warto także dodać, że cięcie aluminium plazmą pozwala na obróbkę znacznie grubszych elementów niż cięcie laserowe.

 

Cięcie aluminium szlifierką kątową

Cięcie aluminium szlifierką kątową to najpopularniejsza metoda obróbki tego materiału. Szlifierka kątowa jest to narzędzie o szerokim zakresie zastosowań, które wiele z nas posiada w przydomowym warsztacie czy garażu. Stąd też najczęściej wybierana jest przez osoby początkujące, ponieważ obróbka aluminium z jej pomocą jest stosunkowo łatwa. Kluczowe w przypadku cięcia aluminium szlifierką jest dopasowanie odpowiedniej tarczy. Szlifierki kątowe dostępne w EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/4733-szlifierki-katowe

 

Cięcie aluminium wyrzynarką

Cięcie aluminium wyrzynarką jest bardzo skuteczne, a także szybkie i wydajne. By jednak móc przeprowadzić obróbkę tego materiału za pomocą wyrzynarki, konieczny jest zakup odpowiednich brzeszczotów. Najlepszym wyborem do cięcia aluminium będzie wyrzynarka z równoległą prowadnicą. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie jest to najłatwiejsza metoda obróbki aluminium. Wyrzynarki kupisz w EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/4746-wyrzynarki

 

Cięcie aluminium ukośnicą

Cięcie aluminium ukośnicą umożliwia obróbkę tego materiału pod dowolnym kątem. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu odpowiedniej tarczy do rodzaju materiału poddawanego cięciu. Piły ukosowe dostępne w EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/4871-pily-ukosowe

 

Jak ciąć aluminium?

Najpopularniejsza metoda cięcia aluminium to cięcie strumieniem wody. Uważana jest za najbardziej uniwersalną oraz wyjątkowo precyzyjną. Stanowi ciekawą alternatywę chociażby dla cięcia plazmą, które nie jest tak dokładne. Może być także dobrym zamiennikiem cięcia laserowego, które nie sprawdza się na przykład podczas obróbki grubych elementów, a przy tym jest dosyć drogie. Z tego względu zainteresowanie cięciem aluminium wodą ciągle rośnie, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się w przemyśle wytwórczym. Ważne jest tam bowiem ograniczenie kosztów, wydajność oraz dokładność.

Cięcie strumieniem wody wykonuje się na zimno, co sprawia, że tak obrobiony materiał nadaje się do użycia w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym czy medycznym, czyli wszędzie tam, gdzie materiału nie wolno poddawać obróbce termicznej. Warto także dodać, że cięcie strumieniem wody umożliwia uzyskanie nawet bardzo złożonych kształtów, co jest dosyć wyjątkowe, jeśli chodzi o obróbkę aluminium.

Istnieją także metody cięcia aluminium strumieniem wody z dodatkiem ścierniwa. To świetne rozwiązanie, które gwarantuje najwyższy poziom precyzji, zapewniający gładkie i równe krawędzie. Dzięki temu nie ma już konieczności stosowania dodatkowej obróbki. Cały proces jest więc stosunkowo krótki, a tym samym stosunkowo tani.

Za największy plus obróbki aluminium strumieniem wody uważa się fakt, że nie prowadzi ona do utwardzenia krawędzi materiału. Co więcej, aluminium w żaden sposób nie deformuje się cięcia, a także nie ma żadnych obaw o nagrzewanie się materiału i powstawanie zmian metalurgicznych. W trakcie obróbki nie ulatniają się również żadne substancje szkodliwe.

 

Cięcie aluminium od A do Z

Nie każdy posiada specjalistyczne urządzenia czy narzędzia do cięcia aluminium. Na szczęście nie jest to problem, gdyż do obróbki tego materiału można użyć również nożyc do metalu. Przy tej metodzie należy jednak pamiętać, że grubość aluminium nie może być większa niż 3 mm. Najlepszym rozwiązaniem okazują się w tym przypadku nożyce kute ze stali chromowo-molibdenowej z ząbkowanym ostrzem. Dzięki temu aluminium nie będzie ześlizgiwało się z nożyc. Warto także zadbać, by narzędzie to było wygodne w użytku, a więc sprawdzić jego ergonomię przed zakupem. Najlepiej wziąć je do ręki i zobaczyć, jak leżą w dłoni, a także czy posiadają powłokę antypoślizgową. Mimo wszystko należy mieć na uwadze to, że nożyce do metalu nie są narzędziem, które zapewnią taki poziom precyzji, jak profesjonalne sprzęty do cięcia aluminium.

Alternatywą dla nożyc może być także piłka do metalu. Ona również nie zapewni tak dobrego i precyzyjnego efektu cięcia, ale są dobrą opcją wtedy, gdy wygląd krawędzi nie odgrywa zbyt dużej roli. W ostateczności można wygładzić aluminium z pomocą szlifierki czy pilnika. Z kolei dobrym narzędziem do cięcia rur aluminiowych są obcinaki do rur. Z ich pomocą można wykonać całkiem precyzyjne, a do tego szybkie cięcie. To akcesorium, którego nie może zabraknąć w skrzynce narzędziowej hydraulika.

 

Odzież ochronna do cięcia aluminium

Jeśli wybrana metoda cięcia aluminium jest niebezpieczna lub szkodliwa dla zdrowia, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności, które ochronią ciało przed obrażeniami czy urazami. Mowa tu przede wszystkim o metodach obróbki mechanicznej, czyli za pomocą szlifierki kątowej, piły tarczowej oraz wyrzynarki. W celu zabezpieczenia należy zastosować osłony na sprzęt, grube rękawice oraz okulary ochronne, które osłonią ciało przed uszkodzeniem go opiłkami metalu.

Natomiast w przypadku cięcia laserem lub plazmą, bardzo ważna jest ochrona przed miejscowym nagrzewaniem się aluminium. By nie doszło do poparzenia czy otrucia szkodliwymi oparami, konieczne jest noszenie maski ochronnej podczas obróbki aluminium.

Odzież ochronna i pozostałe artykuły BHP kupisz w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/4095-artykuly-bhp-akcesoria-bhp

Metod obróbki aluminium jest naprawdę wiele, dzięki czemu można bez problemu dopasować tę odpowiednią do konkretnych potrzeb oraz oczekiwań. Zdecydowanie najszybszym sposobem na cięcie aluminium jest metoda obróbki strumieniem wody, plazmą oraz laserem. Jest to jednak metoda zaawansowana, która wymaga doświadczenia. Za to do obróbki aluminium w warunkach domowych dużo lepiej sprawdzi się cięcie za pomocą elektronarzędzi, takich jak szlifierka kątowa, ukośnica czy piła tarczowa.