Lutowanie wymaga od operatora urządzenia dużej precyzji. Ogromne znaczenie dla skuteczności procesu ma także doświadczenie. Jednak bezsprzecznie najważniejsza jest dobra lutownica, bez której osiągnięcie upragnionych efektów nie byłoby możliwe. Jak wybrać najlepsze urządzenie i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim dobrze jest zapoznać się z różnicami, jakie pojawiają się w różnych modelach lutownic, a także ze sposobem działania każdej z nich. Jaką lutownicę wybrać do elektroniki? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Dobra lutownica do elektroniki – najpopularniejsze rodzaje

Lutownice można podzielić na pięć rodzajów, jednak dwa z nich nie nadają się do elektroniki – są to lutownice transformatorowe i gazowe. Dlaczego nie można ich zastosować do elektroniki? Wykazują się bowiem niskim poziomem precyzji. Na szczęście trzy pozostałe spełniają swoje zadanie. Zalicza się do nich:

Lutownica do elektroniki HOT-AIR – jest to lutownica przeznaczona do zastosowań profesjonalnych, dlatego nie jest szczególnie popularna wśród zwykłych użytkowników. Jest dosyć trudna w obsłudze, a do tego waży stosunkowo dużo. Jej czynnik grzewczy wykorzystuje gorące powietrze, stąd używana jest przede wszystkim do łączenia małych elementów SMD.

W sklepie EBMiA.pl znajdziesz ogromny wybór lutownic i akcesoriów do lutowania takich jak: topnik, drut cynowy, drut mosiężny, pałeczki do lutowania bądź spoiwo cynowe.

Lutownica do elektroniki oporowa – jej inna nazwa to lutownica grzałkowa. Na zakończeniu ma metalowy grot, dzięki czemu gwarantuje naprawdę wysoką precyzję. Lutownica oporowa pracuje bardzo szybko i efektywnie. Warto także dodać, że przekazuje ciepło w sposób uporządkowany. To naprawdę funkcjonalny, a także wygodny rodzaj lutownicy, którego zastosowanie jest uniwersalne. Sprawdzi się zarówno w rękach hobbystów, jak i specjalistów. W przeciwieństwie do lutownicy HOT-AIR jest dosyć lekka, a także dosyć tania.

Stacja lutownicza – uznaje się ją za jeden z rodzajów lutownic, mimo tego, że tutaj lutownica oporowa jest elementem roboczym. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami? Otóż stacja lutownicza wykorzystuje zaawansowane systemy do kontrolowania temperatury. Dzięki temu wypalenie elementu podczas lutowania jest tak naprawdę niemożliwe.

 

Jaką lutownicę do elektroniki kupić?

Jeśli chodzi o drobną elektronikę, najważniejszą rolę odgrywa precyzja, stąd też przy wyborze lutownicy należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona urządzeniem o wysokim poziomie dokładności. Istotne jest także, aby grot był zakończony szpilką. Dzięki temu dystrybucja ciepła wokół lutowanych elementów będzie zminimalizowana. Duże znaczenie ma także moc lutownicy. Jaka powinna być, by skutecznie lutować elektronikę? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Zależy to bowiem od tego, jakie lutownica ma mieć zastosowanie. Bardzo ważne jest również to, że moc lutownicy do elektroniki ma wpływ na poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Jeśli chodzi o lutownice o małej mocy, nagrzewają się one do niższych temperatur niż te, które mają wyższą moc. Z tego też powodu nie będą w stanie ogrzać powietrza w dużym promieniu.

Przed zakupem lutownicy do elektroniki warto także zwrócić uwagę na jej rozmiar. Strzałem w dziesiątkę będzie urządzenie, które zapewni swobodne manewrowanie nim oraz wygodne lutowanie nawet w trudno dostępnych miejscach. A od czego zależy wielkość lutownicy? Przede wszystkim od wielkości podzespołów. Z tego też powodu niezmiernie istotny jest wybór ergonomicznego uchwytu. Dzięki temu trzymanie urządzenia będzie wygodne i komfortowe.

 

Lutownice do elektroniki – ile kosztują?

Podstawowy model lutownicy do elektroniki możesz kupić już za 40 zł. Jeśli więc nie potrzebujesz zaawansowanych sprzętów, może być to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Musisz jednak mieć na uwadze, że takie urządzenie będzie zwykle pochodziło od nieznanego producenta, stąd też ocena jakości lutownicy będzie trudna przed zakupem. Co może być problemem przy taniej lutownicy? Przede wszystkim problem z trzymaniem stałej temperatury wokół grotu, a także niski poziom wytrzymałości.

W sklepie EBMiA.pl znajdziesz ogromny wybór lutownic i akcesoriów do lutowania takich jak: topnik, drut cynowy, drut mosiężny, pałeczki do lutowania bądź spoiwo cynowe.

Planujesz zakup lutownicy do elektroniki? Po pierwsze, odpowiedz sobie na pytanie, czego oczekujesz od tego urządzenia. Ponadto sprawdź jego parametry i wybierz takie, które spełni Twoje wymagania pod względem ceny. Pamiętaj, że marka również ma tu duże znaczenie. W przypadku mniej znanych lutownic często trudno o części zamienne.