Przecinaki to jedne z niezbędnych narzędzi w warsztacie każdego majsterkowicza. Dzięki niemu można szybko i skutecznie przeprowadzić różnego rodzaju prace budowlane. Przyda się m.in. do skuwania materiałów budowlanych podczas remontu domu czy mieszkania, a także może pomóc w wykonywaniu dodatkowych obwodów instalacji elektrycznej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze przecinaka? O tym dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

 

Co to są przecinaki?

Remont to zarówno upiększanie przestrzeni, ale także jej wcześniejszy częściowy lub całościowy demontaż. Właśnie dlatego remonty są tak wymagające i czasochłonne. Nie są to bowiem wyłącznie kosmetyczne poprawki we wnętrzach, ale zwykle również gruntowne prace, o których często nawet nie myślimy. Podczas remontów na terenie starego budownictwa bardzo często konieczne jest również wykonanie gruntownej przebudowy oraz wykonanie wszystkich instalacji. Do tego celu niezbędne są oczywiście odpowiednie narzędzia, dzięki którym te prace będą przebiegały znacznie szybciej i efektywniej. Zalicza się do nich m.in. młot udarowy, młot wyburzeniowy oraz mniejsze elektronarzędzia, które mają funkcję podkuwania. Pozwolą one zarówno usunąć konstrukcje betonowe, jak również cegły, bloczki komórkowe, pustaki oraz powierzchnie ceramiczne. Każde ze wspomnianych wcześniej narzędzi wyposażone są w dostosowany przecinak, który mocowany jest za pomocą uchwytów SDS. Z kolei, jeśli wykonywane są prace bez użycia elektronarzędzia, to wykorzystuje się do nich przecinak, który wymaga współpracy z młotkiem.

Przecinaki ręczne kupisz w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/13482-przecinaki-reczne

 

Do czego służy przecinak?

Przecinak to narzędzie o bardzo szerokim zastosowaniu. Mimo że nazwa może sugerować, że służy ono wyłącznie do przecinania, to w rzeczywistości ma o wiele więcej funkcji. Oprócz tego, że można go wykorzystać do przecinania materiałów budowlanych oraz konstrukcyjnych, przecinaka można użyć także do rozprawienia się ze strukturą różnego rodzaju materiałów. Oprócz tego przyda się również podczas prac dekarskich, przy skuwaniu starych warstw tynku, burzeniu ścianek działowych, w trakcie prac blacharskich, do demontażu skorodowanych połączeń metalowych, podczas zgrubnego przecinania cegieł i bloczków gazobetonowych, a także przy wykonywaniu otworów w ścianach.

 

Przecinak – o czym pamiętać przed zakupem?

Przecinak jest narzędziem używanym nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. Jeśli planujesz używać go na podwórku, pamiętaj o tym, by wybrać taki model, którego metalowa część będzie wykonana z materiału odpornego na korozję. Oprócz tego bardzo ważne jest wykonanie grotu przecinaka. Dobrze, by był solidny i wytrzymały, ponieważ poddawany on będzie działającym na niego dużym siłom. Co więcej, z uwagi na to, że przecinak używany jest w duecie z młotkiem, powinien on być wyposażony w obejmę na górnej części przecinaka wykonaną z twardej gumy lub tworzywa sztucznego. Dzięki temu kontakt obucha młotka z dłonią w przypadku przypadkowego uderzenia będzie po prostu niemożliwy. Dodatkowo taka obejma tłumi hałas, który powstaje podczas używania narzędzia.

 

Przecinaki w zestawie - czy warto kupić?

Przecinaki można kupić w pojedynczych egzemplarzach, jak i w zestawach z innymi narzędziami, takimi jak wybijak, bruzdownik czy młotek ślusarski. Jest to więc dobra opcja dla osób, które właśnie kompletują wyposażenie przydomowego warsztatu lub skrzynki narzędziowej. Takie zestawy pozwolą bowiem na wykonanie wielu rozmaitych prac remontowych. Z całą pewnością znajdą zastosowanie w każdym domowym warsztacie. Jeśli natomiast w swojej skrzynce narzędziowej masz wszystkie niezbędne akcesoria i brakuje Ci wyłącznie przecinaka, kupowanie całego kompletu nie ma sensu. W takim wypadku warto postawić na solidny przecinak dobrej jakości, który posłuży Ci przez lata.