Zajmujesz się zawodowo obróbką z drewna? Zatem wiesz, że połowa sukcesu to odpowiednio dobrane narzędzia. Takie, które zapewnią precyzję pracy i nie wyczerpią naszej cierpliwości. Dlatego dzisiaj doradzamy, jakie ręczne urządzenia do obróbki drewna są niezbędne w warsztacie stolarskim.

Klasyczna piła do drewna, piła jednouchwytowa i ramowa, papier ścierny, a także dłuta, przyrżnie stolarskie oraz pilnik. Tak w skrócie można opisać niezbędne narzędzia do obróbki drewna. W dalszej części poradnika wyjaśniamy, do czego dokładnie służą oraz na co zwrócić uwagę wybierając się na zakupy do sklepu narzędziowego.

Narzędzia do obróbki drewna kupisz w EBMiA.pl w dziale narzędzia ręczne

 

Piły do drewna jednouchwytowe

Od wyboru dobrej piły do drewna wiele zależy. Odpowiada ona za precyzję wykonywanych cięć. Na szczęście obecnie można kupić różne piły do drewna różniące się zarówno budową, jak i kształtem. Dzięki temu łatwo jest dobrać narzędzie w zależności od sposobu cięcia i rodzaju drewna. Z pewnością warto mieć pod ręką piłę jednouchwytową, która dzieli się na kilka typów. To między innymi płatnica, grzbietnica oraz otwornica, a ich nazwy odzwierciedlają zastosowanie.

Płatnica ma średniej wielkości zęby, które idealnie sprawdzają się podczas przecinania dużych elementów. Służy głównie do przecinania w poprzek desek i belek. Bez problemu kupicie też płatnice z małymi zębami, idealnymi do przycinania małych listewek i innych drobnych elementów.

Grzbietnica to piła jednouchwytowa do drewna idealna do precyzyjnego przycinania niewielkich elementów. Między innymi listewek czy drewnianych wałków.

Otwornica ma cienki metalowy brzeszczot o szpiczastym zakończeniu. Wykorzystuje się ją do wycinania otworów, ale pomoże też przy wykrawaniu łukowatych i skomplikowanych kształtów.

 

Piły ramowe i włośnice

Innym rodzajem pił do obróbki drewna są piły ramowe – duże narzędzia o sporej wielkości zębach przystosowane do wycinania desek i fornirów z drewnianych belek. Posiada specjalny napinacz zapewniający optymalne naciągnięcie brzeszczotu. Dzięki temu element ten nie przekrzywia się w trakcie cięcia.

Ponadto w pracach stolarskich przydatna będzie włośnica, czyli piła włosowa. To piła ręczna, którą wykorzystacie do prac precyzyjnych, na przykład w modelarstwie czy do wycinania małych elementów ze sklejki. Ma bardzo wąski brzeszczot o malutkich ząbkach, przez co umożliwia dokładne wycinanie małych i skomplikowanych kształtów.

 

Przyrżnia stolarska i dłuto

Co to jest przyrżnia stolarka? To po prostu skrzynka ukosowa pozwalające przycinać bardzo długie elementy pod różnymi kątami – zazwyczaj 45 i 90 stopni. Świetnie nadaje się do przycinania listewek, listew przypodłogowych i sztukaterii, ponieważ umożliwia ich późniejsze sklejenie pod odpowiednim kątem. Poza przyrżnią o stałych kątach cięcia można także kupić specjalne skrzynki z nastawianiem co 1 stopień w zakresie od 90 do 45 stopni.

Z kolei dłuto stolarskie to narzędzie, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Pozwala precyzyjnie modelować i usuwać nadmiar drewna, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Przyda się między innymi do wykonywania wpustów i gniazd, w których osadza się inne elementy z drewna.

Dłuta stolarskie dostępne są w EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/13507-dluta-stolarskie-rzezbiarskie-snycerskie

Ponadto dłuta wykorzystuje się do rzeźbienia w drewnie i do innych prac, gdzie istotna jest precyzyjna obróbka. Dłuta dzielą się na wiele rodzajów, np. rzeźbiarskie czy budowlane, płaskie i półokrągłe itd. Warto mieć pod ręką kilka.

 

Pilnik do drewna

Na koniec narzędzia do obróbki drewna, bez których się nie obejdzie. Pilnik do drewna to inaczej tarnik – posiada na elemencie piłującym sporych rozmiarów ząbki. Dzięki temu nadaje się do pracy w miękkim materiale, w różnego rodzaju drewnie i przy obróbce zwierzęcych rogów. Pilniki do drewna można dostać w wielu kształtach i rozmiarach. Można kupić pilnik półokrągły, trójkątny czy płaski, dlatego warto zawsze mieć w swoim warsztacie kilka rodzajów.

Pilniki do drewna kupisz w sklepie EBMiA.pl w dziale: Pilniki stolarskie

 

Papier ścierny do drewna

Również papier ścierny stosuje się do obróbki drewna i jego wykończenia. Występuje on w wielu rodzajach ze względu na szerokość i gradację, czyli wielkość ziarna. Im mniejsze liczbowe oznaczenie papieru, tym papier jest grubszy i ma większe ziarna. Najbardziej uniwersalny jest papier ścierny 120, ale do początkowego zdarcia wierzchniej warstwy np. lakieru lepiej zastosować papier 60 lub 80. Papiery o gradacji od 120 do 240 stosuje się do ostatecznego dopasowanie elementów drewnianych.