Dla bezpiecznego i efektywnego wiercenia w różnego rodzaju powierzchniach, potrzebujemy stabilnego montażu wiertła. Na pierwszy rzut oka, czynność ta wydaje się bardzo prosta, ale w rzeczywistości dla wielu osób może być problematyczna. Zdarza się bowiem, że napotykamy na trudności z montażem, które bagatelizujemy. Niestety skutkuje to możliwością uszkodzenia wiertła podczas wiercenia lub zaklinowania się w materiale. Jak zamontować wiertło w uchwycie, aby móc efektywnie używać elektronarzędzia?

Jak wyjąć wiertło z wiertarki z uchwytem SDS-PLUS?

Jest to bardzo popularny system montażowy, używany w wielu nowoczesnych elektronarzędziach. Co ciekawe, firmą która jako pierwsza zdecydowała się na takie rozwiązanie, był niemiecki koncern Bosh. System SDS-PLUS jest niejako kontynuatorem tradycyjnego rozwiązania SDS, czyli innymi słowy systemu mocowania narzędzi. Jest on często spotkany w różnego rodzaju wiertarkach, młotach udarowych czy młotowiertarkach. Zasada działania SDS-PLUS jest bardzo prosta. Nie musimy tutaj używać żadnych dodatkowych narzędzi, ani legitymować się szczególną siłą. Wiertło wystarczy bowiem delikatnie wsunąć do uchwytu. Kliknięcie będzie oznaczało, że wiertło lub inne narzędzie zostało prawidłowo osadzone i możemy rozpocząć bezpiecznie pracę. Tuleja uchwytu posiada w tym wypadku specjalne zapadki, które po wsunięciu wiertła unieruchamiają je. Co bardzo ważne - jeżeli nie usłyszymy charakterystycznego kliku, wówczas nie powinniśmy rozpoczynać pracy. Może się bowiem okazać, że wiertło nie zostało prawidłowo osadzone. Warto wspomnieć również o tym, że każda wiertarka, młotowiertarka i młot udarowy mogą współpracować z narzędziami o określonej wielkości. Nawet jeżeli większe niż zakładał producent wiertło zmieści się w otworze - nie powinniśmy tego praktykować. Istnieje wówczas bardzo duże ryzyko, że nie tylko wiertło, ale również elektronarzędzie nie będą działać prawidłowo lub ulegną uszkodzeniu.

Ogromny wybór wierteł do różnych zastosowań znajdziesz w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/2603-wiertla

wiertła

Wymiana wiertła w wiertarce SDS-PLUS

Montaż nie jest w żaden sposób skomplikowany i równie łatwo wygląda kwestia demontażu wiertła z systemu SDS-PLUS. Jedyne co musimy zrobić to cofnąć tulejkę i zdjąć wiertło. Nie musimy niczego odkręcać, ani posiadać dodatkowo specjalistycznych narzędzi.

Jak wymienić wiertło w wiertarce w systemie SDS

Będąc w temacie montażu wierteł, warto wspomnieć również, jak wygląda montaż wiertła w starszym systemie SDS. W przeciwieństwie do SDS-PLUS, do montażu narzędzia w wiertarce, będziemy musieli w tym wypadku użyć określonej siły. Na szczęście nie jest to siła, które legitymują się jedynie kulturyści i z pewnością poradzi sobie z tym każdy mężczyzna. Co ciekawe, w przypadku systemu SDS, do montażu również nie będziemy potrzebowali żadnych narzędzi. Jest to duże ułatwienie w szczególności podczas pracy na budowie. Jeżeli zależy nam na bezawaryjnej pracy elektronarzędzia, nie powinniśmy korzystać z wierteł większych lub mniejszych niż zaleca jego producent.

Jak wyciągnąć wiertło z wiertarki z prostym uchwytem wiertarskim

Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w mniejszych wiertarkach, które wykorzystywane są najczęściej do użytku przydomowego. Wiertło jest w tym wypadku podtrzymywane przez trzy łapy, które podczas skręcania wysuwane są z tulei mocującej. Na rynku możemy znaleźć narzędzia, które wymagają do tego celu użycia kluczyka, a także skręcane ręcznie bez żadnego sprzętu. Lepsze są jednak zdecydowanie skręcane kluczykiem, ponieważ mamy pewność lepszego zaciśnięcia wiertła. Niestety system ten nie oferuje tak wysokiej stabilności jak SDS czy SDS-PLUS, więc elektronarzędzia wykorzystujące go nie powinny być stosowane do wiercenia w bardzo twardych powierzchniach. Może się bowiem okazać, że taka praca będzie nieefektywna i doprowadzi do uszkodzenia sprzętu.

Wiertarki od sprawdzonych producentów kupisz w EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/4739-wiertarki

Zastosowanie wierteł SDS w prostej wiertarce - czym to grozi?

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, wówczas nie powinniśmy montować wierteł SDS w tradycyjnych i prostych wiertarkach. Istnieje wówczas bardzo duże ryzyko uszkodzenia wiertarki podczas pracy. Taki stan rzeczy stwarza również niebezpieczeństwo dla operatora. Nie powinniśmy również odcinać końcówek z zębami mocującymi, aby następnie przerobić wiertło do uchwytu prostego. Zdecydowanie lepiej będzie w takiej sytuacji zakupić przejściówkę. Rozwiązanie to nie gwarantuje dużej wytrzymałości, ale jest zdecydowanie lepsze niż samodzielne przerabianie wiertła.