Łożysko jest elementem wielu maszyn i urządzeń. Sam element występuje w wielu wariantach i typach, np. jako łożysko kulkowe czy ślizgowe powietrzne. Dlatego musi być zawsze odpowiednio dobranego do urządzenia, w którym zostanie zamontowane, jak i w zależności od środowiska pracy, w którym będzie pracowało. Sprawdź w jaki sposób wykonać odpowiedni dobór łożysk.

 

Dobór łożyska

Łożyska są elementami, które charakteryzuje odmienna budowa i sposób funkcjonowania. Ich podział odbywa się w oparciu o różne aspekty. Na przykład istnieją łożyska różniące się między sobą w zakresie rodzaju obciążenia, które przenoszą. I tak np. w sklepach z częściami do maszyn dostępne są elementy przystosowane do przenoszenia obciążenia promieniowego, osiowego i wiele innych. Z powodu tego szerokiego spektrum zastosowania i możliwości, odpowiedni dobór łożyska nie jest sprawą prostą. Dlatego w dalszej części artykułu krótko charakteryzujemy najpopularniejsze rodzajów łożysk, co powinno nieco ułatwić proces zakupu tych elementów.

 

Ogromny wybór łożysk znajdziesz w sklepie EBMiA.pl > https://www.ebmia.pl/140-lozyska-rolki-tuleje-slizgowe

łożyska

 

Dobór łożysk tocznych i kulkowych

Łożyska toczne to ogólna kategoria, w skład której wchodzą np. popularne łożyska kulkowe. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym, a ich budowa jest dość prosta. Składają się z dwóch pierścieni: wewnętrznego i zewnętrznego. Pierwszy z nich znajduje się na czop wału znajduje, a drugi jest ruchomy i znajduje się w części nośnej. Pomiędzy pierścieniami umiejscowione są elementy tłoczne, których zadaniem jest poruszanie ich. Niektóre łożyska toczne posiadają też specjalne koszyczki. Funkcją tych elementów jest oddalanie od siebie części tocznych. Ze względu na kierunek głównego obciążenia, łożyska toczne dzielą się na poprzeczne i wzdłużne

Łożyska kulkowe są najpowszechniej stosowanym rodzajem łożysk tocznych. Cechą charakterystyczną ich budowy jest obecność toczonych w nich kulek. Dzielą się między innymi na łożyska kulkowe poprzeczne, skośne, wahliwe i walcowe. Dalej zaś na jednorzędowe i dwurzędowe, niekiedy czterorzędowe. Są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Dodatkowo ich dużą zaletą jest prostota obsługi i uzyskiwanie wysokiej prędkości pracy. Można je kupić w różnych rozmiarach, rodzajach oraz konstrukcjach. Z pewnością najważniejszym wyróżnikiem łożysk kulkowych jest obecność toczonych w nich kulek.

 

Jak dobrać łożysko ślizgowe?

Inną grupą elementów są łożyska ślizgowe, które w odróżnieniu od łożysk kulkowych nie mają ruchomych części pośredniczących. Ich budowa opiera się na dwóch elementach: kadłuba i cylindrycznej panewki. Pomiędzy czopem wału a powierzchnią panewki dochodzi do tarcia. Łożyska ślizgowe dzielą się na suche, powietrzne i olejowe. Wszystkie z nich, oprócz suchych, wymagają regularnego smarowania, aby mogły prawidłowo i długo pracować.

Podgrupą łożysk ślizgowych są łożyska ślizgowe powietrzne. Kluczową rolę w ich działaniu odgrywa poduszka powietrzna wytworzona przez sprężone powietrze. Jej zadaniem jest rozdzielanie panewkę od wału. Stosowane są w urządzeniach wymagających niezwykłej precyzji, o dużych prędkościach obrotowych, oraz takich, w których na wałach występują niewielkie obciążenia i niewielkie siły promieniowe.

Do łożysk ślizgowych należą też łożyska olejowe ślizgowe, w których część korpusu wypełnia olej. Podczas ruchu elementów pomiędzy powierzchnią wału a panewką wytwarza się film olejowy, która wystarcza do podtrzymania wału. Łożyska olejowe ślizgowe dzielą się na hydrodynamiczne i hydrostatyczne. W pierwszym typie film olejowy tworzy się samoczynnie w wyniki zjawisk hydrodynamiki następujących w szczelinie. W drugim typie podczas pracy do panewki dostarczany jest olej pod ciśnieniem

Podczas wyboru łożyska bardzo ważne jest, aby wybrać je zgodnie z naszymi potrzebami. Trzeba też zawsze zapoznać się z materiałami i specyfikacjami łożysk udostępnianymi. Powinien je dostarczyć producent i dołączyć do sprzedanego produktu.