Pilniki ręczne to narzędzia przydatne głównie do obróbki drewna i metalu. Są niezwykle popularne, dlatego można znaleźć je w każdym sklepie z narzędziami, a także w marketach remontowo-budowlanych. Występują w wielu różnych rodzajach, dzięki czemu można dopasować je do charakteru wykonywanych prac.

Ponieważ wybór pilników ręcznych jest naprawdę bardzo duży, przygotowaliśmy poradnik, w którym opisujemy najpopularniejsze rodzaje pilników do drewna i metalu, które warto kupić. Jeśli chcesz dowiedzieć się o każdym z nich najważniejszych informacji, by wiedzieć, w jaki pilnik zainwestować, zapraszamy do lektury!

 

Pilniki dostępne w sklepie EBMiA.pl

 

Rodzaje pilników ręcznych

Pilniki ręczne są głównie produkowane ze stali narzędziowej stopowej lub węglowej. Ich część robocza wytwarzana jest z nacinanych zębów pochylonych w jedną stronę – do rękojeści lub od rękojeści. Ponadto zęby w pilnikach ustawione są po skosie względem ich osi.

Pilniki dzielą się przede wszystkim ze względu na materiał, do jakiego będą używane oraz ze względu na kształt. Oprócz tego dzielą się ze względu na liczbę zębów (zagęszczenie nacięć na centymetr). Najczęściej pilniki ręczne tworzone są w formie trójkąta, kwadratu lub owalu. Oprócz tego wśród nich są pilniki soczewkowe, płaskie, mieczowe oraz półokrągłe.

 

Pilnik do metalu – właściwości i budowa

Pilniki do metalu dzielą się na: pilniki do metali miękkich oraz pilniki do metali twardych. Oprócz tego wyróżnia się również pilniki do syków, pilniki kluczykowe, pilniki frezowane, pilniki karoseryjne, pilniki do ostrzenia, pilniki warsztatowe, pilniki z uchwytem (lub bez), pilniki ze stali, a także pilniki pokryte powłoką diamentową. Często zalicza się do nich także pilniki do ostrzenia pił łańcuchowych.

 

Pilniki do metalu kupisz w sklepie EBMiA.pl

Pilniki do metalu mają przestrzeń roboczą o wielkości od 100 do 400 mm. Wybór konkretnego pilnika zależy głównie od rodzaju pracy, jaka będzie wykonywana za jego pomocą, a także wielkości powierzchni, która będzie poddawana obróbce. Jeśli do usunięcia jest dosyć duża powierzchnia, najlepiej jest użyć dużego pilnika. Z kolei do precyzyjnych prac idealnie sprawdzi się niewielki pilnik.

Warto również nadmienić, że pilniki do metali miękkich posiadają zazwyczaj łamacze wiórów, które chronią je przed zapychaniem się. Jednak – mimo wszystko – przy obróbce metali miękkich niezbędne jest systematyczne czyszczenie pilnika.

 

Pilnik do drewna - właściwości

W przypadku pilników do drewna przestrzeń robocza wyposażona jest w znacznie większe zęby, które są rzadko osadzone. Występują w wielu wymiarach i kształtach. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do rodzaju obrabianego drewna, a także specyfiki jego powierzchni. Podobnie jak w przypadku pilników do metalu, tak i przy pilnikach do pracy z miękkim drewnem należy pamiętać o ich systematycznym czyszczeniu.

 

Pilniki stolarskie kupisz w sklepie EBMiA.pl

 

Pilniki do metalu rodzaje

Pierwszym rodzajem pilnika metalowego, w który warto zainwestować, jest pilnik zbieżny. Służy on zarówno do odgratowywania powierzchni, jak również do obrabiania elementów prostokątnych oraz otworów. Z kolei pilnik trójkątny będzie dobrym wyborem do obróbki pachwin. Pilnik czworokątny to natomiast idealne narzędzie do obróbki profili, a pilnik półokrągły sprawdzi się zaś do obróbki profili okrągłych i półokrągłych oraz powierzchni płaskich, jak również do odgratowywania. Innym typem pilnika ręcznego do metalu jest pilnik nożowy, który nadaje się do obróbki wąskich geometrii oraz bardzo ostrych kształtów. Z kolei pilnik do tokarek wykorzystywany jest do odgratowywania części tocznych w tokarkach. Pilnik kluczykowy to natomiast narzędzie wykorzystywane do lekkich i precyzyjnych prac. Warto także wspomnieć o pilniku do styków, który posiada maleńkie ząbki. Z tego względu sprawdzi się do obróbki rowków, otworów, styków i kontaktów. Na koniec kilka słów o pilnikach karoseryjnych, które używane są do gładkiego obrabiania blachy. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie pozostawiają rys, a blachy po obróbce mogą być od razu lakierowane.

 

Pilniki do drewna – które kupić?

Jednym z rodzajów pilników do drewna są raszple, które wykorzystywane są głównie do obróbki elementów prostokątnych, a także profili półokrągłych, promieni i powierzchni płaskich. Okrągłe raszple do drewna sprawdzą się zaś do obróbki profili z promieniami wewnętrznymi, natomiast półokrągłe – profili półokrągłych. Inna grupa pilników do drewna to tarniki kowalskie, które na powierzchni roboczej posiadają różnej grubości nacięcia osadzone pod różnymi kątami. Tarnik kowalski może mieć na przykład nacięcia krzyżowe, raszplowe, jak i pilnikowe. Z kolei tarniki rzeźbiarskie stanowią grupę precyzyjnych pilników do drewna. Swoją budową różnią się od tradycyjnych pilników. Na środku mają gładki korpus, a po bokach dwa pilniki o różnych nacięciach. Ich ząbki są dosyć małe. Będą dobrym wyborem zarówno do obróbki drewna, jak również miękkich kamieni.