Metalowe narzędzia, a szczególnie te, które są nieużywane przez długi czas, z czasem pokrywają się rdzą. Jeśli zostawisz wkrętak, kombinerki czy klucz francuski w szufladzie w garażu, gdzie panuje wilgoć, możesz spodziewać się, że gdy po kilku miesiącach odnajdziesz narzędzie, zauważysz na nim ślady korozji. Jak je odrdzewić i sprawić, by wyglądało niemal jak nowe? Dowiesz się z naszego artykułu!

 

Jak i czym odrdzewić narzędzia?

Do powstawania korozji na narzędziach bardzo mocno przyczynia się wysoka wilgotność, która często panuje w garażach, piwnicach czy warsztatach, gdzie przechowujemy swoje przyrządy. Rdza stopniowo pokrywa metalowy przedmiot, przez co z czasem staje się on zupełnie bezużyteczny. Wykwity sprawiają, że narzędzia tracą swoją efektywność i trwałość. Przestają być także bezpieczne dla użytkownika, dlatego nie powinno się ich używać.

Jeśli więc na swoich narzędziach zauważysz ślady rdzy, które będą miały postać nalotu w odcieniu rudawym, od razu zadbaj o to, by ją usunąć. Dzięki temu korozja nie pokryje metalowych przedmiotów i będziesz mógł znów ich używać. Pamiętaj, że im mniejsze będą ślady korozji, tym prościej je usuniesz.

Przed przystąpieniem do usunięcia korozji z narzędzi, przede wszystkim zabezpiecz siebie i miejsce, w którym będziesz wykonywać odrdzewianie. Zaopatrz się w rękawiczki, chroniące przed działaniem silnych środków chemicznych. Bez względu na to, czy stosujesz metody domowe czy też preparaty specjalistyczne, nie zapominaj o zabezpieczeniu dłoni. Kontakt ciała z takimi substancjami może bowiem doprowadzić do poparzeń.

Preparaty wielozadaniowe do usuwania rdzy dostępne są w sklepie EBMiA w dziale chemia przemysłowa: https://www.ebmia.pl/921-chemia-przemyslowa

Jakie są sposoby odrdzewiania narzędzi? Przede wszystkim wymienia się trzy metody, czyli odrdzewianie mechaniczne, przy wykorzystaniu środków domowych oraz przy użyciu preparatów przemysłowych. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od Ciebie, a także od dostępności danych preparatów oraz akcesoriów, jak również od stopnia, w jakim rdza pokryła narzędzie. Jak można się domyślić, im większe są wykwity, tym silniejszych środków trzeba użyć do ich usunięcia.

 

Sposoby na rdze

W dalszej części opiszemy trzy podstawowe sposoby na rdze czyli: mechaniczne usuwanie rdzy, chemiczne usuwanie rdzy i domowe sposoby na rdze.

 

Mechaniczne usuwanie rdzy

Pierwszym sposobem, o którym opowiemy, jest metoda mechanicznego usuwania rdzy. Sprawdzi się w przypadku, gdy musisz pozbyć się niewielkich nalotów. W tym przypadku wystarczy jedynie zeskrobać je z powierzchni metalowego narzędzia. Do tego celu najlepiej będzie wykorzystać: papier ścierny, drucianą szczotkę lub szlifierkę.

Jeśli masz do czynienia z naprawdę niewielkim wykwitem, sięgnij po papier ścierny lub drucianą szczotkę. Jeśli jednak jest on nieco większy, dużo lepszym rozwiązaniem będzie szlifierka. Musisz pamiętać, żeby wyposażyć ją w odpowiedni osprzęt, który umożliwia szlifowanie metalu. Jeśli użyjesz innej końcówki, możesz ją po prostu zniszczyć.

Na koniec mechanicznego usuwania korozji warto jest przetrzeć narzędzie papierem ściernym w celu wyrównania powierzchni, co pozwoli zwiększyć komfort użytkowania przedmiotu. Warto dodać, że tę metodę czyszczenia należy powtarzać regularnie, a po skończeniu zabezpieczać narzędzia specjalnym preparatem. Dzięki temu przedłuży się trwałość wykonywanego zabiegu.

 

Preparaty wielozadaniowe do usuwania rdzy dostępne są w sklepie EBMiA w dziale chemia przemysłowa: https://www.ebmia.pl/921-chemia-przemyslowa

 

Domowe sposoby na rdze

Nie każdy o tym wie, ale rdzy można pozbyć się przy pomocy produktów, które każdy z nas znajdzie w swojej kuchni. Dużą zaletą domowych metod jest fakt szerokiej dostępności, a także wysokiej skuteczności. Co więcej, są to sposoby w pełni bezpieczne dla środowiska. No dobrze, ale jakiś produktów można użyć do odrdzewiania narzędzi? Jest to przede wszystkim:

Soda oczyszczona na rdze

Soda oczyszczona – jest to substancja, która ma szerokie zastosowanie i doskonale radzi sobie z usuwaniem rdzawych nalotów z powierzchni metalowych. By to zrobić, trzeba przede wszystkim dokładnie umyć narzędzie, a później obsypać je sodą oczyszczoną. Woda i soda wytworzą substancję, która przyklei się do rdzy. Mieszaninę należy pozostawić na minimum godzinę lub maksimum trzy godziny na narzędziu (w zależności od stopnia korozji). Następnie wystarczy zeskrobać nalot drucianą szczotką.

Ocet na rdze

Ocet – stosowany jest nie tylko do mniejszych, ale i większych powierzchni pokrytych rdzą. Jest naprawdę skuteczny w usuwaniu śladów korozji. Jak wykonać odrdzewianie przy pomocy octu? Wystarczy zamoczyć narzędzie w substancji i pozostawić na noc. Jeśli narzędzie jest duże i nie da się go umieścić w żadnym naczyniu, można owinąć je dokładnie szmatką nasączoną w occie.

Mieszanka soli i soku z cytryny

Mieszanka soli oraz soku z cytryny – ta metoda będzie dobrym wyborem do uporczywej rdzy. Sól i sok należy połączyć w takich proporcjach, by powstała z nich dosyć gęsta pasta, którą można będzie wygodnie rozprowadzić. Mieszaninę należy nałożyć na narzędzie i pozostawić na minimum godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu wystarczy przetrzeć przedmiot szmatką.

 

Chemiczne usuwanie rdzy

W przypadku, gdy mechaniczne oraz domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, najlepiej będzie sięgnąć po specjalistyczne preparaty przemysłowe. To bardzo silnie działające i mocno skoncentrowane produkty, które wyróżniają się znakomitą skutecznością. Bardzo ważne jest, by podczas ich użytkowania zachować wszelkie środki ostrożności.

Preparaty przemysłowe to bardzo efektywne środki, które pozwolą Ci pozbyć się nawet bardzo dużych wykwitów rdzy. Ich dużym plusem jest fakt, że usuwają ślady korozji po kilku chwilach od aplikacji. W przeciwieństwie do domowych sposobów, nie trzeba będzie czekać kilku czy kilkunastu godzin. Warto także dodać, że są niezwykle proste w użyciu – nie trzeba ich w żaden sposób przygotowywać. Jakie są najczęściej polecane preparaty przemysłowe do odrdzewiania narzędzi metalowych? Oto one:

WD-40 – jest to preparat znany chyba każdemu, a to wszystko ze względu na jego szerokie zastosowanie. Oprócz tego, że usuwa rdzę, ma także działanie wypierające wodę oraz smarujące. Stosowany jest m.in. do: wykręcania śrub, usuwania zabrudzeń, rozluźniania zawiasów oraz połączeń, usuwania gumy do żucia z włosów, usuwania plam z herbaty, czyszczenia toalety, usuwania zarysowań z podłogi czy też czyszczenia tablic rejestracyjnych. Ma on naprawdę wiele rozmaitych zastosowań. Ale tym, które najbardziej nas w tym momencie interesuje jest usuwanie rdzy oraz ochrona przed korozją. Można go z powodzeniem używać na każdego rodzaju narzędziach. Preparat bardzo dobrze wnika w części zajęte korozją i szybko usuwa rdzawe wykwity. Dodatkowo tworzy warstwę chroniącą przed rdzą oraz niepożądanym działaniem wilgoci.

Preparaty wielozadaniowe do usuwania rdzy dostępne są w sklepie EBMiA w dziale chemia przemysłowa: https://www.ebmia.pl/921-chemia-przemyslowa

Kwas cytrynowy – to również bardzo silny środek przemysłowy, który sprawdzi się do usuwania rdzy z metalowych narzędzi. Warto jednak mieć na uwadze, że oprócz rdzy usuwa on także farbę. Na szczęście w przypadku narzędzi nie stanowi to tak ogromnego problemu. Do przygotowania mieszany wystarczą Ci tylko dwie łyżeczki kwasu cytrynowego, które należy rozpuścić w gorącej wodzie. Następnie należy umieścić w niej skorodowany przedmiot i odczekać kilka godzin. Po upłynięciu tego czasu można usunąć rdzę drucianą szczotką.

Środki z dodatkiem siarczku molibdenu – działają one stosunkowo podobnie, jak preparaty na bazie kwasów, czyli np. WD-40. Bardzo łatwo się je nakłada i można ich używać nawet do dużej rdzy. Bardzo dużym plusem tych środków jest fakt, że opóźniają powstawanie korozji. Są więc nie tylko dobrym środkiem do walki z rdzą, ale również znakomitym preparatem zabezpieczającym powierzchnię.

 

Odrdzewianie narzędzi metalowych

Jak widać, rdzę z narzędzi metalowych można usunąć na wiele różnych sposobów, czyli mechanicznie, za pomocą domowych sposobów lub też preparatów przemysłowych. W zależności od tego, jak duże są ślady korozji, należy dopasować odpowiedni sposób odrdzewiania. Do niewielkich nalotów w zupełności wystarczą środki domowe. Z kolei preparaty przemysłowe będą strzałem w dziesiątkę, jeśli rdza pokryła już znaczną część narzędzia. Wtedy dobrze jest sięgnąć po znane wszystkim WD-40. Warto również pamiętać, by po zakończeniu odrdzewiania pokryć narzędzie odpowiednim preparatem antykorozyjnym, który ochroni je przed ponownym powstawaniem nalotów z rdzy.