Łożyska wysokoobrotowe nazywane są często łożyskami wrzecionowymi, choć nie są do końca tym samym. Tak naprawdę każde łożysko wrzecionowe jest łożyskiem wysokoobrotowym, lecz nie każde łożysko wysokoobrotowe to łożysko wrzecionowe. Stanowią one jeden z rodzajów łożysk tocznych, który powstał z myślą o bardzo wymagający aplikacjach. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Zapraszamy do lektury!

 

Łożyska wysokoobrotowe rodzaje

Łożyska wrzecionowe to precyzyjne łożyska kulkowe skośne. Występują w kilku różnych opcjach: jednorzędowej, dwurzędowej oraz jednorzędowej dwukierunkowej. Poniżej kilka słów o każdej z nich:

- łożyska kulkowe skośne jednorzędowe – wykorzystywane są w układach zdwojonych oraz wielokrotnych, a także w obrabiarkach,

- łożyska kulkowe skośne dwurzędowe – służą do przenoszenia wzdłużnego obciążenia w obu kierunkach, sprawdzą się tam, gdzie nie można użyć łożysk jednorzędowych skośnych,

- łożysko kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe – posiadają konstrukcję dzieloną pierścienia wewnętrznego, czym wyróżniają się na tle innych łożysk.

Jeśli chodzi o zakres kąta działania w łożyskach wrzecionowych, to wynosi on od 12 do 30 stopni, a wybór optymalny to zdecydowanie 21 stopni. Warto dodać, że kąt działania wpływa na parametry łożyska, a konkretnie na nośność, obrót oraz sztywność.

Ogromny wybór łożysk w tym wysokoobrotowe, rolki, tuleje ślizgowe znajdziesz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/140-lozyska-rolki-tuleje-slizgowe

łożyska

 

W większości łożyska wysokoobrotowe mają bardzo podobne, a nawet jednakowe właściwości, jak łożyska wrzecionowe. Różnią się od nich tym, że świetnie sprawdzają się przy pracy na wysokich obrotach, a przy tym ich parametry są odrobinę słabsze i mniej precyzyjne. Należy także uwzględnić, że łożyska wysokoobrotowe występują w różnych wariantach.

Łożysko wysokoobrotowe zastosowanie

Łożyska wrzecionowe znajdują zastosowanie w tokarkach, frezarkach, wiertarkach, szlifierkach, a także w centrach obróbczych. Sprawdzą się w przypadku aplikacji, w których bardzo ważna jest płynna oraz precyzyjna praca przy wysokich prędkościach obrotowych, jak również przy przenoszeniu obciążeń.

Jakie łożyska wysokoobrotowe wybrać?

Zdecydowanie warto postawić na renomowaną markę w przypadku wyboru łożysk wysokoobrotowych. Najczęściej wybierane są zdecydowanie produkty firm SKF oraz FAG. Gwarantują one znakomitą jakość i wytrzymałość. Wykonywane są przy użyciu najnowocześniejszych technologii, dlatego spełniają wymagania nawet najbardziej zaawansowanych maszyn oraz urządzeń. Wyróżnia je długa żywotność, a także wyjątkowa trwałość – sprawdzą się w każdych, także bardzo trudnych warunkach.

Podejmując temat łożysk wysokoobrotowych, nie można nie wspomnieć o produktach od takich marek, jak INA, NSK czy Timken. Producenci oferują naprawdę świetne łożyska w przystępnych cenach. Pomimo, że jest ona niższa niż w przypadku produktów od FAG czy SKF, to wyróżniają się naprawdę dobrą jakością.

Łożyska wysokoobrotowe cena

Cena za łożyska wysokoobrotowe waha się w granicy od kilkunastu zł to kilkuset zależy jaki chcemy rozmiar kupić.

Polecamy świetny smar do łożysk wysokoobrotowych dostępny w sklepie EBMiA.pl