Ponieważ gres to solidny i twardy materiał, wiercenie w jego strukturze może wiązać się z pewną trudnością. Zwłaszcza, że prace w gresie wymagają zastosowania specjalnych urządzeń i akcesoriów. Jaką metodą i narzędzia dobrać, aby wiercenie w gresie było łatwiejsze i skuteczne? O tym przeczytacie w naszym poradniku.

Gres jest trwałym materiałem, z którego produkuje się np. popularne płytki podłogowe do kuchni czy na taras. Aby jednak wykonać odpowiednie wiercenie w gresie, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Takie, które nie uszkodzą płytki. Samo wiercenie w gresie można wykonać dwiema metodami – na sucho i mokro. Każdą z nich bardziej szczegółowo wyjaśniamy w dalszych akapitach. Trzeba ponadto kupić odpowiednie wiertła i koronki diamentowe – idealne do wiercenia w gresie. Dzięki temu praca będzie łatwa, a my nie uszkodzimy materiału.

Wiertła renomowanych producentów kupisz w EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/2603-wiertla

 

Wiercenie w gresie na sucho

Do wiercenie w gresie na sucho stosuje się specjalne diamentowy koronki. Można zastosować te przystosowane zarówno do szlifierek kątowych, jak i wiertarek. Pozwalają one wywiercić otwór i lepiej go później zamaskować. W tej metodzie ważne jest, aby pracować szlifierką wyposażoną w funkcję regulacji obrotów i ustawić prędkość na maksymalną wartość. Szlifierkę najlepiej jest trzymać pod delikatnym kątem i wiercić ruchami kulistymi. Dzięki temu będzie łatwiej przebić się przez gres. Ponadto takie trzymanie narzędzia zmniejszy ryzyko zaklinowania się koronki w materiale.

Z kolei jeśli planujesz wywiercić otwór o małej średnicy, możesz zastosować zwykłe wiertło wielozadaniowe o uniwersalnym zastosowaniu. Powinno poradzić sobie z gresem, choć może to trwać nieco dłużej i będzie wymagało od ciebie nieco więcej siły.

wiertła

Wiercenie w gresie na mokro

Teraz krótko opiszmy metodę wiercenia na mokro. Tu również sprawdzą się koronki oraz wiertła diamentowe. Podczas wiercenia na mokro trzeba pamiętać, aby miejsce wiercenia polewać wodą. Możemy zastosować do tego specjalny osprzęt, na przykład automatyczną hydronetkę z przystawką. Hydronetka znacznie ułatwia pracę, ponieważ nie trzeba jednocześnie wiercić otworu i polewać go. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, to miejsce pracy możesz tradycyjnie polewać wodą lub zanurzyć płytki gresowe w płaskim pojemniki z wodą.

Pamiętaj, że prace na mokro warto wykonywać nad zlewem lub pojemnikiem, a najlepiej na zewnątrz. W ten sposób zminimalizujesz bałagan.

 

Czym wiercić w gresie?

Podczas wiercenie w gresie metodą na mokro można też użyć specjalnego wiertła diamentowego olejowanego, choć jako takie nie jest przeznaczone do pracy z wodą. Niemniej obecność oleju bardzo ułatwia wywiercanie otworów w gresie, ponieważ wiertło olejowe uwalnia podczas pracy ciecz, która wiąże pył i chłodzi końcówkę. W ten sposób jest mniej pyłu, a elektronarzędzie mniej się zużywa. Po wywierceniu otworu wystarczy tylko zetrzeć z płytki pozostałość oleju.

Wiertło diamentowe olejowe można dostać z funkcją uzupełniania oleju i bez niej. To rozwiązanie sprawia, że otwór nie będzie miał żadnych uszczerbków, więc można ją zastosować przy wierceniu w miejscach, które pozostaną widoczne.

Wiertła renomowanych producentów kupisz w EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/2603-wiertla

 

Wiercenie na sucho czy mokro. Które lepsze?

Obie metody wiercenia w gresie mają swoje zalety. Wiercenia na sucho zapewnia czystszą pracę i nic nie rozbryzguje się podczas wiercenia. Nie wymaga także posiadania dodatkowych akcesoriów takich jak np. pojemniki na wodę. Trzeba jednak pamiętać, że podczas pracy na sucho unosi się sporo kurzu, więc wiercenie lepiej wykonywać na zewnątrz. Wadą tej metody jest także mniejsza precyzja oraz większe obciążenie elektronarzędzi. Z kolei plusem wiercenia w gresie na mokro jest większa precyzja pracy i mniejsza eksploatacja osprzętu. Jednocześnie robi się dość spory bałagan, który trzeba potem posprzątać.

 

Jak wiercić w gresie?

Jak wiercić w gresie, aby wykonać idealny otwór i nie uszkodzić płytki? Mamy dla ciebie kilka wskazówek. Po pierwsze pamiętaj, aby pod koniec wiercenia i już po przebiciu się przez materiał unikać uderzania w płytkę uchwytem wiertarki lub osłoną szlifierki. To bardzo łatwy sposób, aby ją porysować. Po drugie zadbaj o odpowiednie obroty elektronarzędzia. Unikaj przegrzania go i uszkodzenia poprzez zbyt dużą prędkość. Po trzecie jeśli korzystasz z wiertarki lub wiertarko-wkrętarki, wyłącz w niej udar, aby płytka nie pękła. Na koniec jeszcze dwa zdania na temat poszerzaniu otworu w płytce. Jeśli otwór jest za mały i chcesz go poszerzyć zastosuj specjalny frez diamentowy.