Wiertło i wiertarka to zestaw niezbędny w trakcie wykonywania prac remontowych, wykończeniowych, konstrukcyjnych, a także hobbystycznych. Bardzo istotne jest odpowiednie dopasowanie wierteł do charakteru wykonywanych prac, by zapewniły jak najlepsze rezultaty.

Warto także pamiętać, że z czasem wiertła się tępią, a wtedy pojawia się pytanie, czy kupić nowe czy odnowić je. W przypadku, gdy dysponujesz wysokiej jakości wiertłami, które nie były tanie, ostrzenie wierteł będzie dobrą decyzją. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie z nich przez kolejne miesiące. Dowiedz się, jak ostrzyć wiertła, by zrobić to szybko i skutecznie. Zapraszamy do lektury!

Ogromny wybór wierteł znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/2603-wiertla

wiertła

 

Ostrzenie wierteł – dlaczego jest tak ważne?

Choć może się to wydawać oczywiste, warto odpowiedzieć sobie na takie pytanie. Przede wszystkim ostre wiertło zapewnia wygodę, efektywność i wysoką jakość. Umożliwi wykonanie otworów o bardzo gładkich brzegach, co sprawi, że będą już odpowiednio przygotowane na przykład do wbijania kołków. Odpowiednio naostrzone wiertło odpowiada więc zarówno za praktyczną, ale także estetyczną stronę wiercenia. Jeśli zaś będziesz wiercić stępionym wiertłem, otwory będą bardzo nierówne, a także postrzępione.

Dlaczego jeszcze warto zawsze naostrzyć wiertła? Ponieważ praca z nienaostrzonym narzędziem może doprowadzić do jego uszkodzenia, a nawet złamania. Jeśli więc dostrzeżesz, że wiertło pracuje nieprawidłowo, koniecznie pomyśl o naostrzeniu go. Nie czekaj do momentu, w którym nie będzie nadawało się już do użytku.

 

Jak naostrzyć wiertło - Jakich narzędzi użyć?

Do ostrzenia wierteł najlepiej użyć narzędzi, które są specjalnie przeznaczone do tego celu. Dzięki temu przeprowadzenie prac naprawczych będzie znacznie efektywniejsze i dokładniejsze. Ich obsługa jest także bardzo prosta, dlatego cały proces nie powinien zająć zbyt dużo czasu. Tego typu narzędzia przydadzą się w szczególności do ostrzenia wierteł widiowych, które służą do obróbki szkła i betonu, ponieważ są one wykonywane w niestandardowy sposób – z użyciem ostrza z węglików. Także małe wiertła znacznie łatwiej ostrzy się specjalnymi narzędziami. W tym przypadku również bardzo ważną rolę odgrywa precyzja, którą można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich uchwytów.

Choć narzędzia do ostrzenia wierteł są jak najbardziej odpowiednimi przyrządami do renowacji tych akcesoriów, to w przypadku niektórych modeli wierteł znacznie lepszą decyzją będzie oddanie ich w ręce specjalistów w celu naostrzenia. Część wierteł ma bowiem dosyć nietypową budowę. Dotyczy to m.in. wierteł stopniowych.

Wysokiej jakości narzędzia skrawające jak: frezy, noże tokarskie składane, gwintowniki i narzynki i wiele wiele więcej dostępne w EBMiA.pl

narzędzia skrawajace

 

Jak ostrzyć wiertła szlifierką?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne naostrzenie wiertła, możesz użyć do tego celu na przykład szlifierki. By mieć pewność, że nie uszkodzisz go, wykorzystaj podczas pracy ściernice elektrokorundowe. Na początku przyłóż wiertło do kamienia szlifierskiego, a następnie obracaj w kierunku wiercenia. Nie zapomnij również o tym, że wiertło może szybko się nagrzać, dlatego warto co jakiś czas przerwać ostrzenie, by nie uszkodzić go. Szlifierka będzie dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku dużych wierteł do drewna lub do betonu.

 

Jak ostrzyć wiertło szlifierko-ostrzałką?

Szlifierko-ostrzałka również sprawdzi się do ostrzenia wiertła. Będzie nawet lepszym wyborem, ponieważ wyróżnia się znakomitą precyzją pracy. Co więcej, zapewnia większe możliwości w zakresie średnicy ostrzonych wierteł. Ponadto bardzo często wyposażona jest w funkcję chłodzenia wiertła, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nie będzie już konieczności przerywania pracy, kiedy wiertło się przegrzeje. Szlifierko-ostrzałka pozwala także na bezproblemowe dopasowanie kąta ostrzenia, dzięki czemu cały proces przebiega znacznie szybciej i efektywniej.