Wkrętaki, czyli inaczej śrubokręty to narzędzia, które można znaleźć w każdym domu. Ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że wykorzystuje się je do wielu drobnych prac montażowych. Warto dodać, że istnieją różne rodzaje śrubokrętów, które możemy dostać w sklepie z narzędziami. Dlatego dzisiaj krótko charakteryzujemy popularne rodzaje śrubokrętów i wkrętaków i wyjaśniamy ich zastosowanie.

Praca z użyciem śrubokrętów jest zazwyczaj szybka i prosta. Sekretem jest jednak odpowiednie dopasowanie końcówki do nacięcia znajdującego się na główce śruby. Nieprawidłowe dopasowanie wkrętaka może bowiem skutkować zniszczeniem główki i spowodować późniejsze trudności z odkręceniem śruby. Dlatego warto poznać wszystkie najpopularniejsze rodzaje wkrętaków.

Dopasuj rodzaj śrubokręta do śrubki

Prawidłowe dobranie narzędzia do śruby jest najważniejszą kwestią podczas pracy ze śrubokrętem. Kiedyś wkręty posiadały na ogół płaskie końcówki o odmiennej grubości oraz szerokości. Dobranie śrubokrętu uwarunkowane było zatem szerokością poprzecznego nacięcia na końcówce. Obecnie wkręty mają różne kształty, co sprawia, że są wydajniejsze i zapobiegają na przykład ześlizgiwaniu się wkrętaka podczas dokręcania. W efekcie jednak trzeba posiadać w domu kilka śrubokrętów, aby poradzić sobie z różnymi rodzajami nacięć. Narzędzia te opisujemy w dalszej części tekstu.

Rodzaje śrubokrętów i wkrętaków ze względu na typ nacięcia

Nacięcie krzyżowe – przy pracy z klasycznym nacięciem krzyżowym potrzebny będzie nam śrubokręt krzyżakowy z końcówką o stożkowatym kształcie. Nacięcie to jest stosowane najczęściej przez producentów śrub, ponieważ rozwiązuje problem ześlizgujacego się wkrętaka. W sklepie EBMiA.pl kupisz wkrętaki krzyżakowe PZ

Grot krzyżowy Pozidriv – jest to rodzaj naciecia krzyżowego, które dodatkowo posiada wypustki. Do pracy z takimi śrubami stosuje się śrubokręt Pozidriv.

Płaskie nacięcie – kiedyś jedyny rodzaj nacięcia, które jest dobrze wszystkim znane. Obecnie coraz rzadziej stosowane ze względu na słabą efektywność. Do dokręcania śrub z płaskim nacięciem stosuje się śrubokręt płaski. Minusem tego rozwiązanie jest częste ześligniwanie się końcówki wkrętaka. Ponadto potrzebujemy użyć więcej siły. W sklepie EBMiA.pl kupisz wkrętaki płaskie

Śrubokręt Torx – narzędzie przeznaczone do gwintów z nacięciem o charakterystycznym kształcie 6-ramiennej gwazdy wystepujący na kluczach i wkrętakach. Takie śruby możemy spotkać w sprzętach elektronicznych, AGD, a nawet w samochodach.

Klucz imbusowy – rodzaj wkrętaka przeznaczony do dokręcania i odkręcania śrub imbusowych. Charakterystyczny 6-kątny kształt umożliwia bardzo solidne dokręcenie elementu. Wkrętaki imbusowe dostępne w EBMiA.pl

Nacięcie kwadratowe – najrzadziej spotykany rodzaj zakończenia śruby, jednak niektóre elementy właśnie w taki są wyposażeone. Dlatego warto mieć wtedy pod ręką specjalny śrubokręt kwadratowy.

Jakie rodzaje wkrętaków i śrubokrętów kupić?

Jak widać z powyższej listy, istnieje wiele rodzajów wkrętaków, które przydadzą się do dokręcania i odkręcania różnego rodzaju śrub. Wyżej opisane nacięcia spotkać możemy w elementach dostarczanych przez przemysł samochodowy, elektroniczny, AGD i wielu innych. Czy trzeba mieć w domu wszystkie rodzaje śrubokrętów? Oczywiście nie ma takiego obowiązku. Najczęściej wystarczą zwykłe śrubokręty krzyżakowe i płaskie w kilku rozmiarach. Natmiast warto mieć także po jednym-dwóch z innego rodzaju, aby w razie konieczności ich zastosowanie nie jeździć po całym mieście za jednym wkrętakiem. Ponadto jeśli lubisz majsterkować, z pewnością warto wyposażyć swoją skrzynkę w różne rodzaje śrubokrętów.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych śrubokrętów z wymiennymi końcówkami. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić dużo miejsca w skrzynce narzędziowej. Za pomocą jednego narzędzia możesz szybko stworzyć kilka innych, a ponadto zazwyczaj bity nadają się do zastosowania także we wkrętarce elektrycznej.