Manometr jest to urządzenie do mierzenia ciśnienia wody i gazów. Choć zazwyczaj można go spotkać w profesjonalnych warsztatach, to niekiedy przydaje się także w przydomowym garażu. Jego zastosowanie jest przydatne w wielu różnych okolicznościach. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, do czego służy i jak działa manometr. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tego urządzenia? Zapraszamy do lektury!

 

Co to jest manometr i do czego służy?

Manometr jest to urządzenie, którego konstrukcja pozwala na szerokie zastosowanie, m.in. w hydraulice, ciepłownictwie, gazownictwie, wodociągach czy kanalizacji. Stosowany jest tam oczywiście do mierzenia ciśnienia. Oprócz tego może być używany w domowych warunkach do mierzenia ciśnienia powietrza lub wody.

Za najbardziej znany rodzaj manometru uznaje się ten do mierzenia ciśnienia wody. Używany jest on przede wszystkim wtedy, gdy trzeba sprawdzić, czy ciśnienie jest odpowiednie dla wody płynącej w domu czy mieszkaniu.

W sklepie EBMiA.pl dostępne są manometry glicerynowe i manometry suche, manowakuometry i wakuometry

 

Rodzaje manometrów

Podział manometrów uwzględnia ich budowę i tak oto można wyróżnić trzy podstawowe typy tych urządzeń, czyli:

Manometry puszkowe – stosowane są do wykonywania pomiarów ciśnienia gazów o niewielkiej sile. Ich konstrukcja składa się z dwóch głównych elementów, czyli zwiniętych membran, które złączone są na całej długości obwodu. W przypadku tego rozwiązania ciśnienie oddziałuje na stronę wewnętrzną, a powstający ruch to forma wskaźnika. Warto w tym miejscu wspomnieć także o minusie manometrów puszkowych, jakim jest ich mała odporność na wpływ wysokiej mocy.

Manometry membranowe – składają się ze zwiniętych, okrągłych membran, które zaciśnięte są pomiędzy krawędziami dwóch kołnierzy i poddawane ciśnieniu działającemu na jedną stronę przepony. W trakcie pracy na manometrach membranowych powstają odkształcenia oznaczające pomiar ciśnienia. Świetnie sprawdzają się przy pracach z dużym obciążeniem.

Manometr z rurką Bourdona – rurka w tym urządzenia ma owalny przekrój, jednak w trakcie pracy, gdy ciśnienie napiera na jej wnętrze, robi się zaokrąglona. Na wygięcie rurki ma wpływ naprężenie pierścienia. Jej końcówka zaś wykonuje ruch, który oddziałuje na wskazówkę, dzięki czemu na tarczy manometru pojawia się wartość ciśnienia. Ten rodzaj urządzenia sprawdza się do pomiarów nieprzekraczających 6 barów.

Oprócz tych najpopularniejszych modeli wyróżnia się również mniej znane, ale równie przydatne ciśnieniomierze elektryczne, dzwonowe, tłokowe oraz hydrostatyczne. Jednak są one stosowane znacznie rzadziej niż przedstawione wyżej manometry puszkowe, membranowe oraz z rurką Bourdona.

 

Podział manometrów ze względu na ciśnienie odniesienia i ciśnienie wskazywane

Oprócz przedstawionego wyżej podziału, manometry można podzielić również ze względu na ciśnienie odniesienia i ciśnienie wskazywane. Oto one:

Manometry względne – pozwalają na określenie wartości ciśnienia względem ciśnienia otoczenia.

Manometry absolutne – wskazują ciśnienie w stosunku do próżni.

Manometry różnicowe – umożliwiają określenie różnicy ciśnień. W przypadku, gdy jedna i druga wartość ciśnienia w dwóch uszczelnionych komorach, które są oddzielone częścią pomiarową, są równe, wskaźnik nie pokaże różnicy. Natomiast gdy jedno z ciśnień będzie wyższe, zaś drugie niższe, manometr różnicowy ukaże różnicę w wartości.

W sklepie EBMiA.pl dostępne są manometry glicerynowe i manometry suche, manowakuometry i wakuometry

 

Jaki manometr będzie najlepszy?

Jeśli chodzi o wybór konkretnego rodzaju manometru, to przede wszystkim warto wziąć pod uwagę zakres pomiaru. Mierzone ciśnienie nie powinno być zatem wyższe niż 75% zakresu. Jeśli manometr ma być używany do pomiarów w miejscach, które są narażone na wpływ drgań, najlepiej jest sięgnąć po manometr glicerynowy. Jest on zalany gliceryną lub rzadziej olejem M50.