Otwornica do drewna to podstawowe wyposażenie każdego warsztatu stolarskiego. Służy przede wszystkim do wykonywania otworów o różnych średnicach – nie tylko w deskach drewnianych, ale również w płytach drewnopodobnych, a także innych materiałach. Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia, zachęcamy Cię do lektury naszego poradnika. Z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.

 

Rodzaje otwornic do drewna

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem otwornicy do drewna jest otwornica nastawna. Służy ona do wycinania otworów o dowolnej średnicy, która mieści się w zakresie danego modelu tego urządzenia. Jeśli chodzi o zasady działania, to można porównać je do cyrkla, gdyż średnica cięcia jest ustawiana na belce poprzez odpowiednie rozstawienie ostrzy otwornicy. Bardzo często ten rodzaj otwornicy stosowany jest w połączeniu z ręczną korbą wiertarską.

Otwornice dostępne są w sklepie EBMiA: https://www.ebmia.pl/5603-otwornice

Z kolei drugim najczęściej wybieranym rodzajem otwornicy do drewna jest otwornica pojedyncza. Ona z kolei posiada wymienne końcówki robocze do wiertarki, młotowiertarki, a także innych elektronarzędzi. Końcówki te nazywa się koronkami wiertniczymi. Stosowane są do wycinania otworów o większej średnicy niż wiertło. Mają cylindryczny kształt, a ich brzegi są zakończone ostrymi zębami.

 

Otwornica do drewna - zastosowanie

Otwornica do drewna zwykle stosowana jest w zakładach meblowych, ale nie tylko. Są także bardzo użyteczne podczas prac wykończeniowych. W swoich warsztatach mają je również majsterkowicze. Doskonale radzą sobie z wykonywaniem otworów o równej średnicy zarówno w płaszczyznach, jak i w powierzchniach sklepionych. Są chętnie wykorzystywane w celu wykonywania otworów na klamki w drzwiach. Niektóre modele otwornic mogą być stosowane nie tylko do drewna, ale również do płyt kartonowych, płyt kartonowo-gipsowych czy nawet do metalu.

 

Otwornice do drewna – budowa

Otwornica do drewna tworzy się z narzędziowej stali hartowanej lub ze stopu metali. Warto omijać urządzenia, które zostały wykonane z niskiej jakości materiałów, gdyż pod wpływem dużych obciążeń mogą one pękać. Warto z kolei zwrócić uwagę na otwornice z ostrzami z węglika spiekanego, gdyż wykazują one znacznie lepszą wytrzymałość niż standardowe modele. Takie urządzenia znakomicie sprawdzą się do obróbki nawet bardzo twardych materiałów.

Otwornice dostępne są w sklepie EBMiA: https://www.ebmia.pl/5603-otwornice

 

Jaką otwornicę do drewna kupić?

Jeśli planujesz zakup otwornicy do drewna, przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jaki sposób zostały wykończone jej zęby. Te ze szlifem osiowym lub promieniowym zapewniają doskonałą efektywność. Bardzo szybko i łatwo można nimi wykonać otwór. Nie mniej istotna jest jakość zębów otwornicy. To one odpowiadają bowiem za efekt końcowy. Mogą zapewnić równą bądź nierówną powierzchnię ścianek w otworach. Nie zapomnij również sprawdzić, do jakiej grubości materiału została przeznaczona otwornica, którą planujesz kupić. Ponadto skontroluj, czy końcówka będzie pasowała do urządzenia, z którym pracujesz. Koniecznie sprawdź także parametry mocowania i wybierz odpowiedni uchwyt, ponieważ zwykle nie występuje on w zestawie z otwornicą.