CNC laser to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań do obróbki metali. Umożliwia wycinanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów, a oprócz tego doskonale nadaje się do obróbki seryjnej. Za jego największe zalety uważa się wysoką wydajność oraz szybkość pracy, przez co jest chętnie stosowany w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Chcesz dowiedzieć się więcej o laserach CNC? Zajrzyj do artykułu i poznaj zasady działania, zastosowanie oraz zalety tego urządzenia.

Jak działa laser CNC?

CNC laser jest bardzo precyzyjnym urządzeniem, które topi lub topi, a następnie odparowuje cienką warstwę metalu przy pomocy energii wiązki promieniowania laserowego. Podczas cięcia laserowego wykorzystuje się także gaz techniczny o dużej czystości. Ponieważ reaguje z żelazem, dostarcza dodatkową dawkę energii, dzięki czemu cały proces cięcia zostaje przyspieszony. Należy jednak pamiętać, by poprawnie dopasować laser CNC. Dzięki temu możliwe będzie zarówno cięcie aluminium, stopów aluminium, stali, jak również miedzi i stopów miedzi.

Części do sterowania maszynami CNC znajdą Państwo w sklepie EBMiA: https://www.ebmia.pl/287-sterowanie-maszyn-cnc

 

CNC laser - zastosowanie

Cięcie laserowe stosowane jest przede wszystkim podczas obróbki stali miękkiej do grubości 30 mm. W przypadku, kiedy niezbędne będzie uzyskanie maksymalnie precyzyjnych efektów w przypadku stali grubszej niż 25 mm, konieczne jest zastosowanie jak najlepszych materiałów. W szczególności warto skupić się na wyborze czystego gazu, a także na jakości wiązki czy stanie dyszy.

 

Zalety lasera CNC

Technologia CNC jest zdecydowanie najchętniej wybieraną metodą obróbki metali. Wynika to z faktu, że pozwala ona na zautomatyzowanie procesów produkcyjnych. Nie jest więc koniecznie zatrudnianie dużej liczby pracowników, ponieważ to maszyny wykonują większość prac, szczególnie tych wymagających szczególnej dokładności. W przypadku maszyn CNC najistotniejsze jest prawidłowe zaprogramowanie urządzeń, które później będą w stanie same, bez pomocy człowieka, wykonać wszystkie zadane prace. Urządzenia te zdecydowanie zmniejszają również ryzyko wystąpienia błędów podczas produkcji, co znacząco wpływa na czas oraz jakość wytwarzanych produktów.

Laser CNC przede wszystkim wpływa na jakość wykonywanej pracy oraz precyzję, a także mają duże znaczenie w przypadku wytwarzania bardzo złożonych kształtów. Urządzenia te będą w stanie to zrobić znacznie szybciej niż tradycyjne lasery, które muszą być obsługiwane przez człowieka. Z pomocą lasera CNC można więc wykonać nawet misterne elementy dekoracyjne czy przeprowadzić obróbkę profili.