Wytrzymały i trwały beton to często stosowany materiał budowlany. Obecny jest w ścianach i podłogach mieszkań i innych budynków. Jeśli potrzebujemy wykonać wiercenie w betonie, może okazać się to trudniejszym zadaniem. Jak wiercić w betonie i jakich wierteł użyć? O tym w naszym artykule.

 

Jak i czym wiercić w betonie?

 

Beton to bardzo twardy materiał, zatem do wywiercenia otworów nie nadaje się zwykła wiertarka. To narzędzie sprawdzi się tylko w przypadku betonu komórkowego. Zatem czym wiercić w betonie? Tu najlepiej sprawdzi się młotowiertarka, czyli narzędzie wyposażone w udar pneumatyczny lub mechaniczny. Funkcja udaru służy do wiercenia otworów w twardych materiałach budowlanych i za pomocą specjalnych wierteł.

Wysokiej jakości wiertła znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/2603-wiertla

wiertła

Oba typy udarów nieco się różnią. Udar pneumatyczny samodzielnie wytwarza odpowiednią siłę nacisku, podczas gdy udar mechaniczny wymaga odpowiedniej siły docisku ludzkich mięśni. W przypadku wiercenia w betonie lepiej sprawdza się silniejszy udar pneumatyczny. Co jednak istotne, udaru nie trzeba włączać przez cały czas wiercenia. Najlepiej uruchomić go dopiero wtedy, kiedy poczujemy opór materiału.

 

Jakie wiertło do wiercenia w betonie?

 

Prawidłowe wywiercanie otworów w betonie wymaga zastosowania specjalnych wierteł do betonu. Zastosowanie wierteł o innych funkcjach może być nieskuteczne. Podczas wiercenia mniejszych otworów najlepiej sprawdzają klasyczne wiertła widiowe. Z kolei do wiercenia większych otworów warto sięgnąć po wiertła koronowe. Są to akcesoria wyposażone w ostrza po zewnętrznej stronie, które ułatwiają wwiercanie się w twardy beton. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie kołków. W przypadku otworów w betonie najlepiej sprawdzą się kołki rozprężne – zapewnią trwałe osadzenie w otworze.

 

Prawidłowo wiercenie betonu

 

Pracę zaczynamy od przygotowania miejsca. Stanowisko należy zorganizować w taki sposób, aby zapewnić sobie swobodę ruchów. Przed uruchomienie młotowiertarki należy upewnić się, że urządzenie działa poprawnie, a wiertła zostały prawidłowo zamocowane. Wcześniej trzeba też zaznaczyć miejsce wiercenia i rozplanować wszystkie otwory, które chcemy wykonać. Teraz możesz uruchomić młotowiertarkę, a podczas wiercenia kontroluj prędkość obrotową. Możesz ją zredukować jeśli materiał jest wyjątkowo twardy.

 

Wiercenie w betonie – najczęstsze problemy

 

Podczas wiercenia otworów w betonie zdarza, się wiertło utknie. Wówczas należy po pierwsze natychmiast przerwać pracę, po drugie wyłączyć urządzenie, a po trzecie wyjąć wiertło. Po tym możesz wrócić do pracy.

Zdarza się również, że nie jesteśmy do końca pewni, czy otwór ma odpowiednią głębokość lub jak wiercić, aby był dokładnie o takiej głębokości, jaką chcemy uzyskać. Aby ułatwić sobie prace możesz też zastosować ogranicznik, który upewni Cię że wiercisz na odpowiednią głębokość.

Gwintowniki, wiertła, noże tokarskie składane i inne narzędzia skrawające znajdziesz w sklepie EBMiA.pl

narzędzia skrawające

Wiercenie w betonie to ponadto konieczność pamiętania o ważnej kwestii. Mianowicie chodzi o rury i przewody. Ponieważ są schowane pod ścianą musimy upewnić się, czy zaplanowany otwór nie naruszy okablowania. Jak jednak wykryć kable w zaszpachlowanej ścianie? Możesz użyć w tym celu wykrywacza napięcia i metalu. Takie funkcje posiadają niektóre modele wkrętaków.