Wybór odpowiednich wkrętów i kołków do ściany nie jest taką prostą sprawą. Istnieje wiele rodzajów tych elementów, które dostaniecie w sklepie z narzędziami. Wybór elementu zależy m.in. od materiału, z którego wykonana jest ściana. Inne kołki i wkręty stosuje się bowiem do ścian z cegły, a inne do ścian betonowych, z drewna, do pustaków czy płyt gipsowych. Dlaczego to ważne? Ponieważ każdy rodzaj wkrętu może inaczej zachować się w zależności od struktury materiału – porowatej lub gładkiej. W dzisiejszym poradniku doradzamy wam, jak prawidłowo kupować wkręty i kołki do ściany.

Wkręty do ściany – rodzaje

Biorąc pod uwagę sposób mocowania wkręty występują w kilku rodzajach. Po pierwsze mamy do wyboru wkręty zamontowane kształtowo, które są przystosowane do umieszczania w cegle dziurawce oraz w płytkach. Po drugie możemy zaopatrzyć się we wkręty mocowane siłą tarcia – przydatne będą tu też standardowe kołki rozprężne, które idealnie nadają się do prac w ścianach z bloków pełnych oraz w ścianach betonowych. Ostatnim głównym rodzajem są wkręty do nierozłącznego mocowanie bezpośredniego. Te elementy sklejane są ze ścianą za pomocą zaprawy oraz nadają się do użycia w ścianach z różnych materiałów. Zazwyczaj stosuje się je też do mocowań blisko krawędzi.

Różne rodzaje wkrętów dostępne są w naszym sklepie w dziale Elementy maszyn: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/520-mechanika/elementy-maszyn

Kołek do wkrętu – jak dobrać?

Zanim wybierzemy odpowiedni wkręt należy dobrać odpowiednie do nich kołki. Muszą być one dopasowane do rodzaju i rozmiaru wkrętów, a także wybrane w oparciu o grubość materiału, w którym chcemy je umieścić. Trzeba ponadto pilnować, aby wkręt miał wielkość dostosowaną do średnicy kołka. Musi być też od niego dłuży o około 5 mm (ale nie mniej). Pamiętajmy też, że zbyt szeroki wkręt uniemożliwi wykonanie dobrego mocowania. Kołki dobieramy też w zależności od materiału, z którego wykonana jest ściana:

Kołki standardowe

Bardzo uniwersalne kołki standardowe nadają się do wykonywania mocować w praktycznie każdym materiale. Można je kupić w kilku wersjach, lecz zasada ich działania jest taka sama. Jak je zamocować poprawnie? Musimy dokręcić wkręt, dzięki czemu ścianki kołka rozepchną się i trwale osadzą mocowanie w ścianie. Kołki standardowe są dość proste w montażu. Jak wygląda cały proces? Należy wywiercić otwór, w który następnie wbijamy kołek, a w nim z kolei umieszczamy wkręt.

Kołki do styropianu i płyt gipsowych

Do wykonywania mocować w styropianie lub płytach gipsowych stosuje się specjalny rodzaj kołków. Są to elementy skonstruowane w taki sposób, aby zwiększyć swój rozmiar i tym samym zapewnić wystarczającą przyczepność. Przed pracą w płytach gipsowych pamiętajmy, że są dosyć miękkie. Z tego powodu otwór w ścianie musi mieć mniejszą średnicę niż kołek. Tylko tak zapewnimy trwałe mocowanie. Z kolei do styropianu najlepiej zastosować kołki ślimakowe, które można wkręcać nawet bez wykonywania otworu. Wkręcanie sprawdzi się jednak tylko, jeśli chcemy zawiesić coś lekkiego.

Co to są kotwy?

Rodzajem wkrętów są także kotwy, które zapewniają większa solidność mocowania niż np. standardowe kołki. Elementów tych używa się w materiałach o mniej zwartej strukturze, np. w fudze pomiędzy cegłami. Kotwy wyposażone są w pierścień, który blokuje się w wywierconym otworze w czasie wbijania. Warto dodać, że można ją osadzić także za pomocą tarcia.  Po zamocowaniu nakrętki pierścień rozpręża się, a dzięki temu mocowanie jest trwałe.

Różne rodzaje wkrętów dostępne są w naszym sklepie w dziale Elementy maszyn: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/520-mechanika/elementy-maszyn

Kołki do ściany – jakie do do pustych przestrzeni?

Mocowanie w pustych przestrzeniach wymaga od nas zastosowania specjalnego typu kołków. Najlepiej sprawdzą się kołki skrzydełkowe, które umożliwiają obracanie i wysuwanie wkrętu z otworu. Przed ich zamocowaniem należy wykonać tzw. grzybek oporowy od zewnątrz. Do mocowań w pustych przestrzeniach sprawdzą się także kołki molly. Posiadają metolową tuleję, która powiększa się przy dokręcaniu i dzięki temu lepiej osadza kołek w otworze. Pamiętajmy tylko, że kołki molly wymagają zastosowania specjalnych szczypiec służących do ich rozpierania.

Wkręty i kołki do ściany - podsumowanie

Aby wykonać solidne i trwałe mocowanie w ścianie należy dobrać odpowiednie kołki i wkręty. W zależności od rodzaju materiału należy zaopatrzyć się w kołki do styropianu, do płyt gipsowych, do betonu czy cegły. Pod uwagę trzeba wziąć także średnicą i długość kołków oraz wkrętów. Warto stosować się ścisłe do zaleceń producenta elementów mocujących, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnej pracy.