Lutowanie gazowe jest metodą łączenia stopów za pomocą lutów twardych i z wykorzystaniem urządzeń emitujących gaz. Do lutowania gazowego stosuje się specjalne palniki połączone z butlą z propanem lub butanem. Jak skutecznie wykonać ten typ lutowania? O tym w naszym poradniku.

Wyposażenie potrzebne do lutowanie gazowego

Metoda lutowania z wykorzystaniem gazu wymaga posiadania pewnego niezbędnego wyposażenia. Jest to butla z gazem, palnik acetylenowo-tlenowy, lut twardy, gratownik, metalowa szczotka do czyszczenia powierzchni wewnętrznych oraz czyścik do czyszczenia elementów zewnętrznych. W tym gronie najważniejszy jest palnik, który umożliwia dużo szybsze wykonywanie zaawansowanych prac niż lampa lutownicza. Jego konstrukcja opiera się o trzy elementy: rękojeść, przewód elastyczny oraz końcówki. Rękojeść palnika powinna być wyposażona w zawór do regulacji lub odcinania dopływu gazu. Przewód łączy z kolei palnik ze źródłem gazu, a końcówki powinny mieć różne rozmiary: od cienkich po bardzo cienkie.

Lutownice dostępne są w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/918-narzedzia/elektronarzedzia/lutownice

Gdzie przeprowadzić lutowanie gazowe?

Aby poprawnie wykonać lutowanie gazem, musimy zadbać też o odpowiednie warunki pracy. Chodzi o zapewnienie przede wszystkim bezpieczeństwa oraz wygody pracy. Po pierwsze upewnijmy się, że przewód jest szczelnie połączony z butlą gazową – każda nieszczelność może bowiem spowodować wybuch. Po drugie prace należy wykonywać w pomieszczeniu, gdzie jest sprawny system wentylacji, dzięki czemu zapobiegniemy ryzyku zatrucia się gazem. Po trzecie należy zadbać o odpowiedni poziom oświetlenia – światło nie powinno być zbyt mocne, aby umożliwić sprawdzenie koloru nagrzanego materiału. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy osiągniemy moment topnienia.

Lutowanie gazowe – instrukcja

Jak wykonać lutowanie gazowe krok po kroku?

1. Przed rozpoczęciem lutowania połącz palnik z butlą i przygotuj materiał. Należy go oczyścić z drobinek i odtłuszczyć.

2. Jeśli chcesz lutować rury, użyj gratownika, który umożliwi usunięcie gratu z zewnętrznej powłoki.

3. Następnie usuń tlenki za pomocą czyścika.

Preparaty do lutowania i trawienia kupisz w Akcesoria CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3714-chemia-przemyslowa/chemia-dla-elektronikow/lutowanie-trawienie

4. Teraz weź szczotkę dopasowaną do średnicy rury i dokładnie wyczyść jej wewnętrzną powierzchnię. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na lutowanie gazowe.

5. Uruchom palnik, a miejsce lutowanie rozgrzej do bardzo wysokiej temperatury.

6. Skieruj ogień bezpośrednio na złącze, tak by koniec płomienia go bezpośrednio dotykał.

7. Kiedy materiał zacznie się topić przyłóż lut do złącza, ale nie odsuwaj palnika.

8. Trzymając cały czas ogień skierowany na miejsce łączenie lutuj je dookoła i dokładnie przyłóż spoiwo.

9. Po zespawaniu elementów umieść złącze w wodzie na krótką chwilę, co pozwoli je ostudzić i wyżarzyć. Gotowe.