Szczotka druciana do wiertarki to jedno z akcesoriów, które można dokupić do swojej wiertarki. Ma szerokie zastosowanie i jest naprawdę praktyczna. Przyda się zarówno w warsztacie, jak i gospodarstwie domowym. Do czego służy szczotka druciana na wiertarkę? Dowiesz się z naszego artykułu!

 

Szczotka druciana do wiertarki – rodzaje i zastosowanie

Szczotki druciane na wiertarkę można sklasyfikować na wiele różnych sposobów, np. biorąc pod uwagę kształt głowicy czy drut wykorzystany do ich wykonania. Dzisiaj weźmiemy na tapet właśnie ten drugi podział. Poniżej przedstawiamy zatem pięć rodzajów szczotek drucianych:

Szczotki z drutem splatanym – sprawdzą się do usuwania trudnych zabrudzeń oraz do usuwania starych powłok lakierniczych.

Szczotki druciane do wiertarki dostępne są w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/4490-narzedzia/elektronarzedzia/akcesoria-do-elektronarzedzi/szczotki-druciane

Szczotki z drutem falowanym – wykorzystywane są do czyszczenia wrażliwych powierzchni z niewielkich zabrudzeń. Będą znakomitym wyborem w przypadku miękkich metali nieżelaznych.

Szczotki z drutem z ziarnem – stosowane są przede wszystkim do bardziej skomplikowanych prac, takich jak usuwanie zadziorów z profili i rur aluminiowych, a także z zębatek oraz zaworów.

Szczotki z drutem z tworzywem – ze względu na połączenie drutu i tworzywa włosie zachowuje swoją zwartą formę przez bardzo długi okres.

Szczotki z drutem prostym – używane są do czyszczenia powierzchni obrabianych uprzednio za pomocą narzędzi ręcznych.

 

Szczotka druciana na wiertarkę – znakomite narzędzie do usuwania rdzy

Szczotki druciane do wiertarki stosowane są m.in. do usuwania powłok malarskich, jak również wszelkich nierówności powierzchni. Oprócz tego wykorzystuje się je do pozbywania się rdzy – bez względu na to, czy pokryła ona jedynie część czy całość danej powierzchni. W przypadku niewielkich ognisk rdzy dobrym wyborem będzie szczotka z drutem falowanym, zaś do grubych warstw rdzy najlepiej będzie użyć szczotki z drutem splatanym. Podczas pozbywania się korozji z elementów metalowych warto pamiętaj o tym, by nie dociskać szczotki drucianej zbyt mocno do powierzchni, gdyż można w ten sposób uszkodzić element, a także przyczynić się do szybszego zużycia narzędzia. Tak naprawdę jedynie końcówki szczotki druciane na wiertarkę wykonują swoją pracę, dlatego nie ma potrzeby używania siły i dociskania jej do materiału.

Szczotki druciane do wiertarki dostępne są w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/4490-narzedzia/elektronarzedzia/akcesoria-do-elektronarzedzi/szczotki-druciane

 

Szczotki druciane do wiertarki – jak wybrać najlepsze?

Przed zakupem szczotki drucianej do wiertarki warto sprawdzić rodzaj mocowania, jaki ma elektronarzędzie, do którego ma ona zostać podłączona. W przypadku szlifierki najlepszym wyborem będzie szczotka z gwintem M14, natomiast jeśli chodzi o wiertarki, obowiązkowe będzie zastosowanie trzpienia mocującego. Oprócz tego należy sprawdzić również grubość druta w szczotce. Do podstawowej obróbki powierzchni najlepszym wyborem będzie szczotka druciana z drutami o grubości 0,5 mm. Natomiast do precyzyjniejszego szlifowania dużo lepsza okaże się szczotka z cieńszymi drutami, o średnicy maksymalnie 0,2-0,3 mm.