Cynkowanie to jeden z podstawowych i najpopularniejszych sposobów ochrony stali przed rdzą. Jest wydajne i bezpieczne, ale czy skuteczne? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cynkowaniu i jego rodzajach, zapraszamy do lektury!

Co to jest cynkowanie

Cynkowanie jest to proces, który polega na pokrywaniu powierzchni przedmiotów wykonanych ze stali powłoką cynku. Ma on zapobiec przed powstawaniem korozji, która powodowana jest działaniem wody oraz powietrza. Dlaczego cynk? Jest on bowiem odporniejszy na rdzę niż stal. Wytwarza on na powierzchni przedmiotu stalowego ochronną powłokę anodową. Jej zadaniem zabezpieczenie stali poprzez odizolowanie jej od środowiska. Dodatkowo jako pierwsza to ona ulegnie utlenieniu, chroniąc tym samym metal. Jeśli zaś chodzi o rury cynkowane ogniowo, w przypadku domowych instalacji hydraulicznych, kiedy temperatura wzrasta powyżej 60°C, powłoka anodowa przekształca się w katodową. Ona również zabezpiecza stal przed powstawaniem rdzy, jednak gdy dojdzie do przerwania ciągłości, może dojść do tworzenia się wżerów.

Przykładem ocynkowanych produktów są np Elementy Maszyn takie jak: nakrętki, podkładki, śruby, wkręty pręty gwintowane dostępne w naszym sklepie Akcesoria CNC

 

Rodzaje cynkowania

Cynkowanie – jako niezwykle skuteczny sposób ochrony przed korozją – stosowane jest od wielu lat. Przez ten czas powstało kilka metod, za pomocą których można przeprowadzić cały proces nakładania cynku na metal. Wśród nich znalazła się również jedna stworzona przez naszego rodaka. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze metody cynkowania.

Cynkowanie ogniowe – polega na zanurzeniu elementów stalowych w ciekłym cynku. Metoda ta umożliwia pokrycie cynkiem części nawet o bardzo skomplikowanych kształtach. Powstała powłoka ma bardzo dobrą trwałość – od 10 do nawet 100 lat.

Proces Sendzimira – to również jedna z metod cynkowania ogniowego, która została stworzona przez Polaka, Tadeusza Sędzimira. Polega na tym, że wcześniej przygotowane elementy stalowe zanurza się w roztopionym cynku. Wyroby te są przepuszczane przez pojemnik z płynnym cynkiem, który jest podgrzany do temperatury 460°C. Później elementy metalowe przekładane są do pieca, gdzie reguluje się grubość powłoki do poziomu ok. 70-150 μm.

Cynkowanie galwaniczne – polega na umieszczeniu elementów metalowych w kąpieli elektrolitowej. W zależności od potrzeb jest to kąpiel kwaśna lub zasadowa, która zawiera związki cynku. Za sprawą przepływu prądu cząsteczki pierwiastka osiadają na częściach. Te na końcu są pasywowane, płukane oraz przygotowywane do użycia.

Cynkowanie natryskowe – ta metoda stosowana jest na przedmiotach, które z powodu dużych rozmiarów nie mogą być cynkowane poprzez zanurzenie. Na czym polega? Otóż najpierw za pomocą płomienia roztapiany jest drut cynkowy, a następnie płynny cynk rozpylany jest na powierzchni elementu przy pomocy sprężonego powietrza.